četvrtak, 25. kolovoza 2011.

BAZGA

DAVORKA I NJEN SVIJET
ImageBazga spada u najomiljenije ljekovite biljke. Upotrebljavamo njezin cvijet, lišće, bobice i koru te korijen.

Drugi nazivi:
crna bazga, bazgovina, crna zova, obična bazga, zova, zovika, zovina

Latinski naziv:
Sambucus nigra L.

Bazga je vrlo razgranjeni grm, rjeđe drvo koje ponekada dosiže uvis do 3 m, a često i mnogo više. Stabljika sadrži rahlu bijelu srčiku. Listovi su nasuprotni, perasti, najčešće peterodijelni. Cvate od svibnja do lipnja; cvjetovi su blijedožuti, vrlo mirisni, sitni, udruženi u velike, tanjurasto proširene cvatove. U jesen dozrijevaju sjajne crnoljubičaste bobice, po kojima je ova bazga i dobila ime, za razliku od crvene bazge, Sambucus racemosa, koja ima žarkocrvene plodove i mnogo je ljekovitija od crne bazge.
Bazga je raširena cijelom Europom, vrlo je česta i u nas. Voli plodna, humusna tla, raste po okućnicama, uz rubove šuma, po živicama uz potoke i na neobrađenom, napuštenom zemljištu.
Ljekoviti dijelovi

Bazga spada u najomiljenije ljekovite biljke. Upotrebljavamo njezin cvijet, lišće, bobice i koru te korijen. Bobice sadrže puno vitamina C i drugih vitamina. Od kore se upotrebljava njezin srednji, zeleni sloj.
OPREZ! Sirova je bazga pomalo otrovna, stoga je ne upotrebljavamo kao takvu. Sve valja skuhati.
Cvijet osušimo naglo i spremamo ga u dobro zatvorene posude. Bobice osušimo ili pak od njih priredimo džem ili marmeladu.
Branje

Cvijet se sabire u lipnju dok se nije posve rascvao, a list kad se potpuno razvije, kora s debljih grana u proljeće. Prije upotrebe gornja se kožica sastruže i baci. Plod se bere pri kraju ljeta kad sazrije. Ponajviše se upotrebljava cvijet. Cvijet se mora sabirati samo za vrijeme toplih i suhih dana. Suši se vrlo pažljivo u tankim slojevima na tavanu ili pri umjetnoj toplini. Mora zadržati svoju prirodnu boju. Ako pocrni, ne vrijedi i mora se baciti.
Ljekovita svojstva i primjena

Cijela biljka je ljekovita, pa se skupljaju korijen, stabljična kora, listovi, cvjetovi i plodovi. Međutim, oprez, sirova bazga blago je otrovna, pa se prije uporabe mora dobro obariti kipućom vodom ili prokuhati. Ipak, najčešće se koriste cvjetovi, koji ne sadrže otrovnih tvari a beru se u punom cvatu, po suhom vremenu i suše u hladu.
• Ljekovite tvari bazge potiču izlučivanje vode iz tijela, pa je stoga bazga najprimjereniji lijek za mršavljenje.
• Bazga čisti krv, a potpuno očisti i želudac od raznih suvišnih kiselina.
• Pojačanim znojenjem liječi reumu, gripu i vrućicu; ublažuje žeđ i proljev, liječi pečenje u očima ili na drugim mjestima, a primjenjuje se i kod ujeda psa.
• Poznato je da bazga jača obrambene snage organizma, pa se koristi i kao preventivni lijek.
• Čaj ublažava katar u dišnim organima i kašalj, olakšava iskašljavanje, liječi upaljeno grlo, pomaže kod gripe, astme, bronhitisa, početne faze upale pluća, hripavca, ospica, šarlaha, išijasa, reume, teške prehlade.
• Čaj od lišća čisti krv i najbolje je sredstvo protiv nečiste kože. Pomaže kod gihta. Dobar je protiv neugodna tjelesnog zadaha.
• Za preznojavanje kod vrućice dovoljan je i mlačan čaj od bazgina cvijeta jer sadrži tvari koje pospješuju znojenje: dvije čajne žličice cvijeta prelijemo s četvrt litre vrele vode, nakon deset minuta procijedimo i pijemo tijekom dana gutljaj po gutljaj.
• Čaj od bazgina i orahova lišća otklanja nesanicu.
• Čaj od lišća i kore pomaže kod začepljenosti, ali i kod nemogućnosti zadržavanja mokraće.
• Kod vodene bolesti skuhamo vino s bobicama i pijemo pomalo i što češće.
• Čaj od suhog lišća bazge (u obliku čaja) liječi šećernu bolest.
• Čaj od cvjetova služi protiv prehlade, jačeg izlučivanja mokraće i znoja (i kora ima istu vrijednost). Pored toga liječi i bolesti bubrega, srca i jetara.
• Stučene listove stavljamo na bolna mjesta kao oblog. To primjenjujemo kod trigeminusa, tj. neuralgije lica.
• Lišće je djelotvorno kao oblog i kod hemoroida.
• Listovi su dobro sredstvo za otvor kod konstipacije. 7-8 listića prelije se s 2 decilitra ključale vode i kuha na tihoj vatri 8 minuta. Nakon toga se ocijedi, doda mala žlica meda. To je izvanredno sredstvo za čišćenje krvi, osipa, bolesti jetre, bubrega, pluća, želuca i crijeva.
• Pržimo li na ulju cvat umočen u tijesto, dobivamo zdravo jelo.
• Ako se uzme jednaki dio cvijeta bazge, lipe i smrekovih bobica, doda malo meda i limunova soka, tjera na znojenje, a ujedno je i lijek protiv svih prehlada, katara i zapaljenja sluznice.
• U jesen dnevno treba pojesti mali tanjurić zrelih bobica. To obnavlja i osvježava cijeli organizam, čisti i stvara krv.
• Prašak srednje kore odlično djeluje protiv padavice i to ako kora u pola vina i pola vode stoji 8 dana. Pije se po malu žlicu tri puta dnevno.
• Korijen se primjenjuje kod pretilosti (debljine) i vodene bolesti.
Ljekovita primjena

UVARAK 1
1 žlica listova bazge, suhih ili svježih, kuha se 10-15 minuta u šalici vode. Ovom se uvarku doda malo meda i pije se po nekoliko žlica tijekom dana; pojačava znojenje pa time liječi reumu, gripu i vrućicu.

UVARAK 2
1 žlica sitno nasjeckanog korijena bazge kuha se u šalici vode ili vina najmanje 20 minuta i ta se količina popije tijekom dana kao vrlo preporučljivi lijek za brzo mršavljenje.

SOK
Zrele bobice kuhati 5-10 minuta s vodom te dobro iscijediti i dnevno piti 2 šalice.

SIRUP 1
40 lijepih, velikih cvatova bazge prelije se sa 4 1itre hladne vode i pusti odstajati 24 sata, potom se procijedi i u tekućinu doda 4 kg šećera i 4 vrećice limontusa (kupuje se u prehrambenim trgovinama), dobro je dodati još i sok od 4 limuna; kroz naredna se 24 sata cijela smjesa povremeno miješa i potom puni u boce. Ovaj se osvježavajući i vitaminožni sirup razrjeđuje s vodom, a naročito ga rado piju djeca.

SIRUP 2
Od bobica kojima dodamo limun bez kore i nekoliko bobica žutike načinimo sirup u sokovniku. Osvježujuće je i ljekovito i piće spravljeno od cvjetova namočenih u vodi.

MARMELADA OD BOBICA
2 kg bobica zgnječimo ili propasiramo te kuhamo u malo vode uz dodatak 1/2 kg šećera. Kad veći dio tekućine ispari, smjesu spremimo u staklenke. Marmelada je vrlo ukusna i zdrava.

OCAT
15 g svježih cvjetova bazge staviti u 1/2 litre jabučnog octa, ostaviti na toplom mjestu 2 tjedna i procijediti; dnevno se uzimaju 2 žlice s vodom.

OBLOZI
Svježe listove bazge sitno nasjeckati i pomiješati s bjelancem od jaja; tu smjesu stavljamo na zatvorene kapke kao obloge, koji liječe pečenje u očima ili na nekim drugim mjestima.

PEKMEZ, ŽELE I RAKIJA
Od plodova se pravi pekmez, žele i rakija, a primjena im je također za liječenje gore navedenih bolesti.
Pripremanje i upotreba crne bazge

ČAJ 1
2 čajne žličice suhih bazgovih cvjetova prelijemo s 1/4 1itre kipuće vode i nakon 10 minuta procijedimo. Taj se čaj koristi za dobro znojenje kod gripe i prehlade, ali i preventivno. Također se preporučuje kao sredstvo za čišćenje krvi, kod “nečiste” kože i neugodnog mirisa tijela.

ČAJ 2
Jedna žlica suhih bazgovih bobica stavi se u šalicu hladne vode, nakon 12 sati se podgrije i popije prije doručka, kao izvanredni lijek protiv slabe stolice.

ČAJ 3
Između debele bazgove kore i središnjeg dijela stabla nalazi se svijetlozeleni ovoj – od njega se priprema čaj koji uspješno čisti želudac od svih štetnih kiselina: 2 čajne žličice te svijetlozelene mase preliju se s 1/4 1itre kipuće vode i nakon 10 minuta se procijedi - pije se na gutljaje.

ČAJ OD CVIJETA
Čajnu žličicu prelijemo s četvrt litre kipuće vode, nakon nekoliko minuta procijedimo i pijemo tijekom dana, gutljaj po gutljaj.

KUPELJ
100 g cvjetova staviti u lanenu vrećicu i držati 30 minuta u kadi s vodom; u toj se vodi kupati 10 minuta.

Nema komentara:

Objavi komentar

DAVORKA I NJEN SVIJET