četvrtak, 25. kolovoza 2011.

DAVORKA I NJEN SVIJET: Došlo vrijeme ,da sa Vama izmijenim ,,moja razmišl...

DAVORKA I NJEN SVIJET: Došlo vrijeme ,da sa Vama izmijenim ,,moja razmišl...: DAVORKA I NJEN SVIJETDošlo vrijeme ,da sa Vama izmijenim ,,moja razmišljanja,,*** od Davorka Knežević, 25. kolovoz 2011 u 16:08 Već duže ... DAVORKA I NJEN SVIJET

Došlo vrijeme ,da sa Vama izmijenim ,,moja razmišljanja,,***

DAVORKA I NJEN SVIJETDošlo vrijeme ,da sa Vama izmijenim ,,moja razmišljanja,,***
od Davorka Knežević, 25. kolovoz 2011 u 16:08

Već duže vrijeme čitam,gledam,razmišljam,pratim ..takzvane misterije,tehnike,blogove,prepisane knjige,promocije alternativaca i ostalo....

Jedinstvena snaga svakog ispravnog alternativca,je ,,ljubav u srcu,ljubav u mozgu,čista duša,i tehika kojom vlada.

Razlika između medicine i alternative je u tome,što medicina riješava samo posljedice,a mi alt

ernativci i posljedice i UZROKE.

Svaka tehnika,data iz čiste duše iz srca,svakako pomaže....i tu je kraj veličanja!Izbor svakog čovjeka je samo njegov izbor,i ima pravo birati,ima pravo na zdravlje,sreću i ljubav!!!!!!!!!!

Svaki čovjek ima pravo na zdravlje ,sreću i ljubav!IMA KLJUČ,KOJI JE U NJEGOVIM RUKAMA I SRCU!



Izmišljena imena,kupljeni certifikati,plačanje godišnjih članarina raznim udruženjima,ne znače da su to..pravi,,alternativci!To bar za mene je sve,,nepotrebno,,vrtuljak laži ,nemoći,neznanja!

Preporuka zadovoljnih ljudi,iskrene pohvale,dobro čovjeka,to su za mene uspješni ALTERNATIVCI!



a da ne kažem,koliko straha,panike,šire kojekavi pojedinci???!Imaju uzroke,posljedice,ali riješenja NE.

Jedino riješenje je za sve nas LjUBAV,OPROST,SVIJETLOST,ENERGIJA,POZITIVA,RAD, I KAD SVE TO UMIJEŠAMO MOŽEMO POPITI ČAŠU ELIKSIRA....BOLJITKA!

za vas s ljubavlju Davorka Knežević

Cartoonize Your Photo
Davorka potpisujem do zadnje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bravo Davorka, APSOLUTNA istina, slazem se..i o ja razmiljam na ovu temu vec duze vreme!Nema negativa kod gole istine,stavise postujem te jos vise ♥
Bravo Dadic,apsolutno se slazem s tobom...kiss od mene!
Odlićno draga ♥ sviđa mi se kako si to sročila, i apsolutno ti i je svaka na mjestu...zanimljivo je to što dok imam vremena "misliti" upravo o tome razmišljam...grlim te draga..sve pohvale♥♥♥
Lijepo i istinito. ♥

Universal love - Healing music

DAVORKA I NJEN SVIJET“Sve što imamo je vrijeme; u njemu žive čak i oni koji nemaju stan.” BALTHASAR GRACIAN

DAVORKA I NJEN SVIJET: VODOPIJA

DAVORKA I NJEN SVIJET: VODOPIJA: DAVORKA I NJEN SVIJET Salata od vodopije je ljekovita, a mnogi bacaju njene listove. Drugi nazivi: andivija, cigura, cikorija, divlji rad... DAVORKA I NJEN SVIJET

VODOPIJA

DAVORKA I NJEN SVIJET
Salata od vodopije je ljekovita, a mnogi bacaju njene listove.

Drugi nazivi: andivija, cigura, cikorija, divlji radić, golica, konjogriz, konjska trava, modrica, plava vodopija, plavocvijet, radić, vodopija, vodoplav, zmijina trava, ženetrga, žućenica, žudnica, slov. potrošnik
Latinski naziv: Cichorium intybus

ImageNa selu vodopiju zovu i “grdoba” jer je sva zgrčena i kržljava, a moramo priznati, ljepotica doista nije. Međutim, cvjetovi divlje vodopije, ukoliko ne pada kiša, bude se već u pet sati ujutro. Vodopija je zaslužila veliku blagonaklonost jer najneuglednije biljke često rese i najveće vrline.
Svi dijelovi vodopije su upotrebljivi - i listovi i korijen. Od pitomih su vrsta najpoznatije grguravka, loćika i endivija. Sve imaju ista svojstva, ali im je djelovanje slabije nego u njihove divlje sestrice. S biljkama je uvijek tako. Najdjelotvornije su upravo one koje slobodno rastu u prirodi.
Salata od vodopije je cijenjena, premda mnogi bacaju zelene listove. Ako vam ne prijaju sirovi, kuhajte ih jer mnogobrojnim svojim sastojcima izvanredno pomažu rad jetre. Vodopija se preporučuje onima koji boluju od žutice, a u svakoj prilici okrepljuje, čisti krv, regulira stolicu i pospješuje mokrenje.
Divlja je vodopija korisna osobito za dijabetičare. Od nje se može kuhati čaj, sok koji se može piti sam ili pomiješan sa sokom od potočarke, na primjer.
Najzad, i korijen vodopije ima svoju vrijednost. Nekad su ga pržili pa je samljeven zamjenjivao kavu. Razborite domaćice i danas joj dodaju 50% vodopije kad pripremaju bijelu kavu. To je naročito dobro za djecu i osobe koje boluju od jetre. U trgovinama se često prodaje kava pomiješana s vodopijom, ali time korijen vodopije samo gubi. Savjetujemo vam da svojoj obitelji kuhate vodopiju bez ikakvih dodataka jer je tako krepkija i svi je lakše podnose nego pravu kavu.
Stanište
To je korov kojeg možemo naći svuda po našoj domovini, i to kraj putova, uz živice, po neobrađenom zemljištu, po livadama.
Uzgaja se mnogo i kao pitoma biljka za tvornice koje korijen prže kao dodatak kavi (cikorija). Vodopija ima dugu uspravnu stabljiku, visoku i do metar, koja je samo na gornjem dijelu razgranata. List je duguljast bez peteljke, cvjetovi veliki i lijepi jasnoplavi. Korijen je vretenast, valjkastog oblika, sliči vrtnom peršunu.
Berba
Sabire se list, cvijet i korijen. Korijen u proljeće i jesen, a čitava biljka cijelo ljeto za vrijeme cvatnje. Suši se na toplom tavanu.
Inače, cvate od lipnja do rujna, s cvjetovi su modri i skupljeni u lijepe glavice koje su otvorene samo tijekom prijepodneva, za lijepog vremena, inače su zatvorene, pa je biljka teže uočljiva. Cijela biljka obiluje gorkim mliječnim sokom.
Ponovimo, vodopija je zeljasta trajnica s dugim vretenastim korijenom iz kojega svako proljeće izraste razgranjena stabljika, visoka i preko 1 m. Prizemni su listovi u rozeti i veliki, izveruganoga ruba, dok su stabljični znatno manji.
Listove i cvjetove sušimo naglo, u hladu. Korijene razrežemo po dužini i objesimo u sjenovitoj prostoriji na propuhu.
Ljekovita svojstva i primjena
Ljekoviti su svi dijelovi biljke; korijen iskapamo u kasnu jesen ili u rano proljeće, a cvatuću biljku beremo početkom ljeta; rabimo ih svježe ili sušene, na zraku i u sjeni.
Vodopija je jedna od najljekovitijih biljaka. Liječi niz bolesti, čisti želudac, jetru, slezenu, bubrege, potiče izlučivanje mokraće, izbacuje bubrežne kamence, izbacuje nagomilanu žuč, liječi žuticu i zaraznu žuticu, smiruje žučne napadaje, zaustavlja krvarenje, čisti krv i potiče njezino obnavljanje; liječi gripu, upalu porebrice, slijepog crijeva i prehlade u donjem dijelu trbuha, liječi hipohondriju (potištenost uslijed umišljene bolesti), izbacuje crijevne parazite i dr.
Dakle, ne zaboravite, svi su dijelovi vodopije ljekoviti, a naročito protiv bolesti jetre, slabe probave žutice, bolova u želucu, protiv povratne groznice, bolesti mjehura, i šećerne bolesti. Mladi list vodopije dobra je hrana u našem domaćinstvu.
Iz kultivirane se vodopije dobiva cikorija, poznata kao ukusni dodatak za kavu.
Razni pripravci od vodopije
• Čaj od vodopije prirodni je lijek za bolesti jetre, žuticu, bolesnu slezenu, bubrege. Protiv grčeva u žučnom mjehuru pijemo dva puta dnevno čaj od vodopije, koji bi morao vreti 5 minuta. Zbog povoljna djelovanja na spomenute organe čaj dobro djeluje i na duh, liječi hipohondriju, tj. potištenost zbog umišljene bolesti. Budimo li se češće noću, popijmo prije spavanja šalicu toga čaja.
• Vodopija pomiješana s peršinom u jednakome omjeru pospješuje izlučivanje mokraće, pročišćava krv, a na taj način i cijeli organizam. Istodobno ga obnavlja.
• Svježi sok od listova, cvjetova i korijenja pospješuje stvaranje i izlučivanje žuči, pročišćava krv i obnavlja je, izbacuje suvišnu žuč. Možemo ga kuhati i s vinom i octom.
Sok, skuhan sa šećerom u gust sirup, blago je purgativno sredstvo koje mogu uzimati djeca.
• Sirov sok pospješuje rast kose i navodno sprečava ispadanje obrva.
• Sok od cvjetova, kao oblog, lijek je za umorne oči.
• Zbog tvari koja se zove inulin (polisaharida nalik na škrob) vodopija je vrlo korisna za dijabetičare. Inulina ima i u maslačku i čičku.
• Čajni uvarak od korijenja, prema tvrdnji iskusnih babica, jača spolne organe prije poroda. Djeluje i protiv ekcema, potkožnih čireva, suzbija temperaturu, otklanja otekline.
• Cvjetovi namočeni u rakiji oživljavaju udove poslije kapi.
• Kod unutarnjih upala biljku stavljamo na bolno mjesto. Prije toga malo je prelijemo vrelom vodom. Pokrijemo ručnikom.
• Vodopijin bi korijen trebala žvakati djeca protiv glista. Malo ga namočimo u med da ga radije žvaču.
• Kod upale porebrice, slijepog crijeva ili prehlade donjih dijelova tijela poparimo biljku vrućim vinskim octom te je tako toplu stavimo na bolesno mjesto. Oblog mijenjamo sve dok je to potrebno.
Priprema pripravaka od vodopije
ČAJ
1 veliku žlicu mješavine svih dijelova vodopije prelijemo s 1/2 1 hladne vode, stavimo kuhati 3 minute, potom ocijedimo. Taj čaj pijemo vrlo topao i na gutljaje, dnevno po 1 litru, kao lijek protiv većine navedenih bolesti.

KUPELJ
Skuha se oko 200 g miješanih dijelova svježe ili suhe vodopije i načini sjedeća kupelj, kojom liječimo bolesti u donjem dijelu trbuha; u vodi ostajemo 20 minuta i ne brišući se legnemo u krevet te se pokrijemo da se dobro iznojimo; u krevetu ostajemo oko 2 sata.

VINO
1 veliku žlicu mješavine svih dijelova vodopije prelijemo s 1/2 litre bijeloga vina i kuhamo 10 minuta; to vino popijemo tijekom dana, a još je djelotvornije nego čaj.

SOK
Iscijedi se sok iz svih svježih dijelova vodopije i rabi kao lijek protiv svih navedenih bolesti: 1 žlica soka umiješa se u 1 čašu vode ili čaja od kadulje; pije se 2-3 šalice dnevno.

SALATA
Svježi mladi listovi začine se maslinovim uljem i octom: to je lijek protiv glista u djelu.

MAJČINA DUŠICA

DAVORKA I NJEN SVIJET
Britanska herbalna farmakopeja (British Herbal Pharmacopoeia) uvrstila je majčinu dušicu u ljekovite biljke.

Drugi nazivi: babina duša, babja dušica, bakina dušica, bukovica, vreskovina, vrisak, divlji bosiljak, dušičina, dušička, materina dušica, materka, tamjanika, papric, pepriš, poponak, bukovica, čabrac
Latinski naziv: Thymus serpyllum

ImageSuvremena znanost je dokazala prisutnost niza ljekovitih tvari koje opravdavaju upotrebu majčine dušice. Među njima su najvažnija eterična ulja, timol, karvakrol, gorke tvari, flavoni... Njihova prisutnost opravdava preventivnu upotrebu u vrijeme epidemija (kao antiseptik), u terapiji kod oboljenja praćenom kašljom. Britanska herbalna farmakopeja (British herbal pharmacopoeia) uvrstila je majčinu dušicu u ljekovite biljke i u indikacijama za upotrebu navela oboljenja u kojima se ta biljka preporučuje: bronhitis, bronhijalni katar, upala grla, a posebno istaknula da je korisna za liječenje velikog kašlja (hripavac).
Preporučila je i kombinaciju s podbjelom ili očanicom u spomenutim indikacijama, a zajedno s listom kupine ili ehinaceje za ispiranje grla kod akutnih upala.
Opis biljke
Majčina dušica je trajna 20-30 cm visoka, grmolika biljka. Ima uske elipsaste sivo-zelene listiće s kratkim peteljkama. Roza do lila cvjetovi stvaraju na vrhovima stabljike okrugle cvjetove, jakog i ugodnog mirisa. Zbog tog jakog mirisa koji odbija biljne uši, sadi se pored ruža ili drugog na uši osjetljivog cvijeća.
Omanji je grm, visok, kao što smo spomenuli, do 20 cm, odrvenjela podanka iz kojega rastu mnoga stabalca što nose skupine grimiznih ili tamnoružičastih cvjetova.
Stanište
Majčina dušica voli suha, osunčana mjesta uz živice, pašnjake, kamenite padine, a raste i po stijenama, pokraj putova.
Kemijski sastav
Majčina dušica sadrži eterična ulja, timol, karvakrol, tanin, gorke tvari i flavone.
Ljekoviti dio biljke

Ljekoviti sastojci nalaze se jedino i isključivo u listu i cvijetu majčine dušice. Treba napomenuti da majčinu dušicu treba brati pažljivo. Nikako se ne smije čupati, jer se time biljka uništava. Treba odsjecati samo gornju polovinu lisnatih grančica u cvijetu i to škarama.
Za zaštitu u vrijeme epidemija se preporučuje svakodnevna uporaba čaja od majčine dušice, jer ona ima svojstvo da zaustavlja razvoj mnogih patogenih klica, a neke i uništava.
Bere se u svibnju, lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu.

PRIPRAVLJANJE ČAJA OD MAJČINE DUŠICE
Važno je zapamtiti dva pravila:
• Nikada ne kuhati u otvorenoj posudi.
• Za pripremu uzeti dovoljnu količinu biljke.
Majčina dušica sadrži ljekovite sastojke koji lako isparavaju. Kuhanjem u otvorenoj posudi oni ispare te tako pripremljen čaj nema ljekovita svojstva. Čaj pripremljen s nedovoljnom količinom biljke također nema ljekovita svojstva. Dakle, kako biste skuhali dobar čaj, uzmite jušnu žlicu majčine dušice, prelijte s 200 g kipuće vode, poklopite i nakon pola sata procijedite, zasladite medom i pijte tri do četiri šalice čaja na dan.
Inhalacija

Majčinu dušicu možete i inhalirati, što će dovesti do još boljih rezultata u terapiji. Time ispunjavate dva glavna uvjeta za iskašljavanje: dobra hidratacija organizma i vodena para, koja sadržava ljekovite sastojke majčine dušice, uspješno razrjeđuju sekret u bronhijima.
Majčina dušica dobro pokazuje koliko je važno imati kvalitetan čaj da bi terapija bila uspješna.
“Slama” nije ljekovita

Da bi se dobio dobar čaj, podjednako je važna ispravna berba te biljke, njeno sušenje, pakiranje i čuvanje. Ljekoviti sastojci nalaze se jedino i isključivo u listu i cvijetu i vrlo su nepostojani spojevi koji se nestručnim branjem, sušenjem i čuvanjem mogu potpuno izgubiti, pa ćemo umjesto ljekovite biljke dobiti “običnu slamu”, a tako dobiven čaj neće donijeti očekivane rezultate.
Zato ljekovite čajeve nije preporučljivo kupovati na tržnicama, niti od neprovjerenih proizvođača za koje ne znamo primjenjuju li odgovarajuće mjere kvalitete u proizvodnji i preradi biljaka.
Ovdje svakako pripadaju i “aromatizirani čajevi” iz filter-vrećica. Naime, ljekoviti sastojci lako isparavaju: najveći dio se gubi već pri mljevenju, a ostatak kratko nakon proizvodnje. Filter-vrećice su trgovački proizvodi namijenjeni potrošačkom društvu i nikako nisu proizvodi kojima ćete osigurati zaštitu u vrijeme epidemija ili adekvatnu terapiju narušenog zdravlja.
Majčina dušica cvate od lipnja do listopada i ima jak miris.
Dok je sušimo, trebamo je prevrtati drvenim ili staklenim štapićima. Ne hvatajmo je prstima.
Čaj od majčine dušice

Treba naglasiti da je izuzetno važno pravilno pripremiti čaj od majčine dušice. Pri tome se treba držati sljedećih savjeta:
1. Nikada ne kuhati čaj u otvorenoj posudi.
2. Uzeti dovoljnu količinu biljke za pripremu čaja.
Majčina dušica sadrži lako isparive ljekovite sastojke koji kuhanjem u otvorenoj posudi ispare te tako pripremljen čaj nema ljekovita svojstva. Čaj pripremljen s nedovoljnom količinom biljke također nema ljekovita svojstva. Dakle, da napravite dobar čaj, uzmite žlicu majčine dušice, prelijte s 200 g kipuće vode, poklopite i nakon pola sata ocijedite, zasladite medom i pijte tri do četiri šalice čaja dnevno. Majčinom dušicom se također možete inhalirati što će dati još bolje učinke u terapiji. Ovim postižete dva uvjeta koja daju najbolje učinke u iskašljavanju, jer se osigurava dobra hidracija organizma i vodena para, koja sadrži ljekovite sastojke majčine dušice, uspješno razgrađuje sekret u bronhijima.
Ljekovito djelovanje

Ulazi u sastav ljekovitih preparata za liječenje dišnih organa i probavnih organa. Koristi se kao začin, konzervans i antiseptičko sredstvo. Majčina dušica je omiljen lijek u narodnoj medicini. Kod nas se majčina dušica stoljećima upotrebljava, prije svega kao lijek za liječenje probavnih organa. Upotrebljava se protiv crijevnih parazita, a naročito protiv dječjih glista.
Recept za čaj

Izmiješati po 20 g metvice, majčine dušice, lipe, kamilice i bazge. Jušnu žlicu smjese preliti s 200 g kipuće vode, poklopiti i nakon 15 minuta procijediti. Piti zaslađeno medom.
Majčina dušica i ljekovito djelovanje na bolesti

• Majčina dušica raskužuje dišne putove, smiruje kašalj, hripavac, živce. Uspavljuje, pospješuje znojenje. Jača želudac i živce i dobro je sredstvo za dezinfekciju.
• Čaj od majčine dušice kojemu dodajemo med ubrzava porođaj i olakšava ga. Služi kod neredovite mjesečnice, kod smetnji u mjehuru i bubrezima.
• Za jačanje oslabjelih, živčanih i reumatičnih bolesnika pripremamo kupelj kojoj dolijemo čaj od te biljke.
• Ne smijemo zaboraviti na čaj od majčine dušice kod upale pluća, oboljelih bronhija i gnojnih procesa u plućima.
• Majčina dušica namočena u rakiji ili maslinovom ulju djelotvorna je kod bakterijskih oboljenja crijeva i pluća.
• Možemo je upotrebljavati za masažu kod reume, gihta, drhtanja (tremora) udova, opće živčane slabosti i za jačanje mozga.
• Kod glavobolje šaku majčine dušice stavimo pod rubac ili šešir.
• Majčina je dušica korisna paša za pčele jer ih čuva od bakterijskih bolesti.
• Alkoholnom iscrpinom možemo masirati mladu stoku koja je zaostala u razvoju.

GOSPINA TRAVA

DAVORKA I NJEN SVIJETGospina trava je odavno poznata zbog svog višestrukog učinka. Koristi se u liječenju velikog spektra bolesti.

Drugi nazivi: žuta kantarija, bogorodičina trava, kantarion, gorac, gorčan, zvončac, ivanova trava, pljuskavica, zvončić
Latinski naziv: Hypericum perforatum

ImageGospina trava je višegodišnja zeljasta biljka, visoka do 100 cm. Ima vrlo čvrstu, uglastu, razgranatu stabljiku, uspravnu, s nasuprotnim granama. Listovi su bez drške, duguljasti, goli, svjetlozelene boje, s karakterističnim prozirnim točkicama s eteričnim uljem. Zlatnožuti, srednjeveliki, lijepi cvjetovi oblikuju na vrhu stabljike cvat u obliku štita. Ima oko 50 prašnika sraslih u 3 snopića, iznad kojih se diže trostruk tučak tamnocrvene boje.
Cvjeta od svibnja do rujna.
Raste po svijetlim šumama, oko puteva, po kamenjarima i livadama te oko močvara. Razmnožava se sjemenom, a bere se gornja polovica biljke u cvatu (Hyperici herba). Gospina trava je odavno poznata ljekovita biljka, od ove biljke se priprema i poznato ulje gospine trave koje ima višestruku primjenu u narodnoj medicini.
Ljekoviti dio biljke i liječenje
Za lijek se, u vrijeme cvjetanja, sakupljaju samo cvjetovi i listovi.
Gospina trava je odavno poznata i zbog svog višestrukog učinka. Ko­risti se u liječenju sluzavosti pluća, trbušnih i želučanih grčeva, zgrušavanja krvi, bolesti bubrega, bolesne jetre, slezene i mokraćnog mjehura. Na­ročito se preporučuje kod nekontroliranog mokrenja. Pomiješana s dru­gim ljekovitim biljkama odlično je sredstvo za liječenje zastarjelog kašlja i astme.
Kemijski sastav
Ima mješovitog tanina, sadrži eterično ulje, smolu, antocijan, crvenu boju hipericin, karoten i flavonoidnih heterozida (hiperozida, rutozida, kvercitrozida i druge od kojih potječe žuta boja), holina, vitamin C i tragove alkaloida.
Eterično ulje se sastoji od kadinena i drugih seskviterpena, estara izovalerijanske kiseline i malo azulena.
Liječenje čajevima
Gospina trava je oduvijek na glasu kod vanjske upotrebe protiv posjeklina, opeklina, hemoroida, za zarastanje rana i kao antiseptik, a kod unutarnje protiv bolova jetre, želuca, proljeva itd. Učinak biljke je višestruk zbog složenog kemijskog sastava.
Ulje se koristi tako što se njime mažu rane, posjekline, opekline i druge rane ili se uljem natopi gaza ili čisto platno pa se ozlijeđeno mjesto obloži. Eterično ulje od gospine trave djeluje protiv crjevnih parazita. Gospina trava je dobra za liječenje umjerene i blage depresije.
Čaj od gospine trave
Čaj od gospine trave je odlično sredstvo protiv ženskih bolesti. Posebno se preporučuje kod grčeva u maternici, upale maternice, kod menstrualnih poteškoća. Ako se čaju od gospine trave doda malo aloje, taj čaj posebno povoljno utječe na jetru.
Ovaj se čaj preporučuje mlađim ljudima oba spola u pubertetu, jer djeluje umirujuće na početnu seksualnu osjetljivost.
Ljekovito djelovanje
Ljekovite forme gospine trave u obliku tinkture, oparaka, koncentrata koriste se kao vezivno i protuzarazno sredstvo kod kolitisa, dijareje, za premazivanje desni i ispiranje usta, kao preventiva i u liječenju gingivitisa (upale desni).
Preparati od gospine trave otklanja­ju spazam krvnih žila, učvršćuju kapilare, poboljšavaju cirkulaciju i snabdijevanje krvlju nekih unutarnjih organa.
Gorka tvar koja se nalazi u gospinoj travi stimulira sekreciju želuca, poboljšava apetit.
Inače, ova biljka je vrlo popularna u tradicionalnoj medicini. Od davnina se koristi za unutarnju primjenu kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja i protuupalno sredstvo u liječenju mastitisa, anemije, hemoroida, žutice, migrene, hipertonije, kašlja, želučanih i plućnih bolesti, a također i kod bolesti jetre, bubrega i dišnih puteva. Kao sredstvo za vanjsku upotrebu gospina trava se koristi u liječenju rana, čireva, dekubitusa, alergije, osipa.
Ulje od gospine trave
Posljednjih desetljeća je dosta farmakološki ispitivana i dokazana su njena ljekovita svojstva. Dobro djeluje na živčani sustav.
Nekada se najviše upotrebljavalo ulje od gospine trave koje se i danas proizvodi i vrlo je skupo, ali i djelotvorno.
Ulje se najviše koristi za vanjsko liječenje rana, ali i za unutarnju upotrebu. Ulje se stavlja na rane koje teško zacjeljuju, na starije opekline, a isprobano je i dokazano da prilikom vađenja zuba rane bolje zacjeljuju ako se u njih stavi tampon namočen u ulje gospine trave.
Treba znati i staro pravilo: rane brže zacjeljuju ako lijek mijenjamo više puta. Dakle, potrebno je više dana uzastopno mijenjati zavoj s uljem gospine trave. Također, to je ulje djelotvorno i za utrljavanje kod reumatskih oboljenja i neuralgija, a i u slučaju krvarenja, poslije ranjavanja.
Ulje gospine trave djeluje kao balzam za otekline, rane, giht, i iščašenja. Najbolje je sredstvo za sprječavanje stvaranja rana od ležanja kod bolesnika i starijih ljudi.

Napomena! U velikim dozama gospina trava je otrovna. Također, uljem se ne liječe svježe rane!
Toksičnost: Biljka ima fotosenzibilan učinak, pa je potrebno odmah na početku primjene upozoriti pacijenta da se ne izlaže suncu kako mu se ne bi upalila koža, a jedna od nuspojava kod izlaganja suncu je natečenost usana. Hipericin (sastojak gospine trave), koji je djelotvoran kod depresije, uzrok je fotosenzibilnosti.
Kako pripremiti ulje?
Postoje tri načina za pripravljanje ulja od gospine trave:
• Do visine od 8 cm ispod vrha boce od 2 litre staviti što više listova i cvjetova muške i ženske gospine trave (istu količinu), a zatim ubaciti stabljiku. Zatim do iste visine uliti domaće maslinovo ulje. Bocu lagano zatvoriti plutom, da pluto “radi”, a da ne iskoči. Bocu iznijeti na sunce i ostaviti godinu dana.
Postupak dozrijevanja ulja gospine trave može se ubrzati na sljedeći način: na isti način u bocu od 1 litre ubaciti listove i cvjetove muške i ženske gospine trave, a nakon toga uliti domaće maslinovo ulje zagrijano na temperaturi od 60 do 70°C. Prethodno je potrebno bocu zagrijati, da ne pukne. Napunjena boca treba odležati bar 10 dana, od čega najmanje 2 dana na suncu. Iz boce se uzima onoliko ulja koliko je potrebno, a ostatak ostaje u boci. Treba naglasiti da je ulje gospine trave bolje što duže odstoji.
• Oko 4 velike žlice nerazvijenih pupoljaka biljke staviti u teglu i ostaviti jedan dan, da malo uvenu. Na njih zatim naliti 1/2 litre maslinovog ulja, teglu dobro zatvoriti – začepiti – pustiti da stoji na suncu 6-8 tjedana. Tim uljem se mažu kraste, osipi, a također i hemoroidi, a korisno je svaki dan popiti 1 žličicu ulja, s komadićem kruha.
• Oko 500 g cvijeta i sitno narezanog lišća gospine trave potopiti u teglu s 1 litrom najboljeg ulja (maslinovog) i 1/2 litre bijelog vina, pa kuhati na vodenoj pari dok vino ne ispari.
Ulje gospine trave može se s uspjehom kombinirati s drugim lijekovima za liječenje čira na želucu: treba svaki dan natašte popiti po 1 žlicu ulja.
Liječenje se mora provoditi najmanje 4-6 tjedana, neprekidno, a ponekad i 2 mjeseca, pa i duže. Ne smijemo očekivati kako će gospina trava djelovati odmah, kao neke druge ljekovite biljke.
Kod liječenja depresije, prvo se treba posavjetovati s liječnikom, jer možda nije u pitanju depresija, nego neka druga živčana tegoba, za koju postoje bolji i djelotvorniji lijekovi.
Za liječenje depresije dobar je i sok gospine trave, a treba ga piti najmanje po 2 žlice 3 puta na dan, od 3 do 6 mjeseci.
Čaj od gospine trave
Čaj od lišća i cvjetova koristi se za liječenje jetre ako je natečena, sprječava nakupljanje sluzi u plućima, liječi mokraćni mjehur, posebno ako se ne može zadržavati mokraća pomaže čaj koji se priprema od 3 velike žlice gospine trave, prelivene s 1 litrom kipuće vode, pa se ponovo stavi na vatru i, čim ponovo zakuha skloni s vatre i procijedi. Pije se tri puta na dan po 1 šalicu prije jela.
Kod kroničnog bronhitisa i astme pomaže čaj od mješavine od 6 g cvijeta gospine trave, lišća podbjela (Tussilago farfara), omana (Inula Helenium) i kuha 5 minuta u 1/4 litre vina sa 1 velikom žlicom meda. Pije se po 1 šalica tri puta na dan.
Gospina trava pomiješana u istim omjerima sa stolisnikom, jača mokraćni mjehur i sprječava noćno mokrenje u krevetu. U tu svrhu treba piti 1-2 šalice toga čaja tijekom dana, noge utopliti, a navečer jesti suhu hranu, bez tekućine.
Osnovni recept za pripremu čaja od gospine trave
U kipuću vodu (2 dl) stavi se 1 žlica sitno narezane biljke, skine sa vatre, ostavi poklopljeno 10-15 minuta i pije se 3 puta na dan kod gastritisa, čira na želucu, proljeva, kod bolesti jetre, žutice, upale mokraćnog mjehura, živčanih bo­lesti, glavobolje, bubrežnih tegoba, menstrualmh tegoba, slabokrvnosti u kombinaciji s drugim travama i lijekovima, kašlja i dr.
Gospina trava se koristi i u veterini za liječenje domaćih životinja, kao protuupalno sred­stvo kod edema, kao anti­bakterijsko sredstvo kod rana. U narodnoj veterini gospina trava se kao čaj daje ži­votinjama kod katara želuca i crijeva, bolesti jetre, slabosti srca, bolesti bubrega i mokraćnih organa. Čaj biljke (1:10) daje se za blago, a u omjeru 1:20 za ozbiljnije oboljenje.

DAVORKA I NJEN SVIJET: BAZGA

DAVORKA I NJEN SVIJET: BAZGA: DAVORKA I NJEN SVIJET ImageBazga spada u najomiljenije ljekovite biljke. Upotrebljavamo njezin cvijet, lišće, bobice i koru te korijen. D... DAVORKA I NJEN SVIJET

BAZGA

DAVORKA I NJEN SVIJET
ImageBazga spada u najomiljenije ljekovite biljke. Upotrebljavamo njezin cvijet, lišće, bobice i koru te korijen.

Drugi nazivi:
crna bazga, bazgovina, crna zova, obična bazga, zova, zovika, zovina

Latinski naziv:
Sambucus nigra L.

Bazga je vrlo razgranjeni grm, rjeđe drvo koje ponekada dosiže uvis do 3 m, a često i mnogo više. Stabljika sadrži rahlu bijelu srčiku. Listovi su nasuprotni, perasti, najčešće peterodijelni. Cvate od svibnja do lipnja; cvjetovi su blijedožuti, vrlo mirisni, sitni, udruženi u velike, tanjurasto proširene cvatove. U jesen dozrijevaju sjajne crnoljubičaste bobice, po kojima je ova bazga i dobila ime, za razliku od crvene bazge, Sambucus racemosa, koja ima žarkocrvene plodove i mnogo je ljekovitija od crne bazge.
Bazga je raširena cijelom Europom, vrlo je česta i u nas. Voli plodna, humusna tla, raste po okućnicama, uz rubove šuma, po živicama uz potoke i na neobrađenom, napuštenom zemljištu.
Ljekoviti dijelovi

Bazga spada u najomiljenije ljekovite biljke. Upotrebljavamo njezin cvijet, lišće, bobice i koru te korijen. Bobice sadrže puno vitamina C i drugih vitamina. Od kore se upotrebljava njezin srednji, zeleni sloj.
OPREZ! Sirova je bazga pomalo otrovna, stoga je ne upotrebljavamo kao takvu. Sve valja skuhati.
Cvijet osušimo naglo i spremamo ga u dobro zatvorene posude. Bobice osušimo ili pak od njih priredimo džem ili marmeladu.
Branje

Cvijet se sabire u lipnju dok se nije posve rascvao, a list kad se potpuno razvije, kora s debljih grana u proljeće. Prije upotrebe gornja se kožica sastruže i baci. Plod se bere pri kraju ljeta kad sazrije. Ponajviše se upotrebljava cvijet. Cvijet se mora sabirati samo za vrijeme toplih i suhih dana. Suši se vrlo pažljivo u tankim slojevima na tavanu ili pri umjetnoj toplini. Mora zadržati svoju prirodnu boju. Ako pocrni, ne vrijedi i mora se baciti.
Ljekovita svojstva i primjena

Cijela biljka je ljekovita, pa se skupljaju korijen, stabljična kora, listovi, cvjetovi i plodovi. Međutim, oprez, sirova bazga blago je otrovna, pa se prije uporabe mora dobro obariti kipućom vodom ili prokuhati. Ipak, najčešće se koriste cvjetovi, koji ne sadrže otrovnih tvari a beru se u punom cvatu, po suhom vremenu i suše u hladu.
• Ljekovite tvari bazge potiču izlučivanje vode iz tijela, pa je stoga bazga najprimjereniji lijek za mršavljenje.
• Bazga čisti krv, a potpuno očisti i želudac od raznih suvišnih kiselina.
• Pojačanim znojenjem liječi reumu, gripu i vrućicu; ublažuje žeđ i proljev, liječi pečenje u očima ili na drugim mjestima, a primjenjuje se i kod ujeda psa.
• Poznato je da bazga jača obrambene snage organizma, pa se koristi i kao preventivni lijek.
• Čaj ublažava katar u dišnim organima i kašalj, olakšava iskašljavanje, liječi upaljeno grlo, pomaže kod gripe, astme, bronhitisa, početne faze upale pluća, hripavca, ospica, šarlaha, išijasa, reume, teške prehlade.
• Čaj od lišća čisti krv i najbolje je sredstvo protiv nečiste kože. Pomaže kod gihta. Dobar je protiv neugodna tjelesnog zadaha.
• Za preznojavanje kod vrućice dovoljan je i mlačan čaj od bazgina cvijeta jer sadrži tvari koje pospješuju znojenje: dvije čajne žličice cvijeta prelijemo s četvrt litre vrele vode, nakon deset minuta procijedimo i pijemo tijekom dana gutljaj po gutljaj.
• Čaj od bazgina i orahova lišća otklanja nesanicu.
• Čaj od lišća i kore pomaže kod začepljenosti, ali i kod nemogućnosti zadržavanja mokraće.
• Kod vodene bolesti skuhamo vino s bobicama i pijemo pomalo i što češće.
• Čaj od suhog lišća bazge (u obliku čaja) liječi šećernu bolest.
• Čaj od cvjetova služi protiv prehlade, jačeg izlučivanja mokraće i znoja (i kora ima istu vrijednost). Pored toga liječi i bolesti bubrega, srca i jetara.
• Stučene listove stavljamo na bolna mjesta kao oblog. To primjenjujemo kod trigeminusa, tj. neuralgije lica.
• Lišće je djelotvorno kao oblog i kod hemoroida.
• Listovi su dobro sredstvo za otvor kod konstipacije. 7-8 listića prelije se s 2 decilitra ključale vode i kuha na tihoj vatri 8 minuta. Nakon toga se ocijedi, doda mala žlica meda. To je izvanredno sredstvo za čišćenje krvi, osipa, bolesti jetre, bubrega, pluća, želuca i crijeva.
• Pržimo li na ulju cvat umočen u tijesto, dobivamo zdravo jelo.
• Ako se uzme jednaki dio cvijeta bazge, lipe i smrekovih bobica, doda malo meda i limunova soka, tjera na znojenje, a ujedno je i lijek protiv svih prehlada, katara i zapaljenja sluznice.
• U jesen dnevno treba pojesti mali tanjurić zrelih bobica. To obnavlja i osvježava cijeli organizam, čisti i stvara krv.
• Prašak srednje kore odlično djeluje protiv padavice i to ako kora u pola vina i pola vode stoji 8 dana. Pije se po malu žlicu tri puta dnevno.
• Korijen se primjenjuje kod pretilosti (debljine) i vodene bolesti.
Ljekovita primjena

UVARAK 1
1 žlica listova bazge, suhih ili svježih, kuha se 10-15 minuta u šalici vode. Ovom se uvarku doda malo meda i pije se po nekoliko žlica tijekom dana; pojačava znojenje pa time liječi reumu, gripu i vrućicu.

UVARAK 2
1 žlica sitno nasjeckanog korijena bazge kuha se u šalici vode ili vina najmanje 20 minuta i ta se količina popije tijekom dana kao vrlo preporučljivi lijek za brzo mršavljenje.

SOK
Zrele bobice kuhati 5-10 minuta s vodom te dobro iscijediti i dnevno piti 2 šalice.

SIRUP 1
40 lijepih, velikih cvatova bazge prelije se sa 4 1itre hladne vode i pusti odstajati 24 sata, potom se procijedi i u tekućinu doda 4 kg šećera i 4 vrećice limontusa (kupuje se u prehrambenim trgovinama), dobro je dodati još i sok od 4 limuna; kroz naredna se 24 sata cijela smjesa povremeno miješa i potom puni u boce. Ovaj se osvježavajući i vitaminožni sirup razrjeđuje s vodom, a naročito ga rado piju djeca.

SIRUP 2
Od bobica kojima dodamo limun bez kore i nekoliko bobica žutike načinimo sirup u sokovniku. Osvježujuće je i ljekovito i piće spravljeno od cvjetova namočenih u vodi.

MARMELADA OD BOBICA
2 kg bobica zgnječimo ili propasiramo te kuhamo u malo vode uz dodatak 1/2 kg šećera. Kad veći dio tekućine ispari, smjesu spremimo u staklenke. Marmelada je vrlo ukusna i zdrava.

OCAT
15 g svježih cvjetova bazge staviti u 1/2 litre jabučnog octa, ostaviti na toplom mjestu 2 tjedna i procijediti; dnevno se uzimaju 2 žlice s vodom.

OBLOZI
Svježe listove bazge sitno nasjeckati i pomiješati s bjelancem od jaja; tu smjesu stavljamo na zatvorene kapke kao obloge, koji liječe pečenje u očima ili na nekim drugim mjestima.

PEKMEZ, ŽELE I RAKIJA
Od plodova se pravi pekmez, žele i rakija, a primjena im je također za liječenje gore navedenih bolesti.
Pripremanje i upotreba crne bazge

ČAJ 1
2 čajne žličice suhih bazgovih cvjetova prelijemo s 1/4 1itre kipuće vode i nakon 10 minuta procijedimo. Taj se čaj koristi za dobro znojenje kod gripe i prehlade, ali i preventivno. Također se preporučuje kao sredstvo za čišćenje krvi, kod “nečiste” kože i neugodnog mirisa tijela.

ČAJ 2
Jedna žlica suhih bazgovih bobica stavi se u šalicu hladne vode, nakon 12 sati se podgrije i popije prije doručka, kao izvanredni lijek protiv slabe stolice.

ČAJ 3
Između debele bazgove kore i središnjeg dijela stabla nalazi se svijetlozeleni ovoj – od njega se priprema čaj koji uspješno čisti želudac od svih štetnih kiselina: 2 čajne žličice te svijetlozelene mase preliju se s 1/4 1itre kipuće vode i nakon 10 minuta se procijedi - pije se na gutljaje.

ČAJ OD CVIJETA
Čajnu žličicu prelijemo s četvrt litre kipuće vode, nakon nekoliko minuta procijedimo i pijemo tijekom dana, gutljaj po gutljaj.

KUPELJ
100 g cvjetova staviti u lanenu vrećicu i držati 30 minuta u kadi s vodom; u toj se vodi kupati 10 minuta.

DAVORKA I NJEN SVIJET: KADULJA

DAVORKA I NJEN SVIJET: KADULJA: DAVORKA I NJEN SVIJETDrugi nazivi: žalfija, kuš, ljekovita slavulja, krstašica. Latinski naziv: Salvia officinalis L. Oko 1.500 g. kadulj... DAVORKA I NJEN SVIJET

KADULJA

DAVORKA I NJEN SVIJETDrugi nazivi: žalfija, kuš, ljekovita slavulja, krstašica.
Latinski naziv: Salvia officinalis L.

Oko 1.500 g. kadulju su koristile žene jednog egipatskog gradića kojim je zavladala kuga.

ImageIme kadulje dolazi od latinskog “salvare” - spasiti. Oko 1.500 g. kadulju su koristile žene jednog egipatskog gradića kojim je zavladala kuga. Žene nekolicine preživjelih vjerovale su u plodna svojstva te biljke. Navodno je takvo liječenje pomoglo da se za nekoliko godina egipatski gradić ponovno nastanio novim generacijama. Od tada kadulja postaje simbol plodnosti. Danas znamo da biljka sadrži estrogenske tvari, a pored toga ima i mnogo drugih aktivnih svojstva. Kadulja sadrži eterično ulje s elementima tujona, salvona, cineola, tanina, borneola, gumastih tvari, smole, škroba i još nekih tvari.
Opis biljke

Zeljasta je trajnica, zbijeni grmić, visoka od 50-80 cm (ovisno o vrsti). Listovi stabljike su nasuprotni i obrasli kratkim dlakama. Cvjetovi su ljubičaste boje, združeni u razmaknute pršljenove. Cvijet se sastoji od dvije usne, gornje i donje. Nalazimo je u suhim travnjacima i livadama. Vrsta Salvia pratense visoka je do 1 m i najčešće se nalazi na livadama, a sadrži jednaka svojstva Salviae officinalis. Kod nas kadulja raste najčešće na kamenitom tlu Dalmacije i Hercegovine, a također i divlje, po kamenitim i neplodnim mjestima. Uzgaja se i u vrtovima.
Korišteni dijelovi biljke

Listovi koje sakupljamo u proljeće i ljeto. Sušimo ih naglo i u sjeni. Za lijek se prije cvatnje sakupljaju listovi i mlade grančice.
Kemijski sastav

Biljka sadrži 2,5% esencije bogate tujionom koji djeluje antiseptički, smanjuje znojenje i regulira menstrualne cikluse. Prisutni tanini djeluju zatvarajuće, protiv proljeva i tonifikantno na cijeli sustav. Flavonoidi i fenolična kiselina djeluje antispazmički, tj. smiruje bol i grčeve unutrašnjih organa te pomaže pri izlučivanju žuči.
Ljekovito djelovanje

Naziv ove biljke na latinskom upućuje nas da je smatramo vrlo ljekovitom - njeno ime, kao što smo rekli u uvodu, znači spasonosna i ljekovita. Kadulja liječi promuklost, čisti krv i jača živce, grije želudac, otklanja vjetrove, pomaže kod svake vrste nahlade, katara i gripe.
Ona čisti krv i time oslobađa organizam uzročnika mnogih bolesti. Ima i protuupalno djelovanje, tako da se preporučuje kod svih upala, od upale grla do unutrašnjih organa te vaginalnih upala. Regulira i znojenje, a kada se znojite od slabosti poslije gripa ili upale pluća kadulja taj problem riješava za nekoliko dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Liječi također i oboljele od reumatizma i, rečeno modernim rječnikom, antibiotik je širokog spektra.
Pripravljanje i uporaba

1. Čaj - pravi se od 15-30 g. listova u litri vode, pije do 4 čaše dnevno. Za menstrualne tegobe čaj piti sedam dana prije pojave ciklusa.
2. Oblozi - pravi se čaj od 80-100 g. listova na litru vode.
3. Ispiranja - koristimo čaj od pripravka br. 2.
4. Vaginalna ispiranja - koristimo isti čaj, ali ga moramo dobro filtrirati.
5. Kupke - koncentriraniji čaj dolijemo u kadu, tako dobijemo dobar kozmetički učinak.
6. Naljev - 2-3 žlice kadulje prelije se s pola litre prokipljene vode. Pije se triput dnevno po šalicu. Djeluje kao sirup za opće jačanje živaca, smiruje san i uklanja noćna znojenja, aktivira cirkulaciju krvi, poboljšava probavu, regulira menstruaciju kod žena... Upotrebljava se kod ispiranja desni, krajnika i čirića u ustima. Liječi rane koje teško zarašćuju, proširenje i sužavanje vena te služi protiv svraba.
7. Začin jelima - suhi ili svježi listovi koriste se kao začin u raznim jelima, djeluje dobro za probavu.
Kadulja i bolesti

Usna šupljina
Ispiranjem usne šupljine i grgljanjem liječimo desni kada krvare, upale grla i ždrijela. Koristi se kod faringitisa, upale krajnika i sluznice u ustima. Smanjuje kašalj kod pušača i pročišćava dišne organe (pripravak 1.,3.).

Kožne upale
Dezinficira i zacjeljuje rane. Koristi se kod ekcema, svraba, prišteva i uboda insekata (dobro je položiti svježi list biljke na bolno mjesto).

Ginekološke tegobe
Stimulira i istovremeno regulira menstrualni ciklus, smanjuje menstrualne grčeve. Ublažava poremećaje kod menopauze. Ako se koristi mjesec dana prije poroda, pomaže stimulirajući kontrakcije. Otklanja sklonost pobačaju (pripravak 1. - čaj). Koristi se kod bijelog pranja (pripravak 4. - vaginalna ispiranja).

Problemi živčanog sustava
Lagano stimulira nadbubrežne žlijezde, tonificira živčani sustav, zato se koristi kod depresije, nervoze, vrtoglavice i drhtavice (pripravci 1.,2.,5. – čaj, oblozi i kupke). Bolesnika smirujemo i masažom.

Ostale bolesti
Smanjuje pretjerano znojenje, pogotovo kod osoba koji se puno znoje po noći. Blagi čaj potiče znojenje, a jaki ga smiruje. Koristi se i kod sniženja temperature tijela (pripravak 1.)
Kod probavnih tegoba umiruje povraćanje i proljev. Pomaže pri probavi, smiruje grčeve i plinove u probavnom sustavu (pripravak 1.)
Za period puberteta i menopauze, ona je upravo biljka izbora, jer je nježan, ali efikasan hormonalni regulator. Izvrstan je lijek za čišćenje jetre, za bolesti bubrega i protiv noćnog znojenja. Ako uberete svježe listove kadulje i protrljate njima predio oko zuba, desni, učinit ćete ih zdravijim i čvršćim.

DAVORKA I NJEN SVIJET: LAVANDA

DAVORKA I NJEN SVIJET: LAVANDA: DAVORKA I NJEN SVIJETDrugi nazivi: despik, levanda, lavandl, mirisni despik Latinski naziv: Lavandula officinalis Lavanda odlično ublažav... DAVORKA I NJEN SVIJET

LAVANDA

DAVORKA I NJEN SVIJETDrugi nazivi: despik, levanda, lavandl, mirisni despik
Latinski naziv: Lavandula officinalis

Lavanda odlično ublažava opekotine i rane, jer ima snažan antiseptički učinak.

ImageLavanda se koristi od najranijih vremena, na vrlo različite načine. Najviše se koristi u parfumeriji, a tek povremeno u farmaciji. Ukratko, o ovoj važnoj ljekovitoj, aromatičnoj i korisnoj biljci još uvijek ne znamo sve.
Tijekom povijesti korištena je u kozmetici zbog svog ugodnog mirisa, ali i u fitoterapiji, prije svega za uklanjanje depresije, nesanice, živčane iscrpljenosti, anksioznosti, reumatskih tegoba...
Opis biljke

Lavanda je polugrmovita biljka koja raste na suhim i toplim obroncima. Ona se, inače, uzgaja kao ukrasno bilje u vrtovima i parkovima. Lavanda je polugrm, a naraste do 60 cm. Pri dnu je granast. Grane su četverouglaste i nadignute. Listovi su nalik ružmarinu. Sivozelene su boje sa žlijezdama na naličju, unatrag malo svinuti. Cvjetovi čine modre pršljenaste klasove. Lavanda ima jak aromatičan miris, ukus gorak i ljut. Ima sivozelene listove i plavoljubičaste cvjetove i duguljaste klasove. Cvjeta u srpnju i kolovozu, a za ljekovite potrebe beru se listovi i cvjetovi prije nego što se otvore. Osušeni cvjetovi jakog su mirisa i malo gorkog ukusa. Najčešće se koriste za pripremu čajeva, biljnih kapi, eteričnog ulja, kupki ili inhalacija.
Stanište

Lavanda (Lavandula officinalis) raste divlje ili se uzgaja na suhim, toplim, krševitim padinama zapadnog Mediterana.
Najviše se uzgaja u Francuskoj, Bugarskoj, ali i u Australiji, Velikoj Britaniji i Rusiji. Kod nas raste divlje na Primorju.
Ljekovito djelovanje

Lavanda blagotvorno djeluje na želudac i maternicu, smanjuje nadimanje, pospješuje izlučivanje mokraće, menstruaciju, a djeluje i na porođaj. Preporučuje se u liječenju bolesti mozga i živaca, protiv nervoznog lupanja srca, grčeva u crijevima, migrene, neurastenije, histerije i sklonosti napadima nesvjestice. Također, učinkovita je i za sljedeće probleme: akne, masnu kožu, dermatitis, cistitis, psorijaza, ekcemi, atletsko stopalo, alergije, astma, bronhitis, zapaljenje grla, infekcije usne šupljine, kašalj, upala sinusa, konjuktivitis, migrena, glavobolja, modrice, opekotine, posjekotine, uznemirenost, depresija, stres, hipertenzija, dismenoreja, bol u uhu, neprijatan zadah, teškoće s probavom.
Lavanda u vidu obloga odlično ublažava opekotine i rane, jer ima snažan antiseptički učinak. Ulje lavande je idealna “prva pomoć”. Ono ima isto učinak kao alkohol, ali ne peče! Lavanda podstiče regeneraciju tkiva, a povrh svega divno miriše.
Ljekoviti dio biljke

Vršci stabljike sa cvijećem sabiru se u hladu na prozračnom mestu. Poput drugog ljekovitog bilja i lavanda postiže bolje učinke kada se pomiješa s kamilicom, ružmarinom ili žalfijom, jer navedene biljke pojačavaju njezino djelovanje.
Lavanda i psihološki utjecaji

Na odjelima neuropsihijatrije Hirosaki, sveučilišne bolnice u Japanu, provedeno je istraživanje o učincima aromaterapije na raspoloženje pacijenata na hemodijalizi.
U istraživanju je sudjelovalo 14 žena koje već dulje vrijeme dolaze na hemodijalizu. Mjeren je utjecaj lavandinog ulja na anksioznost i uočeno je da ublažava to stanje.
Kemijski sastav

U svježem cvijetu ima oko 0,5%, a u osušenom 0,3% eteričnog ulja i do 10% tanina. Količina i kemijski sastav ulja zavise od varijeteta biljke, sezone, zemljišta, nadmorske visine i načina destilacije. Glavni sastojak eteričnog lavandinog ulja je linatil-acetat.
Priprema čaja

Kavenu žlicu usitnjene biljke preliti s 200 ml kipuće vode. Posudu poklopiti i ostaviti da stoji 15-20 min. Čaj procijediti i piti 2-3 šalice čaja dnevno.
Lavanda i bolesti

Reumatoidni artritis
Poneka istraživanja ljudi koji boluju od reumatoidnog artritisa pokazala su da je došlo do smanjenja bolova nakon masiranja lavandinim uljem. Pacijenti su nakon masaže koristili manje lijekova protiv bolova, što govori o tome da su im se bolovi smanjili.

Rak
Istraživanja na životinjama upućuju da sastojak lavande perilil-alkohol možda pomaže u tretmanu raka kada se uzima oralno. Znanstvenici su se usmjerili na rak dojke, pankreasa i debelog crijeva. Neka istraživanja obavljena su i na ljudima, ali još uvijek klasična medicina nema dovoljno dokaza da bi se lavanda preporučila kao lijek za bilo koju vrstu raka.

Depresija
Istraživanje depresije koje je upoređivalo tinkturu lavande s lijekom protiv depresije imipraminom, ali i u kojem je jedna grupa pacijenata uzimala istovremeno lavandu i imipramin, pokazalo je da je imipramin bio učinkovitiji od lavande, ali da su u kombinaciji dali najbolje rezultate. Prema istraživanju, jedna od prednosti ove kombinacije je blagotvorno terapeutsko djelovanje lavande kao dodatnog sredstva, odnosno, njen utjecaj na smanjenje negativnih djelovanja, koji su nuspojave lijekova protiv depresije. No potrebna su dodatna istraživanja da bi se to potvrdilo.

KAMILICA

DAVORKA I NJEN SVIJETDrugi nazivi: ljekovita kamilica, kamomila, kokotnjak, maternjak, milica, bijela rada, telenak, titrica, žabnjak
Latinski naziv: Matricaria chamomilla L.

ImageKad se govori o čajevima, odmah pomislimo na kamilicu: to je zacijelo jedna od najomiljenijih biljki naših baka, a naše su bake, sa svojim “domaćim lijekovima”, savršeno dobro znale što rade.
Mnoge su biljke bijelih cvjetova sa žutim središtima slične ivančici nazvane kamilicom; neke imaju listove sa širokim režnjevima, te pripadaju grupi titrica ili anthemisa. Među prve ubrajamo malu ili njemačku kamilicu, te američku titricu; među potonje bojadisarsku kamilicu, smrdljivu kamilicu i rimsku kamilicu. Najčešće se koristi rimska kamilica, te vam preporučujemo da je uzgajate u svome vrtu: koliko je ugodna oku toliko je korisna u liječenju.
Kamilica je biljka koja od rimskoga ima samo naziv, budući da vjerojatno potječe iz okolice Londona. Divlja vrsta ima glavice sa žutim cvjetovima u sredini i s bijelim uokolo; uzgojena vrsta, zvana “s punim cvjetovima” je potpuno bijela. Pri kraju cvatnje, bijele “latice” (koje u botaničkom smislu predstavljaju cvijet) savinu se prema zemlji, tako da cijela biljka izgleda kao mala, kosmata zvijezda repatica. Kamilica je savršeni primjer onih “domaćih lijekova”, koji su još pred tridestak godina bili ismijavani, no, danas i sama medicinska znanost ponovno otkriva njihova vrijedna svojstva.
Kamilicu možemo pripremati kao dobar čaj kad god posumnjamo da imamo gliste, a preporučujemo je i ženama koje pate od bolnih menstruacija.
U obliku čaja ili kupelji i masaže trbuha, kamilica se preporučuje bolesnicima koji pate od želučanih smetnji, grčeva, proljeva, bolova u crijevima; koristi se i za ubrzano zarašćivanje rana te za sprečavanje gnojenja. Učinkovita je i protiv raznih bolova.
U obliku losiona ili obloga, biljka uspješno liječi upalu očnih kapaka. Poznato je da žene u nordijskim zemljama (“sjevernjačke plavuše”) održavaju zlaćani sjaj svoje kose pomoću šampona od kamilice.
Opis biljke
Jednogodišnja je biljka, visoka od 20 do 50 cm, sa sitnim, blijedožutim cvatovima. Raste na njivama, među žitaricama, a uzgajamo je i u vrtu. Ne smijemo je gnojiti umjetnim gnojivima! Cvate od lipnja do kolovoza; cvjetište je čunjasta oblika i iznutra šuplje. Za čaj beremo samo cvjetne glavice, a za kupelji cijelu biljku. Smijemo je brati samo za suha, sunčana vremena. Sušimo je naglo u hladu i čuvamo na vrlo suhom mjestu da se ne navlaži. Dodirujmo je što manje da ne izgubi miris i s njim i ljekovitu vrijednost. Za čaj je samo prelijemo kipućom vodom. Čaj ne smijemo piti dok je vruć, kao ni lipin. Kamilica služi protiv svih bolesti i tegoba, za unutrašnju i vanjsku uporabu, od nje se priređuju čajevi, kupelji, oblozi, upotrebljava se za parenja i ispiranja.
Jednom riječi, kamilica je neprocjenjiv Božji dar.
Botaničke osobine
Cvjetovi su karakterističnog mirisa. Plod je ahenija sivobijele boje, dužine do 1,2 mm, širine 0,4 mm. Masa 1000 sjemenki iznosi 0,03-0,07 g. Procjenjuje se da u jednom kilogramu ima preko 20 milijuna sjemenki. Vegetacijski period traje oko 100 dana.
Sjeme kamilice klija na temperaturi oko 6°C. U ranoj fazi, dok su biljke još slabe, niske temperature dovode do uvenuća. Međutim, biljke u fazi rozete vrlo su otporne prema niskim temperaturama. Za normalan razvoj tijekom vegetacije dnevne temperature bi trebale biti oko 20-30°C.
Berba
Ako ne stanujete u kraju s prehladnom klimom možete kamilicu uzgajati u svom vrtu: ona voli laganu zemlju, ne previše glinastu.
Posijte je ujesen ili u proljeće (vrstu s jednostavnim cvjetovima) ili posadite sadnice (vrstu s punim cvjetovima). Dobro pognojite i više puta oplijevite. Ujesen možete ubrati i izdanke sa samoniklih biljaka pa ih presadite.
Cvjetove, divlje ili vrtne, berite u lipnju, ujutro, za suha vremena, nakon rose – inače će brzo pocrnjeti. Sušite ih u hladu.
Kemijski sastav
Od kamilice se koriste cvjetna glavica (Chamomillae flores) i eterično ulje (Chamomillae aetheroleum). Cvjetne glavice sadrže preko 1% eteričnog ulja, 2,5-3% apigenina (spazmolitik), gorke materije, tanine, smole, flavonoide, kumarine, organske kiseline i dr. Glavni sastojci ulja su hamazulen, alfa-bisabolol, bisabolol oksidi, farnezen i dr.
Djelovanje i primjena
Djeluje protiv bolova, upala, nesanice, nervoze, slabe probave, kožnih bolesti. U prvom je redu lijek za žene, osobito protiv grčeva svih vrsta. Najčešće upotrebljavamo tople obloge protiv bolova. Kamilica otklanja kamence, sprečava probadanje u udovima, ublažuje žuticu, tegobe u prsima, teškoće s menstruacijom, gliste.
• Šaku cvatova namačemo u litri bijeloga vina 12 sati na suncu i pijemo gutljaj po gutljaj.
• Sluz će se brzo rastopiti i izlučiti iz pluća ili želuca ako kamilicu zdrobimo, pomiješamo s medom i dulje vrijeme ujutro i navečer uzimamo po jednu čajnu žličicu te mješavine.
• Za utrljavanje kod oteklina, kvrga, prignječenja, gihta i reume izvrsno će pomoći kamiličino ulje. Nekoliko pregršti kamilice namačemo deset dana u litri maslinovoga ulja, držimo na suncu, te procijedimo u boce. Oboljela mjesta istrljamo svaki dan 3 do 5 puta tim uljem.
• Poslije vađenja zuba ili kod upale grla grgljamo uvarkom od kamilice. Bol će ubrzo nestati, a rana će se očistiti i zacijeliti.
• Parne kupelji od kamilice pomažu kod bolova u ušima, kod glavobolje, upaljenih sinusa, granuloma, bronhitisa. Kupelji bi trebale trajati oko 20 do 30 minuta.
• Čaj smiruje želučane tegobe već nakon kratkotrajna redovita uzimanja, ako je riječ o upaljenoj sluznici ili čak čiru na želucu. Tom čaju možemo dodati i paprenu metvicu i matičnjak.
• Kamilica djeluje i kao dobar antiseptik. Upotrebljavamo je u oblozima ili za kupelji kod gnojnih rana i rana koje teško zacjeljuju. Na rane stavljamo i zdrobljenu svježu biljku.

OPREZ! Kod povraćanja ne smijemo piti kamiličin čaj.
Zanimljivosti o kamilici
Kamilica spada među ljekovito bilje koje se od najdavnijih vremena upotrebljava u narodnoj medicini. Egipćani i Grci su dobro znali za njena ljekovita svojstva. Plinije i Dioskorid je spominju kao najvažniju ljekovitu biljku. Poznati biljar Hieronymus Bock, koji je živio u 16. stoljeću, napisao je za kamilicu: “Bez toga cvijeta, te sasvim obične kamilice, ne može se ništa postići, jer nema korisnije biljke kao lijeka nego što je upravo cvijet kamilice, koji se upotrebljava za skoro sve bolesti.”
U svjetskom prometu ljekovitog bilja kamilica je jedan od najznačajnijih artikala. Trenutno su najveći proizvođači cvijeta kamilice Argentina i Egipat.
Pripremanje i primjena
UVARAK 1
• protiv glista: stavite jednu prstovet osušenih cvjetova na litru vode (jedna šalica ujutro, na prazan želudac).

ČAJ
• miješani, protiv glista: stavite prstovet cvjetova u litru tople vode; kuhajte dvije minute; ostavite da odleži jedan sat; procijedite; tekućini dodajte po jednu žlicu limunova soka, maslinova ulja i meda (popiti u dva puta).
• protiv bolova u želucu i crijevima, te protiv bolnih menstruacija: stavite 5 suhih cvjetova u šalicu kipuće vode (jedna šalica prije objeda).

UVARAK 2
• kao napitak (protiv glavobolje i neuralgija) ili kao kupelji trbuha (protiv bolova u želucu i crijevima): stavite pregršt suhih cvjetova na litru vode.
• Isti omjer za losion za zarašćivanje rana i sprečavanje zagnojenja.
• Isti omjer za kupelji ruku i nogu.
• za vanjsku primjenu (protiv upale očnih kapaka): stavite 5 cvjetova u šalicu vode.

MIJEŠANI ČAJ
• protiv začepljenja jetre: stavite 2 prstoveti kamilice, 2 prstoveti kopra i 2 prstoveti metvice u litru vode (jedna šalica dnevno).
• protiv depresivnih stanja: stavite 2 prstoveti kamilice, 1 prstovet lipe i 2 prstoveti narančinih cvjetova u litru vode (2 šalice dnevno).

ŠAMPON
• za posvjetljivanje i jačanje kose: priredite uvarak od 2 pregršti cvjetova kamilice na litru vode.

NAPOMENA:
Sama kamilica, u obliku čaja ili uvarka, izvrsno je sredstvo za jačanje koje preporučujemo svim rekonvalescentima.
Ipak, treba izbjegavati kamilicu ako se uzimaju druga sredstva na bazi oraha, kininovca, želatine, te živinih, srebrnih ili olovnih soli.

JOŠ NEKOLIKO IZVRSNIH PRIPRAVAKA OD KAMILICE

ČAJ
1-2 čajne žličice suhog cvijeta kamilice prelijemo s 1/4 1 kipuće vode i nakon jedne minute procijedimo; pijemo ga dok je još topao, ali ne prevruć. Ovaj čaj ima široku primjenu, unutarnju i vanjsku: čisti rane, umanjuje boli i pomaže brzom zaraštavanju rana; poslije vađenja zubi ili operacije njime grgljamo i ispiremo usta.
VAŽNO! Čaj od kamilice nikada se ne smije kuhati, već se kamilica samo popari.

KUPELJ
100 g kamilice ostavi se 10 sati u 5 litara hladne vode, podgrije se i ulije u pripremljenu kadu. Puna ili djelomična kupelj ili samo pranje čajem od kamilice jača živčevlje, a time ublažujemo bolove u ustima, očima i glavi.

VINO
Pregršt svježih glavica kamilice stavimo u 1 litru bijeloga vina. Ostavi se 1 tjedan dobro zatvoreno i potom procijedi. Ovo ljekovito vino pijemo 1-2 čaše dnevno, za sve navedene bolesti (u glavnom tekstu).

ULJE
Napuni se boca svježim i dobro izmrvljenim glavicama kamilice i zalije se maslinovim uljem ili uljem od repice; ostavi se najmanje 3 tjedna na blagom suncu ili na toplome mjestu. Tim uljem masiramo dnevno 5-10 puta oboljela mjesta: otekline, uganuća, prišteve, poganac, reumu i giht.
Posebnim se postupkom destilacije dobiva i čisto kamiličino ulje - ono je za razliku od svih ostalih ulja plave boje.

OBLOZI
Od svježih zdrobljenih glavica načini se oblog kojim čistimo i liječimo zapuštene rane; takve rane i ispiremo čajem od kamilice.

PRAH
Suhe glavice kamilice samelju se u prah; taj prah pomiješamo s medom i bolesnik uzima 1-2 velike žlice, ujutro i navečer.
Terapija traje duže vrijeme; time se uspješno razrjeđuje sluz u dišnim putevima i lakše se kašljem izbacuje.

GAVEZ

DAVORKA I NJEN SVIJETGavez je izvrstan za zacjeljivanje vanjskih i unutarnjih rana.

Drugi nazivi:
crni gavez, crni korijen, ljekoviti gavez, kilnjak, konjski rep, opašica, pljušć, veliki gavez, veliki konsulj, volovski jezik, vrtni gavez

Latinski naziv:
Symphytum officinale

Gaveza ima svugdje uz potoke na vlažnom tlu, na vlažnim livadama nizinskog šumskog područja. Ima razgranat crni korijen, iznutra je bijel i sluzav. Ima uspravnu stabljiku koja naraste do 80 cm visine. Vrlo je razgranat, a ima crvenoružičaste i ljubičaste cvjetove. Cvate čitavo ljeto. Korijen se bere u proljeće ili u ranu jesen. Korijen se očisti od zemlje, i suši na suncu ili na umjetnoj toplini. List i cvijet se bere za vrijeme cvatnje.
Berba

ImageBiljku u cvatu beremo od svibnja do kolovoza, a podanak vadimo u proljeće prije cvata, dakle u ožujku i travnju, ili pak ujesen u listopadu i studenome. Podanak valja kopati šiljastom lopatom jer se drukčije gotovo i ne može vaditi budući da seže duboko u zemlju i čvrsto je u nju urašten. Mast možemo načiniti odmah od svježeg podanka. Podanak možemo i sušiti te samljeti ili stući u prašak. Moramo ga naglo sušiti. Najbolje je da ga razrežemo po dužini u tanke ploške, objesimo ih na uzicu na zračnome mjestu ili ih oprezno sušimo pokraj peći na temperaturi od 40°C. Ako se suši sporo, podanak može popljesniviti, a tada se razlaže alantoin, najdragocjeniji sastojak gaveza.
Ljekovito djelovanje

Od svih ljekovitih biljaka gavez sadrži najviše alantoina, a on je potreban za nastanak stanica dok zacjeljuju rane, i one koje teško zacjeljuju, pa čak i one zagnojene.
Gavez je ljekovit i za dišne organe, kod bronhijalnog katara, upale pluća, krvava ispljuvka, gripe, upale porebrice. Gavez je lijek i za probavne organe – želučani katar, proljev, dizenteriju, kod bubrežnih bolesti, pa i kod jake i bolne mjesečnice. Gavezov se podanak različito miješa, s medom ili sokovima, i to se daje bolesnicima s unutarnjim krvarenjima, a osobito plućnim bolesnicima.
Gavez liječi bronhije – astmu.
Oblog od gaveza

Gavez je jedan od ponajboljih lijekova za zacjeljivanje vanjskih i unutarnjih rana (onih na želucu), posjekotina, ogrebotina, nagnječenja (kontuzija), lomova i krvarenja, ali i kod uganuća i iščašenja, nategnuća mišića i tetiva. Vrlo je koristan kašasti oblog. S obzirom na veličinu rane dobro smiješamo 2 do 4 žlice praška od korijena s malo vruće vode u kašastu smjesu. To namažemo na platnenu krpu i stavimo na ranu. Nakon 2 sata stavimo novi oblog. Oblozi su djelotvorni i kod čireva nastalih od skorbuta, kod proširenih vena, kod zadebljanja što ih izazivaju reuma i giht, kod bolnih grčeva nakon amputacija, kod upale kostiju i kod porebrice. Umjesto kašastoga obloga upotrebljavamo i gavezovu mast. Svjež podanak dobro očistimo, nasjeckamo i lagano ispržimo na svinjskoj masti, dakako bez dodavanja soli. Vruću mast procijedimo kroz platnenu krpu u staklenku ili emajliranu posudu u kojoj je poslije čuvamo. Naposljetku iscijedimo i krpu s talogom. Mast upotrebljavamo jednako kao i kašasti oblog. Tu bi mast trebalo imati u svakoj kući jer pruža dragocjenu pomoć i ljudima i stoci.
Razni pripravci od gaveza

NALJEV I OPARAK
Gavez je lijek protiv bolesti pluća, prekomjernog lučenja želučane kiseline, kašlja, grčeva. Djeluje na koštani sustav tako da prelomljena kost brže zaraste.

OBLOG OD GAVEZA
Upotrebljava se za liječenje rana na tijelu. Sitno narezati: korijen, lišće i cvijet te skuhati u mlijeku. Time obložiti ranu svaki dan pa će i najveća rana za kratko vrijeme zarasti.

ČAJ OD GAVEZA
Jušna žlica cvijeta i lišća gaveza stavljena u pola litre ključale vode izaziva znojenje i jača mokrenje. Čaj se ne smije pripremiti u željeznom loncu.

UMIVANJE S GAVEZOM
Ako se šaka gaveza kuha u litri vode i tom se vodom triput na dan umiva, odstranjuje bubuljice s lica.

PRAŠAK
Prašak korijena sipa se na gnojne rane, a jednom na dan jedna čajna žličica popije se s mlijekom kao aspirin.

SOK
Svježe izgnječeno lišće privija se na rane od uboda.
Iscijeđen sok iz svježeg korijena zaustavlja krv kod svježih rana. I sirov i osušen korijen gaveza služi kod rana.

ČAJ
Čaj od prosušenog korijena izvrsno djeluje kod svih plućnih bolesti, kad upale pluća, bacanja krvi, velikog kašlja s teškim izbacivanjem sluzi, raznih upala, bubrežne sluzavosti i proljeva. Dnevno treba uzeti natašte jednu šalicu toplog čaja i uvečer prije spavanja jednu šalicu, a preko svakog sata 2-3 žlice.

KUHANI KORIJEN
Korijen s pola vina i pola vode kuhan daje se bolesnicima svakih pola do 1 sat po žlica, kod teške upale pluća, kod upale i protiv žeđi, kod svake bolesti.
Kod grčeva u trbuhu uzme se ujutro natašte i uvečer prije spavanja po jedna veća šalica ovog čaja. Za čaj se uzme 20-25 gr osušenog korijena na pola litra vode, ili vode i vina i kuha 25-30 minuta.

OBLOG
Od korijena u mlijeku ili u pivu, raskuhanim u kašu, stavljaju se oblozi kod prijeloma kostiju, ugnječenosti, otvrdnulih otoka i kada oteknu mošnje u čovjeka ili djeteta. Oblog treba nakon 24 sata promijeniti. Nakon 3-4 obloga obično biva bolje. Ako je koža ispod obloga pobijeljela, privija se svježe izgnječeno lišće bokvice, a kasnije posipa s u prah istucanim suhim lišćem od kupina.
Kod prijeloma kostiju ostavlja se oblog po 8 dana, a nakon 8 dana zamijeni se drugim.

RUŽMARIN....Latinski naziv: Rosmarinus officinalis

DAVORKA I NJEN SVIJET
Ružmarin je najljupkiji i najčarobniji zimzeleni grm.

Drugi nazivi:
rozmarin, rosmarin, rusmarin, ruzman, ruzmarin, zimorad, žmurod

Latinski naziv:
Rosmarinus officinalis

ImageRužmarin je gust, uvijek zelen, razgranat grmić, visok 1-2 m. Cvjeta preko cijele godine sitnim plavičastim cvjetićima. Cijela biljka je ugodnog mirisa.
Najbujnije se razvija u primorju i na otocima Jadranskog mora, a zatim svuda oko Mediterana. Mjestimično se uzgaja. Lako se razmnožava. Izvan zemalja Sredozemnog mora poznat je samo u kulturi.
Ružmarin se uzgaja po vrtovima, ali ga dosta nalazimo i u divljini naših primorskih krajeva. Kao grm naraste i preko metar visine. Pošto je biljka opće poznata, poseban opis nije potreban.
Sakupljaju se listovi, cvjetovi i vrhovi od proljeća do jeseni. Suši se u hladu na tavanu. Zbog jakog aromatičnog mirisa, treba ga suhog držati u limenkama ili dobro zatvorenim polivinilskim vrećicama.
Inače, to je biljka toplih krajeva, vrlo osjetljiva na mraz; stoga je u kontinentalnim dijelovima uzgajamo u loncima. Upotrebljavamo cvjetove ili pak biljku dok je u cvatu. Od ružmarina pripravljamo ružmarinovu rakiju, ružmarinovo ulje i ružmarinovo vino. Njih pravimo tako da biljku namočimo u rakiju, ulje ili bijelo vino. Upotrebljavamo samo male količine pripravaka jer je ružmarin vrlo jako sredstvo.
Iz povijesti

Ovaj najljupkiji i najčarobniji zimzeleni grm, princ “aromatičnih biljaka”, kako su ga nekad nazvali, imao je najznačajniju ulogu u antičkim obredima: od njega su se pleli vijenci mladim nevjestama, a važio je kao simbol braka, ljubavi i smrti. U grobnice faraona u starom Egiptu stavljali su grančicu ružmarina kako bi im namirisali put u carstvo duša. U 14. stoljeću silno ga je zavoljela jedna kraljica: sedamdesetdvogodišnja mađarska kraljica Elizabeta, bolesna od uloga i izmučena reumom, zahvaljujući ružmarinu tako se pomladila da ju je zaprosio sam poljski kralj!
Otada su posvuda hvalili “vodicu mađarske kraljice”, a naročito Madame de Sevigne, druga slavna reumatičarka koja je napisala da je luda za njom i da je lijek “za sve nevolje”.
Iznad svega se preporučuje da se ružmarin obilno koristi kod pripremanja jela – u vašim umacima, juhama s raznim sredozemnim travama... No, još se više preporučuje da u vašoj prirodnoj ljekarni uvijek držite velike stručke ružmarina. Ova je biljka prije svega izvanredno stimulativno sredstvo. No, ta čudotvorna biljka, koja je vratila mladost jednoj kraljici, posjeduje više vrijednih osobina.
Biljka

List (Rosmarini folium) je do 3,5 cm dugačak i svega do 4 mm širok, igličast, zelen, krut, kožast, dosta povijen te je na gornjoj strani ispupčen; po sredini ima brazdu. Naličje je udubljeno, bijelo ili sivo. Miriše vrlo aromatično, a okus je na granici ljutog, aromatičnog i gorkog.
Berba

U kamenjarima obalnog područja ružmarin cvate praktički tijekom cijele godine: sakupljajte cijele grančice, pa ih osušite obješene u hladu. I u vrtovima u sjevernijim krajevima može se lako uzgajati pod uvjetom da ima dosta sunca, te laku i dosta suhu zemlju; tada će cvati samo u lipnju-srpnju, kada ćete i sakupiti njegove grančice. Ako želite nabaviti zaista dobar ružmarin, pronađite pouzdana travara, jer ga mnogi danas uzgajaju na industrijski način pomoću umjetnih gnojiva i pesticida.
Upotreba

List ružmarina upotrebljava se samo u narodnoj medicini kao sastojak raznih čajeva. Ulje se nalazi u raznim kozmetičkim sredstvima te ljekovitim kremama i drugim pripravcima za masažu i mazanje bolesnih dijelova tijela.
U većoj dozi ružmarin djeluje otrovno, slično moraču. Kao i moračom, tako i ružmarinom otrovana životinja postaje plašljiva, za razliku od trovanja pelinom i kaduljom od kojih životinja postaje nasrtljiva.
Ljekovito djelovanje

Ružmarin u svim svojim pripravcima povoljno utječe na tijelo budući da je sredstvo za okrepu. Ulje od ružmarina poboljšava prokrvljenost i širi žile. Pomaže kod loše probave, potiče na rad lijeni želudac, otklanja bljedilo.
Potiče rad jetre i izlučivanje žuči, ublažava padavicu, a za to je osobito korisno ružmarinovo vino ako ga bolesnik pije po 2 čaše na dan tijekom jednog do dva mjeseca. Pospješuje krvotok i podiže nizak krvni tlak te regulira neredovito bilo.
Ružmarin je izvanredan za jačanje srca pijemo li ružmarinovo vino ili ružmarinovu rakiju, i to 2 čaše vina ili 2 čašice rakije na dan. Liječi i vodenu bolest srčanog porijekla, žuticu i njezine posljedice popijemo li 2 šalice čaja na dan. Bolesne oči ispiremo u mlakom oparku ružmarina i kamilice.
Protiv iscrpljenosti, neplodnosti, bijeloga pranja, vrtoglavice, nadimanja, za pročišćavanje krvi, protiv zastoja mokrenja pijemo tri puta na dan po jednu čašicu ružmarinovoga vina – na prazan želudac, prije ručka i prije večere, ili pak dva puta po čašicu rakije.
Rakijom masiramo mjesta koja su zahvatili giht i reuma. Čaj djeluje protiv grčeva, kašlja, mokraćnih kamenaca, astme, živčanosti, tjeskobe, migrene izazvane živčanom napetošću, istrebljuje gliste. Na uganuća, iščašenja, modrice, edeme i kontuzije stavljamo obloge od čaja.
U Dalmaciji slabašnu, rahitičnu djecu kupaju u ružmarinovu čaju, da ojačaju. Ružmarin namočen u rakiju ili pripravljen kao čaj služi protiv ispadanja kose.
Razni pripravci od ružmarina

NALJEV I OPARAK
Stavite pola pregršti ružmarina na litru vode (protiv grčeva), ili veliku pregršt (za stimuliranje organizma). Uzmite 1-3 šalice na dan, zavisno o djelovanju koje želite postići (smirenje ili stimuliranje).

KUPELJI RUKU I NOGU
Stavite veliku pregršt rascvalih grančica na litru vode (naročito protiv reume).

KONCENTRIRANI ČAJ
Za vanjsku primjenu (grgljanje, ispiranje, vaginalni tuš, trljanje uganulih mjesta i dr.): stavite pregršt i pol rascvalih grančica na litru vode.

VINO
Od ružmarina: pregršt ružmarina stavite da se namače u litru crnoga (48 sati) ili bijelog vina (24 sata). Mala čašica uz svaki obrok, za pospješivanje mokrenja.

TINKTURA
Od ružmarina: pregršt ružmarina stavite da se namače u 1/4 l rakije (jedna žličica na dan).

VODICA MAĐARSKE KRALJICE
Priredite tinkturu od ružmarina i na isti način tinkturu od lavande; 3 dijela tinkture od ružmarina primiješajte 1 dijelu tinkture od lavande (unutarnja primjena: mala žličica na dan – samo za odrasle. Vanjska primjena: za trljanje, masažu, protiv reume, uloga, raznih bolova).

KREMA
Protiv bolova: na vrlo tihoj vatri zagrijte dvije žlice maslinovog ulja, dvije žlice jelove smole i dvije žlice pčelinjeg voska; dodajte jednu žličicu ružmarinove tinkture.
Priprema pripravaka od ružmarina

ČAJ 1
U obliku čaja liječi katar probavnih organa, tjera znoj, mokraću i vjetrove (plinove u crijevima). Jača želudac, liječi bolesti bubrega, jetra, srce, reumu, kao i oduzetost.

ČAJ 2
U slučajevima slabosti od prenapornog fizičkog ili umnog rada, priprema se čaj: u lončiću vode zakuhaju se 2-3 listića ružmarina i 2 listića pelina, što je ujedno odličan lijek za one koji boluju od crijevnog katara. Uzima se jedna šalica toga čaja ujutro prije jela i šalica prije spavanja, čaj pripremljen od 30 g ružmarina u litri vode, gdje se kvasio 2-3 sata pa i dulje, nakon toga se procijedi i pije dvaput na dan prije jela; taj čaj potiče stvaranje želučanih sokova.

MASAŽA
Tko osjeća slabost u nogama, ili ima otečene noge, neka dnevno masira noge 2-3 puta alkoholom u kojem se kvasilo lišće ružmarina. Slabi na očima neka njime masiraju sljepoočnice. List ružmarina troši se i kao začin u raznim jelima.

KUPELJ
Kupelji od ružmarina (4 pregršti na 5 litara vode kuha se 3-5 minuta), liječe čireve na tijelu i kožne osipe, čaj od jedne žlice na 300 g ključale vode otvara stolicu i liječi srce.

TINKTURA
Tinktura ružmarina: 2 žlice usitnjenog lišća i cvijeta na litru alkohola 60% jakosti pustiti da stoji 10 dana. Nakon toga procijediti. Od tog lijeka uzeti 6-10 kapi na kocku šećera ujutro na prazan želudac. Može se uzeti i s medom. To je odličan lijek protiv gihta, reume i upale zglobova (artritisa).

BOSILJAK

DAVORKA I NJEN SVIJET
Latinski naziv: Ocimum basilicum

Prolazeći ljeti pokraj vrtova i okućnica kako u gradu tako i na selu, gotovo u svakom vrtu vidjet ćemo skromnu biljku sjajno zelenih listova – bosiljak ili baziliku (Ocimum basilicum). Bilo na gredici sa začinskim i ljekovitim biljem, bilo u loncima ili u cvjetnoj gredici, bosiljak je neizostavna biljka mnogih okućnica, vrtova, terasa, balkona. Iz svoje postojbine Indije proširio se po cijelome svijetu. Zahvaljujući uzgoju danas ga nalazimo i u hladnijim područjima uzgojenoga kao lončanicu.
Izgled i uzgoj
ImageBosiljak je osjetljiva jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae), visoka 20-60 cm. Najčešće je grmolika biljka, vrlo razgranate, dlakave, svjetlozelene stabljike, a pri dnu crvenkaste. Listovi bosiljka unakrsno su nasuprotni, mekani, ovalni, ušiljeni, pilasto nazubljeni ili čitavog ruba, a nalaze se na dugim peteljkama. U pazušcima listova, na vrhu stabljika, razvijaju se bijeli, žuti ili ružičasti usnati cvijetovi. Po 6 sitnih, mirisnih cvijetova, skupljenih u paštitasti cvat, pojavljuju se od lipnja do rujna. Iz cvjetova se razvijaju jajoliki plodovi 1-2 mm dugi, tamnosmeđe ili crne boje. Najčešće se razmnožava sjemenom, ali može i reznicama ljeti. Ne podnosi hladnoću pa ga se na gredicu ne sije prije svibnja. Za uzgoj se sije u klijališta, a pošto sjemenke pri klijanju trebaju svijetlo prekriva ih se s malo zemlje. Treba paziti da se tlo ne sasuši jer ne podnosi sušu. Mlade biljke javljaju se nakon 10-14 dana (ovisno o temperaturi), moramo ih redovito zalijevati, okopavati i plijeviti. Bosiljak je vrlo osjetljiv na temperaturu, stoga vodu za zalijevanje treba ugrijati na temperaturu okolice. Uvijek se zalijeva sredinom dana, a ne uvečer, a listovi se prskaju toplom vodom.
Porodica bosiljka (Ocimum), čiji naziv dolazi iz grčke riječi ozien, što znači mirisati, a obuhvaća oko 150 različitih vrsta. Vrste se razlikuju po veličini, obliku listova, boji i okusu, a čak i unutar same vrste miris i okus mogu biti različiti, ovisno o tlu, klimi i uvjetima uzgoja. Osim toga, u uzgoju dolazi do samokrižanja pa čak i botaničari ponekad ne prepoznaju neke vrste bosiljka. U toplijim krajevima odbjegne kulturi, pa ga ima i podivljalog uz naselja.
Osim po vrtovima bosiljak se danas često uzgaja kao lončanica po terasama, balkonima i prozorima. Najčešće se uzgaja obični ili slatki bosiljak. Ljubičaste i crvene vrste bosiljka imaju slabiji okus od zelenih vrsta, imaju više okus po đumbiru, te se najčešće uzgajaju kao ukras vrta. Ako biljku uzgajamo kao lončanicu trebamo joj osigurati dovoljno veliku posudu da ima dovoljno vode i hranjiva. Lončanicu moramo zaštiti od prevelika vjetra, a za vrijeme suhog i toplog vremena treba ga iznijeti van da dobije dobar okus.
Kemijski sastav i berba
Ljekovitost bosiljka zasniva se na 0,3 do 0,8% eteričnog ulja s glavnim sastojcima metilkavikolom, linalolom, cineolom i drugim aromatičnim tvarima. Ima nešto tanina, glikozida i saponina. Bosiljak se skuplja za suhog i tihog vremena i to prije cvatnje, mlado lišće za eterično ulje, može i nakon cvatnje, ali tada se upotrebljava cijela biljka. Bosiljak sušenjem gubi na aromatičnosti, pa se zato koristi svjež, a za zimu se listovi mogu zamrznuti, ali se prije namažu maslinovim uljem, mogu i sušeni pohranjeni u maslinovom ulju, octu ili soli.
Bosiljak kroz povijest
Zovu ga i “kraljevskom travom”, jer je i u starim vremenima bio veoma cijenjen. Poznat je kao biljka zaštitnik obitelji i kao biljka koja sprječava zle sile. U Indiji je posvećen Bogu Vishnuu i smatra se da štiti od nesreće, te se sadi u vrtovima hramova i žrtvuje u hinduskim svetištima. U mnogim istočnjačkim kulturama bosiljak je pogrebna kultura, koja se stavlja na prsa preminulog, te se sadi ili razasipa po grobovima. Osim što ga smatraju svetom biljkom, Indijci su izabrali bosiljak i kao biljku nad kojom se zaklinju na sudu.
Egipćani su ga prinosili na žrtvene oltare božanstvima, a miješajući ekstrakt bosiljka s ekstraktima tamjana i mirhe balzamirali su tijela umrlih vladara. Ostaci bosiljka nađeni su i u piramidama.
Stari su Grci vjerovali da je nakon uskrsnuća oko Kristova groba nađen i bosiljak, stoga se i danas u nekim grčkim pravoslavnim crkvama bosiljak upotrebljava u pripremanju svete vodice, a lonci s bosiljkom drže se oko oltara. Grčki su plemići koristili ulje bosiljka za mazanje tijela zbog njegova posebnog mirisa.
U Italiji je bosiljak simbolizirao ljubav, jer posuda bosiljka na djevojačkom prozoru značila je za njenog mladića da ga očekuje. U Rumunjskoj je značilo da se mladić zaručio ako je primio grančicu bosiljka.
Kod nas je bosiljak poznat od davnina, opjevan je u narodnim pjesmama, a djevojke su nekada koristile bosiljak kao parfem. Ubrale bi stručak bosiljka i zatakle ga za pojas u struku. Kako je oko njih prekrasno mirisalo, uvijek su imale udvarača na pretek.
Bosiljak u kulinarstvu
Iako su nekad za bosiljak bila vezana mnoga proturječja, jer neki su tvrdili da je otrovan, a drugi da je ljekovit, bosiljak je bio i ostao jedna od najomiljenijih kulinarskih biljaka. Zbog ugodnog mirisa i okusa listovi bosiljka oduvijek se upotrebljavaju u kulinarstvu. Iako se kao začin nekada upotrebljavao daleko više nego danas, bosiljak je ostao nezamjenjiv začin u mnogim sredozemnim jelima.
Blago stimulativno djeluje na probavu. Već je u Starom vijeku poznati dodatak masnim jelima, da bi se lakše probavila. Svježi listovi dodaju se raznim jelima, ali uvijek pri kraju kuhanja. Bosiljak s ružmarinom i kaduljom daje pečenim i kuhanim ribama poseban okus, a sladokusci ga redovito koriste kao dodatak raznim salatama, sirnim namazima, varivima i sl. U svim prilikama najbolje je bosiljak dodavati u svježem stanju, neposredno prije posluživanja jela.
Poseban okus daje svježoj rajčici, te vrućim jelima i umacima od rajčice. Osim toga, svježi listovi bosiljka mogu se dodavati i dijetalnoj hrani jer sprječavaju izlučivanje soli.
Tijekom 80-ih godina prošlog stoljeća Francuzi su u kulinarstvu izazvali bum sa svojom “novom kuhinjom”, osim što su sva jela bila rađena s vrlo malo masnoće, gotovo u svako jelo koje je u sebi sadržavalo ribu ili crveno meso stavljali su bosiljak. Čak su bosiljak koristili i kao dodatak slatkim jelima, šarlotama, kompotima, sladoledima i sl.
Danas se bosiljak najviše upotrebljava u talijanskoj kuhinji, stoga se u Italiji miris svježe ubranih listova konzervira potapljanjem u maslinovom ulju, a svježim listovima bosiljka aromatizira se vinski ocat koji služi za začinjanje salata.
U nekim krajevima radi se i vino od bosiljka i to na način da se 2-3 vezice lišća bosiljka potope u 1 litri bijelog vina dobro zatvore, te puste stajati 5-7 dana uz povremeno protresanje. Vino se procijedi i uzima se najviše dvije žlice 3-5 puta na dan po potrebi, a sve u svrhu bolje probave.
Mnoga danas poznata jela bila bi nezamisliva bez mirisa bosiljka.
Bosiljak i zdravlje
Upotreba bosiljka vrlo je široka od starih vremena pa do danas. Njegovu blagodatost potvrđuje veliki broj recepata kako u narodnoj medicini, tako i u aromaterapiji. U narodnoj medicini popularan je čaj, sirup ili listovi svježeg bosiljka za rješavanje mnogih tegoba.
Čaj od bosiljka priprema se tako da se listovi osušenog bosiljka preliju sa kipućom vodom i ostave stajati u poklopljenoj posudi do 10 minuta. Čaj od bosiljka može se uzimati redovito, ali nakon svakih 8 dana uzimanja treba napraviti pauzu od 14 dana. Kod upale desni i upale sluznice usta, čajem od bosiljka ispirati usnu šupljinu. Za dišne organe, kod kašlja, prehlade gripe uzima se čaj ili sirup od listova bosiljka.
• Bosiljak otvara apetit, potiče probavu, smanjuje grčeve, smiruje upalu sluznice i crijeva, te otklanja probavne smetnje; podrigivanje, štucavicu, nadutost, vjetrove, mučninu i crijevni zatvor. Kod dugotrajnog zatvora treba uzimati vino od bosiljka.
• Bosiljak liječi upalu bubrega i mokraćnog mjehura, te potiče bolji rad bubrega i izlučivanje mokraće.
• Bosiljak pomaže kod upale maternice i jajnika, te neredovitih i izostalih menstruacija. Kažu da kod muškaraca bosiljak potiče spolni nagon.
• Bosiljak djeluje antiseptički te se koristi kao oblog kod sporo zacjeljujućih rana, te protiv akna i upala kože.
• Bosiljak pospješuje znojenje i tako smanjuje povišenu tjelesnu temperaturu.
Kod uboda ili ugriza kukaca, svježim listovima bosiljka treba istrljati bolno mjesto.
• Bosiljak umiruje kod razdražljivosti, nemira i nesanice, te jača živce. Stari liječnici tvrdili su da miris bosiljka povoljno utječe na naše raspoloženje, jer otklanja tugu. Do 16. stoljeća u širokoj je upotrebi bio prašak od bosiljka koji se udisao kao lijek protiv glavobolje, migrene i prehlade glave.
• Čak i pčelari koriste čaj od bosiljka. Ispred košnica postave plitke zdjelice s blagim čajem od bosiljka zaslađenim medom, iskustvo govori da će pčele uvijek biti zdrave.
• Miris bosiljka odbija i kukce, naročito muhe, pa se stoga na selu uvijek nalazi posađen kod kuhinjskog prozora.
Aromaterapija i bosiljak
U aromaterapiji bosiljak je izuzetno popularan, kao zamjena za timijan, ali puno blaži. Eterično ulje bosiljka dobiva se destilacijom vodenom parom, miris mu je izuzetno ugodan, zelen.
Indikacije: neuralgije, migrene, bolovi i grčevi mišića, strahovi, depresija, histerija, nesanica, fizički i umni zamor, apatija, prehlade, katar, upale sinusa, bolovi kod reume i artritisa, giht, ugrizi insekta, nedostatak koncentracije, probavne smetnje, povraćanje, štucavica.
• Izvanredno je sredstvo protiv bolova.
• Djeluje stimulirajući i ojačava umno i fizički zamoren organizam, pomaže koncentraciju, bistri misli i povećava učinkovitost misaonih procesa. Smanjuje tjeskobu i depresiju, stanje histerije i s tim povezanu nesanicu.
• Kao antiseptički sastojak koji poboljšava obrambene snage organizma, on potpomaže djelovanje drugih eteričnih ulja u terapiji bronhitisa, prehlada, gripe, upaljenih sinusa.
• Zbog svojih karakteroloških osobina, mudrosti, dugovječnosti i sigurnosti koju nosi, daje se osobama koje su nesigurne, depresivne i bezvoljne.
• Izvrsno je antišok ulje koje se može upotrijebiti za prvu pomoć kao inhalacija. Bosiljak otvara, pušta emocije da odrađuju, dozvoljava protok energije, jača, ali ne dozvoljava da odemo u neku maniju.
• “Zelena” nota bosiljka i njegova terapeutska djelovanja daju velike mogućnosti za različite kombinacije. Npr. u terapeutskim kupkama za liječenje ovisnosti (droga, alkohol) i to u kombinaciji sa: petit-grain, crvenim timijanom, cedrom i lavandom.
• Za oslobađanje od žalosti i tuge s ylang-ylang, patchouli, timijan i mandarina.
• Za podizanje samopoštovanja s lavandom, kuminom, mandarinom, geranijem, i gorkom narančom.
• Eterično ulje bosiljka u uljima za masažu osvježuje i dobro djeluje na umornu kožu, te opušta mišiće.
• U mirisnim svjetiljkama eterično ulje bosiljka ublažit će glavobolju, otkloniti umor, pojačati koncentraciju naročito u kombinaciji s lavandom.
• Nekoliko kapi bosiljka na maramici koja se pričvrsti na otvor za ventilaciju u automobilu poboljšat će koncentraciju tijekom vožnje.
• Pomiješan s bergamontom i geranijem osvježit će zrak i olakšati probleme tijekom prehlade.
• Kombinacija ružmarina, lavande i bosiljka poboljšava pamćenje. Bosiljak s bergamontom i lavandom oslobađa tjeskobe.
• Kupke od lavande, bosiljka i geranija umirit će živce i olakšati san. Bosiljak i geranij u kupki povećat će nam energiju.
• Budući da izaziva znojenje, upotrebljava se i za snižavanje temperature i čišćenje organizma.
• Eterično ulje bosiljka zbog svog “zelenog” osvježavajućeg mirisa daje svježu notu parfemima i toaletnim vodama, pa se često koristi u parfumeriji.
OPREZ! Pravilnom upotrebom bosiljka ne javljaju se nikakve štetne posljedice, ali se eterično ulje bosiljka ne smije koristi tijekom trudnoće, a prilikom upotrebe u mirisnoj lampici treba biti oprezan, jer sadrži fenole.
I zaključak na kraju
Bosiljak uistinu zavrjeđuje svoje ime “trava bogova”, jer njegovo djelovanje od fizičkog do duhovnog pokriva gotovo cijeli organizam. Svi kažu da svako dobro i zlo dolazi od želuca i hrane koju pojedemo, a bosiljak je nezamjenjiv upravo u problemima s probavom i probavnim organima. Djelovanje bosiljka na emotivnoj razini oslobađa i od tmurnih i bezvoljnih ljudi stvara vesele, samosvjesne i vedre ljude.
Na kraju, posadite svoj bosiljak, njegujte ga, pazite i mazite, a ta će vam “mala” biljka pokloniti toliko dobrog i lijepog, i promijeniti vaš život. Biljka koju su stari narodi povezivali s bogovima i zaslužuje “božansko” mjesto u vašem prostoru.

MARULJA ILI DIVLJI BOSILJAK
U narodu se još upotrebljava i sakuplja marulja ili divlji bosiljak. To je niska, razgranana, uspravna biljka, visoka oko 60 cm. Cvate jarko crvenim, katkad ljubičastocrvenim cvjetovima u grozdu. Cijela biljka ugodna je mirisa koji podsjeća na miris matičnjaka. Cvate od 7-9 mjeseca. Za upotrebu se sabire lišće i vrhovi grančica dok je biljka u cvatu. Mora se brzo osušiti da sastojci sačuvaju prirodnu boju i miris. Kao i pitomi bosiljak liječi živce i jača. Pomaže protiv podrigivanja, nadutosti od vjetrova, neraspoloženja, depresije i nesanice. Pije se čaj od vršnih grančica sa cvjetovima. Taj čaj oživljuje, vraća dobro raspoloženje i samopouzdanje.

Ulje crnog kima

DAVORKA I NJEN SVIJETPiše: Lidija Delić, aromaterapeut

ImageŽelimo li upoznati crni kim (Nigella Sativa), njegova svojstva i upotrebu, moramo se vratiti nekoliko tisuća godina unatrag. Vratiti se u vremena kada su se koristili prirodni lijekovi i gdje je crni kim imao svoje zavidno mjesto. Njegova povijest seže do kulture Egipta i faraona koji su koristili crni kim kao snažan prirodni lijek kod mnogih zdravstvenih tegoba. Liječnici toga vremena uvijek su imali zdjelicu sjemenki crnoga kima za poboljšanje izlučivanja mokraće, protiv nadutosti i bolova u trbuhu. U grobnici faraona Tutankamona pronađene su bočice ulja crnoga kima. U Nefertitino vrijeme crni kim se koristio kao svestrano ljekovito sredstvo i kao kozmetičko sredstvo za njegu kože. Kleopatra je njegovala svoje zavodničko tijelo uljem crnoga kima. U Bibliji crni kim je spomenut kao "cumin" i njegove sjemenke su korištene pri izradi kruha kao lijek protiv nadutosti, bolova u trbuhu i plućnih bolesti. Crni kim kao biljku cijenio je i islamski prorok Muhamed koji je u svojoj čuvenoj knjizi "Hadith" napisao: "Crni kim liječi sve bolesti osim smrti."
Obilježja

Crni kim je jednogodišnja biljka visoka između 30 i 60 cm, sa stabljikom obraslom sitnim dlačicama i sjajnim zelenim listovima. Cvat je mliječno bijeli sa plavkastim ili zelenkastim vrhovima. Ubraja se u porodicu žabnjaka (Ranun Culaceae). Sjemenke crnoga kima nalaze se u čahurama koje liče na kapsulice, i šire aromatski začinski miris koji podsjeća na komorač, anis; a poneki ga uspoređuju mirisom kamfora i cajeputa. Okus mu je lagano gorak i pikantan i zbog toga se koristi kao zamjena za crni papar u pravljenju kruha. Razlikujemo ga od druga dva varijeteta crnoga kima; Nigella Damascena i Nigella Arvensis.
Crni kim (Nigella Sativa) prirodno raste u zapadnoj Aziji, jugoistočnoj Europi i Bliskom Istoku. Kultiviran je u cijelome svijetu kao vrtna biljka. Najprikladniji crni kim za svrhe liječenja sadi se u oazama arabijske pustinje, gdje u svome prirodnom, toplom, oborinama siromašnom staništu ostvaruje idealan kemijski sastav.
Crni kim ima sljedeće sastojke: 21% bjelančevina, 35% biljnih masnoća (više od 50% višestruko nezasićenih masnih kiselina koje su dragocjene), 38% ugljikohidrata i 6% drugih sastojaka). Ako bi išli detaljnije gledati, da bi razumjeli vrijednost terapeutskog djelovanja ulja crnoga kima, vidjeti ćemo da crni kim u velikom postotku sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline. Nezasićene masne kiseline su esencijalne kiseline koje ljudsko tijelo ne može samo proizvesti. S uljem crnoga kima u organizam dospijevaju korisne višetruko nezasićene masne kiseline (linolenska i linoleinska kiselina) koje nam omogućavaju sintezu imunoregulacijskih tvari -prostaglandina-tvari slične hormonima. Linolenska kiselina stabilizira stanične opne, dok prostaglandin sprečava upale te na taj način crni kim prekida bolesne imunološke reakcije koje su uzrok mnogih bolesti. Prostaglandin nam poboljšava djelovanje glatke muskulature, centralnog živčanog sustava, endokrinog sustava i metabolizma. Iz razloga što sadrži linolenaku i linoleinsku kiselinu, ulje crnoga kima se preporučuje u tretmanima kod povečanog kolesterola, ekcema, PMS-a, reumativnog artritisa, multiple skleroze... Ulje crnoga kima sadrži i saponine čije djelovanje obuhvača protutupalno djelovanje, snižavanje šećera u krvi, antidepresivno djelovanje, ublažavanje nesanice... Jedan od važnijih sastojaka koji karakterizira ulje crnoga kima je eterično ulje Nigelon semohiprepion, čije je domicilno djelovanje kod bronhalne astme i hripavca.
Upotreba crnoga kima danas

Poštivajući poznavanje ljekovitih svojstava crnoga kima u povijesti, danas možemo reći da se crni kim revolucionarno vratio kao medicinska biljka. Više od 200 univerziteta od 1959. godine pa do danas ispitivalo je djelovanje upotrebe crnoga kima. Nekoliko studija u Jordanu i SAD-u pokazalo je ljekovitost kod leukemije. Najveći dio studija pokazale su efekt povišenog imuniteta, opuštanja na pluća i pomoć kod astmatičnih osoba. Naš imunološki sustav radi uz pomoć dva sustava, B i T limfocita. B limfociti proizvode antitijela i jednim dijelom ih arhiviraju, dok T limfociti predstvaljaju posebnu grupu obrambenih stanica. Otprilike 65% T limfocita u krvi su tzv. pomagački i oni aktiviraju stanice ubojice i dovode do uništavanja virusima napadnutih stanica, te potiču B limfocite na proizvodnju antitijela. Preostale T stanice su supresijski T limfociti koji se brinu da se u krvi nalazi pravi omjer pomagačkih stanica i stanica ubojica. Ako je taj omjer narušen, možemo govoriti o poremećaju imunološkog sustava, što za posljedicu može imati širenje infekcijskih bolesti, različite oblike reumatskih oboljenja, bubrežna oboljenja, šećernu bolest, herpes, oboljenja želučano-crijevnog trakta... Za postizanje harmonije imunološkog sustava, posebno su prikladni blagi prirodni lijekovi kao što je ulje crnoga kima. Velik dio istraživanja u svijetu je posvećen djelovanju crnoga kima na tumorozne stanice. Pokazalo se da crni kim može jako dobro poslužiti kod terapije protiv raka jer zahvaljujući njegovom djelovanju tijelo jača vlastitu sposobnost samoobrane. Općenito, crni kim pomaže višestruko kod prevencije raka i kod raka: stimulira stanice koštane srži, povećava proizvodnju interferona, obrambenih stanica i B stanica koje proizvode antitijela, štiti tjelesne stanice od oštećenja i razara stanice tumora.
Područja djelovanja crnoga kima kod zdrastvenih poremećaja

Ulje crnoga kima možemo koristiti kod raznih zdravstvenih poremećaja. Prije svega, moramo znati da je osnovno djelovanje ulja crnoga kima na harmonizaciji imunološkog sustava, te na taj način ublažava simptome bolesti i postupno uklanja bolest.
Crni kim možemo koristiti kod sljedećih oboljenja; hemerodi, ekcemi, kožne gljivice, neurodermitits, psorijaza, astma, bronhitis, kašalj, sklonost infekcijama, akne, bolovi u zglobovima, upala pluća, boloviu želucu i crijevima, lišajevi, crijevne gljivice, šećerna bolest, upala sinusa, nadimanje, visoki krvni tlak, glavobolje, bubrežni kamenci, poremećaji sna... Načini na koje se crni kim koristi su; utrljavanje, tj. nanošenje na kožu, inhalacija, te oralna primjena ulja crnoga kima. Za svaku tegobu se određuje količina i vremenski period konzumiranja ulja crnoga kima.
Aromaterapija i crni kim

Prema svojoj osnovnoj definiciji, aromaterapija je grana komplementarne medicine koja kontrolirano koristi eterična ulja u svrhu održavanja i/ili unapređenja zdravlja tijela, misli i duha. Aromaterapija kontrolirano koristi eterična ulja u preventivne i terapeutske svrhe ( smanjenje i otklanjanje raznih tegoba ).
Jedno od njezinih bitnih djelovanja je prevencija, i tu se razne tehnike primjene aromaterapije (masaža, inhalacija, kupka ) dopunjuju oralnim konzumiranjem ulja crnoga kima. Prevencija znači jačanje našeg imunološkog sustava koji je manje ili više oslabljen utjecajem raznih čimbenika iz okoline. O oslabljenom imunitetu govorimo kada je tijelo podložno čestim infekcijama i upalama,gubitku težine, kada se osjeća vegetativna i tjelesna iscrpljenost i gubitak snage. U tom slučaju preporučena je minimalna doza od 3 kapsule ( 3 puta po 25 kapi ) dnevno tokom 3-6 mjeseci. Već nakon 2 tjedna konzumiranja ulja crnoga kima, klijenti se osjećaju bolje i imaju više snage. Ako se ponekad javlja osjećaj iscrpljenosti, tada treba uzimati minimalnu dozu od 2 kapsule dnevno tijekom 3-6 mjeseci kako bi se preduhitrila mogućnost slabljenja imuniteta.
Međutim, ako se duže vrijeme osjeća iscrpljenost, često dolazi do upalnih procesa, tada uz započetu terapiju crnim kimom, trebaju se pronaći i uzroci takvoga stanja. U takvim situacijama je preporučlijvo da se potraži kvalificirani aromaterapeut te se uz njegovu pomoć pronađe uzrok tegobe. Osnovno načelo aromaterapije je holistički pristup čovjeku, što znači da se bavi čovjekom kao cjelinom sa svim njegovim fizičkim, emotivnim, mentalnim i duhovnim potrebama. Ovakvim pristupom aromaterapeut pomaže osobi da pronađe uzroke svojih problema i tegoba, te podrškom i poticanjem pomaže osobi da pokrene vlastite resurse u postizanju psihofizičke ravnoteže.
Recepture

Već smo gore naveli osnovno oralno korištenje ulja crnoga kima. Napominjem da se korištenje crnoga kima ne preporuča trudnicama.

1. Bolovi u zglobovima
• zagrijanim uljem crnoga kima dva puta dnevno masiramo bolna mjesta

2. Bolovi u trbuhu i crijevima, nadimanje
• 3 puta dnevno po 1 kapsula
• u 2 dcl toploga mlijeka umiješajte žlicu meda i 2 čajne žlice ulja crnoga kima, te uzimati 3 puta dnevno prije jela

3. Proljev
• čajnu žličicu ulja crnog kima pomješati sa 2 dcl jogurta i uzimati dva puta dnevno

4. Ekcemi, neurodermitis, psorijaza
• 3 puta dnevno po 2 kapsule
• napraviti pripravak za nanošenje na kožu od 100 ml: 50 ml ulja crnog kima, 30 ml ulja noćurka, 20 ml ulja pšeničnih klica , te dodati eterična ulja: Cajeput-15 kapi, Lavanda-20 kapi, Tamjan-8 kapi

5. Upala sinusa, bronhitis i astma
• 3 puta dnevno po 2 kapsule
• najmanje 2 puta dnevno po 15 minuta inhalirati se nad posudom vruće vode u kojoj smo rastopili ulje crnoga kima; inhalaciju treba provoditi najmanje tjedan dana
• kroz tri tjedna ujutro prije doručka uzimati pripravak napravljen od jednog češnja češnjaka, 2 žlice meda i jedne čajne žlice ulja crnoga kima

6. Prehlada i gripa
• jačanjem imunološkog sustava uzimajući crni kim preventivno moguće je izbjeći popratne bolesti koje se nadovezuju na gripu kao što su upala uha, upala sinusa i bronhitis
• kada je prehlada nastupila preporučuju se inhalacije

7. Alergija na pelud
- kod alergija je najbitnije što je moguće ranije početi uzimati kapsule crnoga kima ( 3 puta dnevno po dvije kapsule )

8. Gljivične infekcije
• za vanjsko nanošenje koristiti ulje crnoga kima
• oralno uzimati 3 puta dnevno po dvije kapsule
• ako su gljivice u probavnom traktu, tada istovremeno treba provesti i strogu dijetu ( savjet liječnika)

9. Kancerogena oboljenja
Godine 1996. Savezna uprava za konrolu lijekova i hrane SAD odobrila je upotrebu ulja crnoga kima u tretmanima kancerogenih oboljenja, za sprečavanje neželjenih efekata kemoterapije i jačanje imunološkog sustava organizma
• 3 puta dnevno po dvije kapsule će olakšati i umanjiti neželjene efekte kemoterapije, potičući tijelo da jača vlastitu sposobnost samoobrane

I još puno toga možemo reći o ulju crnoga kima, ali možda je najjasnija rečenica proroka Muhameda: "Crni kim liječi sve bolesti osim smrti."