Vrkuta, gospin plašt, virak, božja plahtica, lat. Alchemilla vulgaris
U današnje vrijeme brzog i stresnog načina života osjetimo posljedice na svome zdravlju više nego ikada prije. Te posljedice posebno pogađaju žene čiji je organizam iznimno osjetljiv na utjecaje okoline, a hormonalni disbalans nešto s čime se susreće sve više žena bez obzira na životnu dob. Uz hormonalni disbalans kod žena vežu se tegobe poput neredovitog menstrualnog ciklusa, akni u odrasloj dobi, prekomjernog ispadanja kose pa sve do neplodnosti. Unatoč napretku medicine univerzalnog ili uspješnog rješenja za takve tegobe ponekad u klasičnoj medicini nema. Zato se treba okrenuti prirodi jer nam ona nudi rješenje u obliku biljke vrkute.
Povijest i običaji
Ova je biljka bila nepoznata piscima iz klasičnog doba ali je zahvaljujući svojoj povezanosti s alkemijom u Srednjem vijeku bila omiljena kao "čarobna" biljka u sjevernoj Europi. Isto se tako povezivala s Djevicom Marijom pa je i dobila ime gospin plašt zbog oblika listova koji nalikuju nabranom plaštu. Tradicionalno se propisivala protiv neplodnosti i ženskih tegoba, smatra se da regulira menstruaciju i olakšava simptome menopauze - i današnji je travari pripisuju iz istih razloga.
Opis
Trajnica visoka 40 - 50 cm, s dlakavim i razgranatim stabljikama i duboko urezanim listovima (sedam ili devet liski) nazubljenih rubova i pahuljastim, žućkastozelenim cvjetovima koji se pojavljuju krajem proljeća i kroz cijelo ljeto.
Stanište/rasprostranjenost
Nalazi se u planinskim predjelima, livadama, pašnjacima i na stjenovitim padinama Europe i cijelog sjevernog umjerenog pojasa.
Dijelovi koji se upotrebljavaju
- Listovi
Djeluje adstringirajuće i protuupalno, zaustavlja krvarenje, a u obliku uvaraka (uvarak - iscrpina sastojaka ljekovite biljke koja je topiva u vodi, a koja se dobiva kuhanjem te biljke u vodi) uzima se za tegobe s menstruacijom i menopauzom. Uzima se protiv vaginalnog iscjetka te u obliku losiona protiv kožnih upala i nadražaja.
Vrkuta je biljka za rane te stari lijek za grozničava stanja i tegobe sa želucem i crijevima (proljev, gastritis, polipi, čir, hemoroidi, ulcerozni kolitis...) Za vanjsku upotrebu koristi se kod bolesti kože i raznih čireva, gnojnih rana, uboda insekata te za kožu lica. Koristi se u liječenju raznih upalnih rana, za ispiranje usne šupljine i grla, a pomaže i kod srčanih tegoba, slabih živaca, nesanice, glavobolje, lošeg apetita, astme, zaustavlja povećanje šećera u krvi, umanjuje bolove kod gihta i reume, liječi tegobe bubrega i mjehura te jača cijeli organizam.
Kod ženskih bolesti posebno djelovanje ima na bolne menstruacije, slabu maternicu poslije teškog poroda, ciste, jaki iscjedak, klimakterijske tegobe, pubertetske tegobe djevojčica, a također štiti od pobačaja i olakšava porod.
Veza s alkemijom
Čarobna moć gospinog plašta u sposobnosti je zadržavanja rose i kišnih kapi u središnjem udubljenju voštanih listova. Rosa je bila cijenjen sastojak u receptima alkemičara a ovdje su imali nepresušan izvor. Tako je biljka dobila ime Alchemilla - mali alkemičar.
Čaj od vrkute
Vrkuta se kao čaj može piti samostalno ili u mješavini s drugim biljkama. Čaj od vrkute pripremite tako da dvije čajne žličice zeleni vrkute prelijete s 200 ml kipuće vode, ostavite poklopljeno 10 minuta te potom procijedite. Piju se tri šalice dnevno uvijek svježe pripremljenog čaja.
Kada se pije kao čajna mješavina za smanjenje ženskih tegoba vrkuti se obično dodaju stolisnik, neven, kamilica, kadulja...
Tinktura
Sastojci:
- 200 g zeleni vrkute
- 1 l 60% alkohola
Upotreba
Kod unutarnjeg krvarenja 10 - 15 kapi do dva puta na dan razrijediti u malo čaja ili soka. Za vanjsku upotrebu služi kao dezinfekcijsko sredstvo kod liječenja rana i raznih kožnih nečistoća.
Izvori: HOUDRET JESSICA, Ljekovito bilje uzgoj i uporaba, Dušević & Kršovnik, Rijeka, 2002.
Nema komentara:
Objavi komentar
DAVORKA I NJEN SVIJET