nedjelja, 26. kolovoza 2012.

Kako izraditi prirodnu biljnu kozmetiku?

DAVORKA I NJEN SVIJET

http://pikaiprijatelji.com/site/modules/mastop_publish/?tac=Prirodna_kozmetika

Kako izraditi prirodnu biljnu kozmetiku?

kozmetika
PRIJE POČETKA
Svoju kožu najčešće ne doživljavamo kao nešto živo iako je upravo ona najveći organ u našem tijelu. Koža diše i reagira na naše fizičko i psihičko stanje. U svojoj nam je dualnosti istovremeno i zaštitni omotač i propusna membrana. Ona nas štiti od vanjskih neugodnosti, ali istovremeno je i mjesto razmjene s okolinom - može upiti vodu, zrak i hranjive tvari ili izlučiti znoj i toksine nakupljene u organizmu. Uz sve to, ona sudjeluje i u našoj komunikaciji, odajući svojim crvenilom ili blijedilom osjećaje koje pokušavamo sakriti.
Naša će koža sve što stavimo na nju upiti i u roku od nekoliko sekundi do nekoliko minuta, te će tvari završiti u našem krvotoku. To je često brže nego da smo istu tvar pojeli. Zato: ne stavljajte na kožu ništa što ne biste pojeli! Izraditi zdravu, prirodnu, individualnu kozmetiku je zapravo lako i svatko to može učiniti u udobnosti vlastite kuhinje. Pogledajte kako:
POPIS POTREBNOG MATERIJALA I OPREME - PRIBORA
  • biljna ulja (shea maslac, kakao maslac, ulje koštica marelice)
  • eterična ulja (eterično ulje slatke naranče, eterično ulje geranij burbon)
  • biljni glicerin
  • pčelinji vosak (žuti)
  • phytocream 2000 (biljni emulgator)
  • izvorska voda
  • posudice za kremice i balzame (to mogu biti staklene ili plastične posudice, najbolje reciklirane)
  • lončići i posudice za kuhanje
  • pjenjače za mješanje
  • žlice i čaše za mjerenje količine (jušna žlica ima otprilike 15 ml, čajna 5 ml)
  • čiste krpe ili role papira za brisanje
  • kuhalo
POSTUPAK
1. BALZAM ZA USNE
kozmetika
Na kuhalo stavimo lončić do pola napunjen vodom, a na njega keramičku ili staklenu posudicu - taj postupak zove se "vodena kupelj" i osigurava da nam ono što stavimo u posudicu ne zagori.
U posudicu odmjeravamo i stavljamo redom: 20 ml pčelinjeg voska, 15 ml kakao maslaca, 25 ml shea maslaca i 40 ml bademovog ulja.
kozmetika
Dok se sastojci tope potrebno ih je dobro miješati, kako bi se potpuno stopili.
Kada se to dogodi, skidamo ih sa kuhala, još malo miješamo i tada dodajemo 10 kapi eteričnog ulja slatke naranče.
Dobro promiješamo i odmah stavljamo u posudice te pustimo da se ohladi.
kozmetika
2. KREMA ZA LICE
Na kuhalo stavimo dva lončića s vodom, na njih dvije posudice. U jednu stavimo 5 ml Phytocreama i 10 ml ulja koštica marelice, a u drugu 35 ml vode i ¼ čajne žlice biljnog glicerina.
kozmetika
Zagrijavamo i miješamo obje smjese. Kada se zagriju na otprilike 60 *C (za one bez termometra: na dodir je smjesa vruča, ali ne toliko da opeče kožu), polako, uz miješanje, dodajemo vodenu smjesu uljnoj. Cijelo vrijeme miješamo.
Kada se sastojci potpuno povežu, skidamo posudu s kuhala i miješamo dok krema ne postane mlaka.
kozmetika
Tada dodajemo 5-8 kapi eteričnih ulja geranij burbona, dobro promiješamo i stavljamo u posudice. Kremice pustimo da se ohlade prije nego ih zatvorimo.
kozmetika
 
VAŽNO!
  • kada više ne koristiti: ako se promijeni miris ili boja, ulja i tonici i ako se zamute, ako se pojavi plijesan-postupiti kao i kod pojave plijesni na zimnici
  • eterična ulja nikad izravno na kožu (eventualno lavanda, čajevac - 1 kap!), također nikada izravno u kadu, već pomiješati s mlijekom ili vrhnjem (biljnim ili životinjskim)
  • oprezno s uljima u trudnoći, kod uzimanja lijekova i sl. - provjeriti moguće interakcije - posavjetovati se s aromaterapeutom !!!
  • za bebe: samo 1 kap eteričnog na 15 ml baznog ulja
MOŽE I JEDNOSTAVNIJE
Najjednostavniji balzam za usne možemo dobiti na način da shea maslac lagano rastalimo na laganoj vatri (u vodenoj kupelji!) i u njega umiješamo par kapi eteričnog ulja po želji. Ulijemo u posudice i pustimo da se ohladi.
ZA ONE KOJI ŽELE VIŠE
Ovdje navedeni recepti lako se mogu mijenjati i individualizirati promjenom ulja koja koristimo - za uspjeh recepta najbitniji su omjeri - slobodno istražujte i igrajte se!
Na svaki je proizvod dobro napisati o čemu se radi i kada smo ga napravili, a ako ga namjeravamo pokloniti nekome - dobro je posvetiti malo više vremena izradi individualnih etiketa, koje mogu biti prava mala umjetnička djela ili pak kao na slici: šala-mala :)
kozmetika
LINKOVI I KORISNE INFORMACIJE
Kvalitetni proizvođači dostupni kod nas:
La Drome
Pranarom
Osadhi
Florame
Herbarom
Florihana
Henry Lamotte
Sictia
Lokalni proizvođači:
Gospođa lavanda - Gorski kotar
Plamus, otok Hvar, 091/7806755
Ekološko obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Kučić, otok Cres, 098/715856
Gospođa lavanda, Fužine, 051/ 830-226
SVIJET BILJAKA d.o.o., Vodnjan, +385 (0) 52 511 310
ABN- Tvornica ulja d.o.o., Zagreb, + 385 1 240 45 44
(ovu listu želimo nadopunjavati - ako znate za lokalne proizvođače koji nisu na ovoj listi javite nam)
Sastojci za biljnu kozmetiku i ambalaža:
www.kemig.hr
www.bumbar.hr
Rasprave o biljnoj kozmetici:
www.forum.hr >> podforum "Prirodna kozmetika"
Knjige:
Dr. sc. Stribor Marković: FITOAROMATERAPIJA
Slobodanka Poštić: A KAO AROMATERAPIJA


Vezano na ovu temu

:još jedan model za izradu eteričnih ulja

DAVORKA I NJEN SVIJET

može i ovako
Od starog expres lonca, novog inox kondezatora i stare kante za hlađenje pare.Ideja moja, izvedba mog Sutra je svečano isprobavanje.Najprije bušin.Nadam se da nećemo odletjeti u zrak.
Evo kako to izgleda:


Evo malog "kotla" iz kućne radinosti za izradu eteričnih ulja,pa probajmo

DAVORKA I NJEN SVIJET

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1491


Nekoliko godina radimo ulje od lavande. Dobijemo ga malo, ali nam je zato hidrolat (lavandina vodica) dragocjena.
Evo mog malog "kotla" iz kućne radinosti. To je ritual u kojem uživamo, a cijela ulica miriše.

(Chelidonii herba) slovenski - krvavi mlečnik, asel ca, bradavičnik, kačja trava, kačji mleček, krvavo zelje, rosopas, zlatna korenina; srpski - rusa, trava od ruse, trava od žutice, zmijino mleko; talijanski - Celidonia

DAVORKA I NJEN SVIJET

ROSOPAS BILJKA
Klikni na sliku za uvećanu verziju
(Chelidonii herba) slovenski - krvavi mlečnik, asel ca, bradavičnik, kačja trava, kačji mleček, krvavo zelje, rosopas, zlatna korenina; srpski - rusa, trava od ruse, trava od žutice, zmijino mleko; talijanski - Celidonia. Djeluje umirujuće, spazmolitično, ublažava grčeve u želucu i crijevima te u predjelu žučnih puteva i potiče stvaranje žuči.U narodu je poznata ljekovitost rosopasa u liječenju: • bolesti jetre, žuči i slezene, • bolesti očiju, • želuca i crijeva, • reumatskih bolova i gihta, • grčeva (bronha, crijeva, želuca, a naročito žuči i grčeva maternice), • plućnih bolesti (astma, tuberkuloza, krvarenje iz pluća), • srčanih tegoba (angina pektoris, nervoza srca, zabrinutost, niski tlak), • neuroza i depresije (lagano smiruje, opušta), • bubrega i mjehura (infekcije bakterijama), • te u liječenju i sprječavanju rasta bradavica, tumora i karcinoma. Svježi sok na zraku zgusne i potamni, a koristi se u liječenju: • žuljeva na nozi i ruci, • raznih ranica, posjekotina, gnojnih rana, raka kože, vlažnih lišaja, sunčanih pjega, staračkih pjega, osipa, kurjih očiju, suhe kože, sifilisa, tuberkuloze kože, nepoznate kožne erupcije i iritacije, kod gljivica. Mast se radi od svježeg soka ili tinkture rosopasa i koristi se za liječenje kožnih bolesti, a uništava gram-pozitivne bakterije. Za unutarnju upotrebu, sok ili tinktura uzimaju se kod liječenja raka želuca. Rosopas se može miješati s metvicom, stolisnikom, travom ivom, petrovcem, dupčacom, koprivom, preslicom, pirikom, krušinom, pelinom, maslačkom. Za osobe koje žele biti sigurne pri upotrebi čaja neka ga koriste kao kupke za ruke i noge. Zapadna pučka medicina rabi rosopas za liječenje: upalnih procesa, niskog tlaka, apscesa, svraba, žučnih bolesti, ka¬menca u žuči, žutice te za opuštanje nervne napetosti. U našoj narodnoj medicini rabi se kod raka, bolesti jetre, komplikacija želuca, reumatskih bolova, crva, akni, slabih očiju, crijevnih komplikacija, upale ženskih spolnih organa, konjunktivitisa, prhuta, bolesti očiju, izgubljenog apetita, artritisa, bolesti kostiju i zglobova, urinarnih bolesti, hemoroida, te za čišćenje ili detoksikaciju i regeneriranje stanica. U homeopatskoj primjeni kod jetrenih bolesti, komplikacija želuca, komplikacija crijeva, itd. Kontraindikacije. Kod uzimanja pripravaka od rosopasa mimo propisanih uputa, dolazi do težih posljedica kao što su npr. akutna trovanja. Način pripreme: Rosopas se smije koristiti samo u mješavinama sa drugim čajevima. Nije ga preporučljivo koristiti samog. Sok neosušene biljke je iznimno otrovan i ne smije ga se piti ni u kakavom obliku.

Paprena metvica- „must have“ eterično ulje

DAVORKA I NJEN SVIJET


 
 
Mentha piperita, paprena metvica je jedno od eteričnih ulja koja bi svakako trebalo imati u svojoj kućnoj i priručnoj ljekarni. Ovo bezbojno ili lagano žučkasto ulje, izrazito svježeg i prodornog mirisa bogato je mentolom (42%) i mentonom ( 22%) a djeluje stimulacijski i otklanja osjećaj umora što je jako bitno u ovo doba promjene godišnjih doba.



Mentha piperita, paprena metvica
 
 
Indikacije:
- vrtoglavice, migrene, osjećaj umora, mučnine uzrokovane putovanjem
- bolovi i sportske ozljede
- probavne smetnje, grčevi probavnog trkta, crijevne viroze, mučnina i povraćanje
- bolovi u kralježnici, bolovi u vratu, ramenima, neuralgije,  reumatske bolesti, tendinitis
- respiratorne infekcije, rinitis, sinusitis, otitis
- niski krvni pritisak
- antipruritik- sredstvo protiv svrbeža
 
Kap- dvije eteričnog ulja paprene metvice nakapanih na papirnatu maramicu koje ćete lagano inhalirati , bit će dovoljno da otkloni osjećaj umora i unese „živost“ u vaš organizam.
Kap metvice nakapana na područje zapešća i dvije kapi na sredinu svakog stopala imat će isti efekt kao i inhalacija preko papirnate maramice i u času vas osvježiti. Ljudi koji imaju mučnine prilikom putovanja također ih mogu ublažiti ili otkloniti na ovaj jednostavan način.
 
Nadalje, jedno od najvažnijih djelovanja paprene metvice je to da djeluje analgetski i anestetički i ulje je prvog izbora kod svih vrsta boli- kod glavobolje uzrokovane niskim krvnim pritiskom, kod svih vrsta migrena i svih bolova (pogotovo kod sportskih ozljeda).
Zbog  jake senzacije hlađenja nanosi se samo po nekoliko kapi na bolno mjesto na par kapi baznog ulja( sezam, badem, suncokret) i postupak se često ponavlja ( u početku svakih petnaestak minuta dok bol ne prođe ,a kasnije rjeđe). Kod glavobolje nanesite kap Menthe piperite na područje svake sljepoočnice na malo baznog ulja , jednu kap na područje tjemena i jednu do dvije kapi na zatiljak.
Kod sportskih ozljeda na par kapi baznog ulja nakapati jednu do dvije kapi paprene metvice i ponavljati svakih sat vremena dok bol ne prođe. Ako je ozljeda kombinirana sa oteknućem dobro je na bolno i oteknuto mjesto na par kapi baznog ulja uz Menthu piperitu dodati i dvije kapi himalajskog ili atlaskog cedra.
 
Rješavanje problema sa probavom, bilo da se radi o kroničnim problemima ili o akutnoj boli i grčevima u području abdomena uzrokovanoj nekom infekcijom- virusnog ili bakterijskog porijekla- na područje solarnog pleksusa nakapati desetak kapi baznog ulja, fino ga razmazati, napraviti film te nanijeti dvije kapi eteričnog ulja Menthe piperite. Lagano izmasirati područje abdomena i ponavljati postupak svakih sat vremena.
 
Kod respiratornih infekcija gornjeg respiratornog sustava primjenjuje se na slijedeći način- u bočicu od 10ml ukapajte 5 kapi eteričnog ulja paprene metvice, 5 kapi čajevca ( Maleleuca alternifolia) i 5 kapi eukaliptusa radiate ( Eucaliptus radiata) i nadopunite sa nekim baznim uljem do 10ml ( tako ćete dobiti 7,5%- tnu mješavinu), dobro promućkajte. Nanosite na područje sinusa, uz korijen nosa te iza ušne školjke ( ako postoji infekcija uha) 3x dnevno u tankom sloju.
U slučaju da se infekcija proširila na donje respiratorne organe u gornju mješavinu stavite još 5 kapi ružmarina verbenona( Rosmarinus officinalis kemotip verbenon) i dobit ćete 10%-tnu mješavinu kojom mažite u tankom sloju gornji dio leđa i prsa 3x dnevno.
 
S obzirom na njena svojstva hlađenja i lagane anestezije- paprena metvica se koristi i kao antipruritik- sredstvo protiv svrbeža i dodaje u mješavine koje ublažavaju svrbež koji ima neku alergijsku podlogu, svrbež kao posljedica uboda insekata ili u šampone koji će spriječiti svrbež vlasišta.
 
Kontraindikacije:
S obzirom na to da paprena metvica jako rashladi područje tijela na koje je nanesena koristiti je u maksimalnoj dozi od 5%.
Moguće su i iritacije kože pa i tu treba pripaziti i prije ciljanog nanošenja napraviti mali test- na zapešće kapnite par kapi nekog baznog ulja i 1 kap paprene metvice te pričekajte dva sata. Ako nema iritacije možete nastaviti sa upotrebom metvice.
Kontraindicirana je kod visokog tlaka, trudnoće, dojenja i djece do šest godina!
Kod djece starije od šest godina smanjite dozu na četvrtinu ili polovicu doze za odraslu osobu i obavezno napravite test iritacije.
Paprena metvica je ulje prve pomoći- ne koristiti je bez pauze dulje od nekoliko tjedana bez savjeta sa iskusnim aromaterapeutom.
 

Cikorija za bucke

DAVORKA I NJEN SVIJET



Celulit, mrski neprijatelj, o kojem ću pisati jedan od idućih puta, sigurno nije jedini problem s kojim se žene susreću. Prvi mrski neprijatelj je nedostatak tjelesne aktivnost, sjedalački način života i neredovita prehrana. Za to smo si same krive jer, ako ulazite u onaj najveći postotak žena/ majki/ poslovnih žena koje misle da sve mogu i sve stignu- velika je vjerojatnost da se ne stižete pobrinuti za jednu od najvažnijih osoba u svom životu- za sebe.



Od kada radim uglavnom za kompjuterom i u uredu, primjećujem da svake godine nabacim kilicu dvije i tako ih mic-po-mic prikupljam već nekoliko godina. I tako sam dogurala do one magične brojke koju vam ipak neću otkriti, ali nakon koje su u glavi zazvonili svi alarmi i rekoh samoj sebi- dosta. Nešto se mijenja iz ovih stopa! Tako da sam morala pobijediti vlastitu lijenost i konačno se počela pridržavati savjeta koje dijelim drugima. Kako ono ide, kod šustera su cipelice najgore…



Sa proljetnom detoksikacijom sam završila, ali sa proljetnim mršavljenjem i brigom za svoje tijelo tek započela.



Inulin

U svijetu prirode veliki je broj pomoćnika mršavljenju i ostvarenju idealne tjelesne težine. Jedni od dobrih pomoćnika su ljekovite biljke sa inulinom- maslačak i cikorija.



Inulin je polifruktozid, spoj izgrađen od fruktoznih podjedinica, kojima se najviše može pohvaliti porodica glavočika- Asteraceae. Nakon što uđe u organizam, samo se manji dio inulina razgradi, a veći dospjeva u debelo crijevo nerazgrađen. Inulin je poznat i po tome što se radi o hrani za dijabetičare koji puno lakše podnose fruktozu od glukoze.

 www.prirodazna.hr

O maslačkovom korijenu i o njegovoj ulozi u detoksikaciji smo već pisali, a ovaj put našu pažnju usmjeravamo drugoj poznatoj biljci koja sadrži inulin- cikoriji.



Cikorija

Cichorium intybus, cikorija, biljka je iz porodice Asteraceae koja u svom sastavu ima do 20% inulina, gorke tvari, pektine, cikorijinu kiselinu, kalij itd.

Cikorija je upravo zbog svog sastava odlično sredstvo za proljetne detoksikacijske kure, a preko svog djelovanja na pospješenje probave, poticanje lučenja žuči, diuretskog djelovanja i stimulacije metabolizma- cikorija neposredno djeluje i na mršavljenje. Osim toga, inulin koji cikorija sadrži djeluje prebiotički. Prebiotici su tvari koji potiču rast i broj probiotičkih, „prijateljskih“ bakterija u crijevima što djeluje korisno i na probavu, ali i na funkcioniranje cjelokupnog organizma.



Naravno, nemojte očekivati čuda- očekujte da ćete pročistiti organizam i potaknuti eliminacijske sustave i probavu na bolje fukcioniranje. Jednako tako možete posegnuti i za nekom drugom detoksikacijskom kurom o kojima smo pisali prošli mjesec- detoksikacija je tek baza od koje se kreće dalje.



Cikorija se priprema kao dekokt. Jednu veliku žlicu cikorije 3-5 g stavimo u 350 ml hladne vode i zagrijavamo do vrenja. Kuhamo potom na laganoj vatri 5-10 minuta, skinemo s vatre, ostavimo da odstoji desetak minuta. Tako pripremljen čaj se procijedi i pije, uvijek svježe pripremljen dva do ti puta dnevno, uvijek prije jela.

Gospina trava i ostala biljna dobra

DAVORKA I NJEN SVIJET

fitoteka
Fitoteka je tematski blog koji promiče prirodne načine liječenja- prvenstveno fitoterapiju i francusku aromaterapiju te komplementarne i holističke metode liječenja i očuvanja zdravlja.
Andrea Šitum, autorica je bloga Fitoteka na Bloger hr., autorica bloga Priroda zna na Večernji.blog.hr i voditeljica Prirode zna, centra obiteljske fitoterapije.
Za sva pitanja, savjete i prijedloge u vezi tekstova možete se javiti na mail info@prirodazna.hr

Blog
srijeda, travanj 23, 2008

 
 
Iako je vrijeme gripa i zimskih viroza daleko iza nas, nije naodmet prisjetiti se biljke koja je po svojim imunostimulirajućim svojstvima jedno od najvećih čuda prirodne kemijske tvornice.
Biljka sjevernoameričkog kontinenta , povezuje se sa starim Indijancima ( oni su je najvjerojatnije žvakali i na taj način izvlačili njen sok) a ime joj polazi od grčke riječi za ježa (echinos)- baš zato što njena sjemena glavica nalikuje na ježića.
 
Arheološka iskopavanja donijela su nam dokaze da se biljka koristila unazad 500 godina na sjevernoameričkom kontinentu kao sredstvo kojim su se Indijanci borili protiv infekcija, podizali svoj imunosni sistem i liječili infekcije i rane na koži kao i ubode insekata.

 Echinacea purpurea
Ova visoka, jaka i otporna biljka bez problema bi se mogla uzgajati i u našim krajevima a od devet vrsti ehinaceje samo tri su u fitoterapijskoj upotrebi: Echinacea angustifolia , Echinacea pallida i Echinacea purpurea a ova potonja: Echinacea purpurea je , čini se prema istraživanjima, najefikasnija kao imunostimulant i to upravo njeni nadzemni dijelovi. Sadrži polisaharide, glikoproteine, esencijalno ulje, alkaloide kavene kiseline, polienske i poliinske amide, amine i ketone. Dovoljno je zapamtiti da kvalitetan preparat ehinaceje mora biti standardiziran na 0,3% alkilamida.
U upotrebi je i korijen E. pallida.


Upotreba:
Brojna klinička ispitivanja dokazala su da ehinaceja djeluje stimulirajuće na imunosni sustav, ublažava bol, smanjuje upalu i ima antivrusno i antioksidativno djelovanje. Ehinaceja povećava broj leukocita u krvi i pojačava fagocitozu bakterija i toksičnih tvari u organizmu od strane makrofaga i granulocita te na taj način djeluje protuupalno.
Tinktura ehinaceje je tinktura izbora kod liječenja i ublažavanja simptoma gripe te kod ostalih i čestih infekcija dišnog sustava. Koristi se i za liječenje infekcija urinarnog trakta i kandidijaze kod žena, kod upale uha, sinusitisa i alergijskih rinitisa a zacjeljujuće djeluje na rane koje sporo zarastaju i kod infekcija kože.
Može se koristiti i preventivno da bi se organizam ojačao i lakše obranio od infektivnih bolesti ali preporučuje se da se uzimanje ograniči na šest do osam tjedana, maksimalno.
 
Na tržištu se nalazi upravo poplava preparata sa ehinacejom ali je jako teško doći do pravog i djelotvornog preparata. Studija neovisnog laboratorija pokazala je da od 11 preparata sa ehinacejom- samo je četiri imalo ono što je proizvođač tvrdio na etiketi, jedan preparat uopće u sebi nije sadržavao ehinaceju, nekoliko preparata je imalo pomiješane vrste i biljne organe od onih koje su naveli a standardizirani preparati su sadržavali drugačije vrijednosti aktivnih supstanci od onih koje su bile označene na etiketi. Zato, oprez pri kupnji!
  
 
Doziranje:
- 6-9ml svježe iscijeđenog soka ehinaceje dnevno
- 1-2g osušenog nadzemnog dijela biljke ili korijena na 200ml vode u obliku čaja
- tinktura 1:5 sa 50% alkoholom- 20-50 kapi / 3 puta dnevno ako se uzima kroz dulje vrijeme( najviše osam tjedana bez pauze) ili do 5 puta dnevno ako se radi o akutnoj prehladi ili gripi jer se tada uzima samo kroz nekoliko dana, dok simptomi infekcije ne oslabe ili nestanu.
Ehinaceja se nakapa u pola čaše (100ml) vode na sobnoj temperaturi i pije između obroka.
- u mastima i preparatima za vanjsku upotrebu za zacjeljivanje rana i ožiljaka ili liječenje upalnih bolesti kože treba biti minimalno 15% svježeg soka ehinaceje
 
U pedijatrijskoj upotrebi potrebno je izbjegavati preparate koji sadrže alkohol a doza za dijete u dobi šest  pa do dvanaest godina je 1/3 doze za odraslu osobu.
 
Kontraindikacije i upozorenja:
Ne koristiti ehinaceju dulje od osam tjedana bez pauze!
Ehinaceja je kontraindicirana kod ljudi sa autoimunim bolestima ( multipla skleroza, reumatoidni artritis, dijabetes, autoimune bolesti štitnjače), kod osoba zaraženih HIV-om, osoba koje imaju oštećenu jetru te osoba koje imaju transplantirani organ i na terapiji su imunosupresivima.
U rijetkim slučajevima izaziva alergijske reakcije koje se mogu očitovati kao blagi osip pa sve do anafilaktičkog šoka ( najčešće zbog alergija na porodicu Asteracee).
U obliku tinkture ehinaceja može izazvati neugodan osjećaj i privremenu neosjetljivost jezika.
Iako nema čvrstih dokaza, treba je izbjegavati za vrijeme trudnoće i dojenja.

 
fitoteka @ 10:31 |Komentiraj | Komentari: 4 | Prikaži komentare
srijeda, ožujak 12, 2008

Neven ( Calendula officinalis) , njegov cvijet, je u upotrebi od davnina. Literatura navodi neke recepture sa nevenom koje datiraju još od 11. i 12. stoljeća a u tradicionalnoj medicini se koristio i još se koristi u obliku masti od kojih je najčešća baza za izradu- svinjska mast( Adeps Suillus), međutim, novija fitofarmacija preporuča ekstrakciju pomoću hladno prešanih i nerafiniranih baznih ulja.
Tako ekstrahirane djelatne sastavnice nevena djeluju protuupalno, antivirusno i  antibakterijski te pokazuje svojstvo ubrzanog zarastanja rana, ožiljaka, opekotina a oralno (infuzi i alkoholne tinkture) se koristi za olakšavanje gastrointestinalnih tegoba, kod želučanog i čira na dvanaestercu, djeluje blagotvorno na spazme glatkih mišića pa i na menstrualne grčeve.


 Calendula officinalis, neven
Doziranje:
Čaj (infuz) nevena: 5g cvijeta nevena/ 250 ml vode/ 2x dnevno
Tinktura nevena: tinktura se izrađuje sa 70%- tnim etanolom u omjeru 1:5 ( jedan maseni dio biljke prelijeva se sa pet dijelova 70%- tnog alkohola) i pije 3x dnevno 5-10 kapi u pola čaše mlake ili vode na sobnoj temperature, između obroka
Macerat nevena: na 10g cvijeta nevena ide 100g nekog baznog ulja, najbolje pšeničnih klica, badema, makadamije ili suncokreta, ostavi se odstajati 3 tjedna uz povremeno miješanje na tamnom mjestu. Ne treba napominjati da bazno ulje mora biti hladno prešano i nerafinirano. S obzirom da je macerat nevena sklon oksidaciji i lako se kvari, nakon što se procijedi i istaloži još jedan dan,  macerat je potrebno uliti u tamnu bočicu i čuvati zaštićeno od svjetlosti.
Koristi se lokalno, po potrebi, ulazi u sastav mnogih masti i krema za njegu kože.
Za djecu do sedam godina potrebno je macerat razrijediti sa jednakom količinom baznog ulja ( npr. 50g macerata+50g baznog ulja).

Upotreba infuza (čaja) I tinkture:
Za ispiranje usne šupljine kod upala zubnog mesa te virusnih i bakterijskih promjena na sluznici.
Uzet oralno djeluje spazmolitički, smiruje grčeve, prvenstveno menstrualne i grčeve probavnog trakta  a  koristi se i kod bolesti žuči i jetre.
Ne preporuča se oralna upotreba za vrijeme trudnoće i dojenja.

Upotreba macerate nevena:
Opekotine, rane , modrice i upotreba u dermatologiji
Djeluje lagano protuupalno I pospješuje proces zarastanja tako da se koristi i kod svih kožnih oboljenja , uključujući i  čireve, psorijazu , seboreju,  dermatitise i neurodermitis te ostale infekcije kože.
 Neka istraživanja pokazuju da pospješuje stvaranje kolagena i na taj način djeluje na zacjeljivanje rana i obnavljanje vezivnog tkiva.
Pospješuje prokrvljenost na nanesenom dijelu tako da se može koristiti I kod varikoznih vena I hemeroida.
Lokalna upotreba nevena je sigurna i u pedijatrijskoj praksi a alergijske reakcije su izuzetno rijetke.
 
Upala uha( otitis media): 2- 3 kapi macerata nevena ukapati u svako uho/ 2-3x dnevno
 
Izrada nevenove masti:
Pčelinji vosak (Cera flava), žuti, nepročišćeni: 4g
Macerat nevena: 30g
Zagrijati lagano u vodenoj kupelji , odmah preliti u posudicu u kojoj će se ohladiti.
Koristiti prema potrebi.

fitoteka @ 11:02 |Komentiraj | Komentari: 0
utorak, veljača 19, 2008


Hypericum perforatum-poznata je od davnina kao ljekovita biljka koja pripomaže zdravlju čovjeka na mnogo načina.
 
Jedan od načina na koji se iscrpe ljekovite tvari iz gospine trave  je izrada uljnog macerata kojeg ćete često naći da se «sunča» na mnogim primorskim i dalmatinskim terasama od početka svibnja pa sve do ljeta.
 Gospina trava se macerira u djevičanskom maslinovom ulju i pravi macerat mora biti duboko crvene boje, čak sa nijansom ljubičaste. Takav macerat ima višestruku primjenu: od zarastanja ožiljaka, do prve pomoći kod opekotina, kod opekotina od sunčanja, kod infekcija kože i bolova u kralježnici.
Potrebno je samo naglasiti da je gospina trava fototoksična i da se nikako ne bi smjela koristiti prije sunčanja nego tek nakon njega.
 
Nadalje , takvim maceratom se može provoditi « tamponiranje» kod ginekoloških infekcija, primarno, virusnih ginekoloških infekcija. Tamponiranje se izvodi tako da tampon umočite u macerat gospine trave, ostavite ga par minuta da upije i aplicirate.
 
 
Jedno od relativno nepoznatih svojstava gospine trave je njeno antidepresivno djelovanje. Pomaže kod lakših i srednje teških depresija i najbolje ju je uvesti pri početnim simptomima depresije ili ako se osoba odluči na «skidanje» sa antidepresiva. U svijetu su izrađene brojne kliničke studije u vezi sa primjenom gospine trave kod lakših i srednje teških depresivnih stanja i potvrdile su njeno djelovanje. U tu svrhu koristi se alkoholna tinktura te biljčice. Biljna droga se macerira mjesec dana u 70%-tnom alkoholu i primjenjuje se doza koju vaš fitoterapeut odredi.
Jedini «problem» jest da se tinktura ne bi smjela koristiti u isto vrijeme sa antidepresivima tako da ta odluka pada na svakog pojedinca. A ono što razlikuje tinkturu gospine trave od klasičnih antidepresiva je «nedostatak» nuspojava kao što su sedacija i ovisnost.
 
Na našem tržištu se od lijekova sa gospinom travom može naći Aktivin H- biljni lijek koji je standardiziran na hipericin.





Hypericum perforatum- gospina trava, kantarion
narodni nazivi:Ivanova trava, bogorodičina trava, krv sv. Ivana





Macerat gospine trave




Tinktura gospine trave


fitoteka @ 18:06 |Komentiraj | Komentari: 2 | Prikaži komentare
petak, veljača 15, 2008


Vrijeme viroza, suhog zraka u stanovima, zimskog smoga i magle udruženo sa velikim okupljanjima ljudi u istoj prostoriji često rezultira nekom virozicom ili upalom grla sa suhim i nadražujućim kašljom.
Pomoć? Vlažiti grlo, čajevima i pastilama. Isprati nosiće fiziološkom otopinom a možete si pomoći i sami u smislu spravljanja domaćih sirupa i macerata sljeza. 
 
MACERAT KORIJENA BIJELOG SLJEZA
 
Korijen bijelog sljeza ( Althea off.) koji se može nabaviti u svakoj ljekarni a djeluje kao antitusik, antiflogistik i lagani ekspektorans, Svojim sluzima oblaže sluznicu ždrijela i na taj način pomaže kod suhog i nadražujućeg kašlja.
 
Kako pripremiti njegov macerat?
 
5-7g sljezovog korijena ( jedna do dvije velike žlice) ostaviti macerirati u 250ml mlake vode dva sata. Nakon toga procijediti i u malim gutljajima  piti tijekom cijelog dana.
 
Ne zagrijavati!
 
SIRUP OD SLJEZA
 
Ovo je za one odvažnije koji će se odlučiti na ovaj način pomoći klincu i sebi  i utrošiti malo love na kupnju gramske, elektroničke vage, staklenih čaša i sterilnih bočica za sirupe od 200 ml.
Ja sve biljne sirupe radim sama jer ne želim ostavljati lovu za šećerne vodice sa slabim djelovanjem iako postoji nekoliko kvalitetnih sirupa na našem tržištu . Jedan od odličnih( i malo reklame za njih) je Subanov sirup protiv kašlja, dobri su i oni na bazi meda i propolisa al ja volim biti sam svoj majstor. Osim toga, spravljanje sirupa me silno zabavlja. 
 
 
Receptura:
 
10-15 g* sljezovog čaja - sljezov čaj je čajna mješavina , najčešće, lista bijelog sljeza ( Altheae folium), korijena bijelog sljeza ( Altheae radix), cvijeta bijelog sljeza ( Malvae flos) i korijena sladića ( Glycyrrhizae radix); koja se ,već pripremljena, kupi u ljekarni.
 
Dakle, 10-15 g* sljezovog čaja preliti sa 400 ml uzavrele vode i ostaviti poklopljeno desetak minuta.
 
Odvagnuti u staklenoj graduiranoj čaši 100g meda od kadulje ili ako ga nemate nekog drugog meda i dodati , još topli, procijeđeni infuz do 200 ml. Miješajući, otopiti med i napuniti u bocu za sirup.
 
Sirup čuvati u hladnjaku i popiti u desetak dana .
 
*10 g mješavine čaja za djecu do dvije godine i piti 3x dnevno  kavenu žličicu
12g za djecu od tri do sedam godina, 3x dnevno čajna žličica
15g za djecu od sedam i odrasle, djeca 3x dnevno čajna žličica, odrasli 3xdnevno jušna žlica
 
 

MOJA EHINACEA - Magicus.info magazin

MOJA EHINACEA - Magicus.info magazin

DAVORKA I NJEN SVIJET

LIJEK ZA SVE VRSTE RAKA - ZAPPER - Magicus.info magazin

LIJEK ZA SVE VRSTE RAKA - ZAPPER - Magicus.info magazin

DAVORKA I NJEN SVIJET

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2698

DAVORKA I NJEN SVIJET

 http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2698

subota, 25. kolovoza 2012.

Prirodni recepti za njegu zuba Za njegu zubi dovoljna je četkica, voda i po potrebi zubni konac. Evo nekoliko prijedloga recepta za njegu zubi. Svi su odlični i potpuno prirodni.

DAVORKA I NJEN SVIJET


Prirodni lijekovi

prirodna pasta za zubePrirodni recepti za njegu zuba

Za njegu zubi dovoljna je četkica, voda i po potrebi zubni konac. Evo nekoliko prijedloga recepta za njegu zubi. Svi su odlični i potpuno prirodni.

Zeleni prah za zube


  • 3 žličice sode bikarbone
  • prstohvat stevie
  • 2 prstohvata ružmarina
  • naribana korica limuna

Biljne sastojke posušite u mikrovalnoj i sameljite ih u prah. Dodajte sodu bikarbonu i smjestite u prikladnu zdjelicu. Koristite tako da umočite vlažnu četkicu za zube u smjesu i dobro iščetkajte zube i desni.
Stevia je slatkasta i daje dobar okus, a i znamo da je učinkovito sredstvo protiv karijesa. Stevia je zaista jako slatka, tako da pazite da ne pretjerate s količinom. Stavite je tek toliko da malo zasladi.  Ružmarin ima odličnu aromu i fino miriši. Sve mjere recepta su okvirne i vremenom ćete shvatiti što vam najbolje paše. Rado bih u ovaj recept stavila i kadulju za desni, ali je nisam imala pri ruci. Na donjoj slici vidite kako je to izgledalo kod mene u kuhinji nakon što sam posušila biljčice.
Moram priznati da se više nikad ne bi vratila na čišćenje pastom. Učinkovito djelovanje prave biljke ne može se zamijeniti nikakvim kemijskim spojevima.
prah za zube
Svi navedeni recepti za njegu zuba temelje se na nekoliko osnovnih sastojaka:
soda bikarbona: čisti, dezinficira zube i zubno meso te uklanja mrlje sa zuba
prirodna sol: prepuna je prirodnih minerala koji pogoduju zubnom mesu, također ima i snagu čišćenja
kadulja: blagotvorno djeluje i liječi zubno meso, djeluje kao izbjeljivač zubi
menta,ružmarin: osvježivač daha
limun: izbjeljuje i čisti zube
stevia: protiv karijesa.

Svi navedeni recepti su dobri i na vama je da izaberete najprikladniji vašem ukusu i navikama. Ne možete pogriješiti jer su svi sastojci prirodni i ne mogu nikome naškoditi. Internet je prepun sličnih recepata i ideja kako napraviti svoju pastu za zube. Možete slijediti tuđe ideje, ali ima puno prostora i za vlastite ideje i kreacije. Bila bi jako zahvalna ako te ideje podijelite na ovom sajtu ...
Probala sam sa prvim receptom i jako sam zadovoljna. Kadulju, ružmarin, steviu ili mentu morate imati sasušenu da bi ste iz lišća dobili prah. Lišće sam ubrala u vrtu i osušila u mikrovalnoj. Drugi način je da svježe, sasjeckano lišće posušite u pećnici 20-ak minuta. Smjesu iz pećnice sameljete u blenderu.

Brzinski recept

  • soda bikarbona
  • kap eteričnog ulja od kadulje, peperminta, limuna ili sl.
  • malo vode

Smočite pastu za zube, posolite malo sode bikarbone i kapnete kap ulja. Ostalo isto kao i sa konvencionalnom pastom. Ovo je najbrži recept i potrebno vam je kupiti omiljeno eterično ulje. Preferira se ulje kadulje, ali korisno je mijenjati ulja...

Pasta za zube

  • 2 žlice soda bikarbone
  • 2 žlice praha listova metvice
  • 2 – 3 žlice destilirane vode
  • 6 kapi eteričnog ulja metvice

Soda bikarbonu i prah listova metvice pomiješati, dodati eterično ulje i destiliranu vodu, te miješati dok se ne dobije kremasta smjesa. Pastu čuvati u tamnoj posudici.

Pasta za zube od zelenog čaja

  • 100 g zelenog čaja
  • žličica sode bikarbone

100 g zelenog čaja prelijte šalicom ključale vode, pustite neka stoji 30 minuta, te procijeđenu tekućinu pomiješajte s žličicom sode bikarbone.

Lijek za kašalj

DAVORKA I NJEN SVIJET


Prirodni lijekovi

trputacLijek za kašalj

Evo jednostavnog načina kako se riješiti dugotrajnog i iscrpljujućeg kašlja. Trputac je rašireni korov kojeg možete naći na svakoj livadi. Najkvalitetniji su mladi listovi u proljeće, prije cvatnje, ali se može brati tokom cijele godine. Na livadama susrećemo uskolisni i širokolisni trputac (na slici je sasvim jasno koji je koji). Sve vrste trpuca su ljekovite. Biljka je cijela ljekovita, iako se najviše koriste listovi i sjemenke. Tokom toplije (zelene) sezone dobro je pripremiti sirup od listova trputca i koristiti ga kao sredstvo protiv kašlja i uopće za podizanje zdravstvenog stanja.

Sirup od trpuca

  • oko 200 g listova trputca
  • 300 g smeđeg šećera
  • 300 g meda
Oprane listove sameljete u blenderu. Toj lisnatoj kaši dodate malo vode, da se ne slijepi, 300 g nerafiniranoga šećera i 300 g meda. Uz stalno miješanje neka se kuha na tihoj vatri dok se ne zgusne i tada još vruće nalijemo u bočice. Bočice čuvajte u hladnjaku.
Tijekom dana prije svakog obroka uzimate jednu veliku žlicu (djeca jednu čajnu
žličicu) ovog sirupa.

Ako imate dobar sokovnik, drugi je način da 1 l dobivenog soka od listova trputca pomiješate sa 1 kg meda i tom smjesom punite bočice koje držite u hladnjaku. Dozirajte na isti način.

Trputac prije svega koristimo kod oboljenja dišnih organa, naročito kod jakog katara, kašlja, hripavca, plućne astme pa čak i tuberkuloze pluća. Čisti krv, pluća i želudac kao nijedna druga biljka, pa je dobar za sve koji su slabokrvni ili imaju lošu krv, slaba pluća i bubrege, blijedi su, imaju osip, lišajeve ili kašljucaju, promukli su. Pomaže i slabašnoj djeci, koja i pored dobre prehrane zaostaju u razvoju.

Jedite sirove stabljike... Svi mi koji živimo suvremenim životom imamo pomalo poremećen metabolizam. Najviše je to zbog prei

DAVORKA I NJEN SVIJET

Jedite sirove stabljike...

Svi mi koji živimo suvremenim životom imamo pomalo poremećen metabolizam. Najviše je to zbog prehrane, stresa i općenito nezdravog i neprirodnog života. Već se i mladim ljudima vrlo često dijagnosticiraju različiti kamenci, oboljenja jetre. A upravo najjeftiniji i najučinkovitiji lijek vam se možda nalazi ispred kuće. Maslačak je pravi pokretač metabolizma! Unošenjem maslačka u organizam aktivirat ćete svoj metabolizam, a otpadne tvari će se brže čistiti iz tijela. To je baš ono što vam treba nakon zime: poticanje metabolizma i čišćenje.
Imajte naviku pojesti par sirovih stabljika maslačka. Kad se nađete u prirodi, slobodno to učinite. Nisu baš poslastica, ali ih polako možete žvakati. Koliko puta kažem i djeci da učine isto.
Svježe stabljike mogu bezbolno rastvoriti žućne kamence, te potiču rad jetre i žući. Kod kronične upale jetre treba uzeti dnevno pet do šest svježih cvjetnih stabljika u sirovu stanju. Pomaže i kod šećerne bolesti.
Lišće je najkvalitetnije za ishranu prije cvjetanja, dok za vrijem cvjetanja koristite stabljiku i cvijet. Te stabljike dodajem u salatu, pravim okruglice. Ubacujem maslačak u ishranu gdje god stignem

maslačak

Gljivična infekcija nokta

DAVORKA I NJEN SVIJET


 

Gljivična infekcija nokta

Za ovo iskustvo sam nedavno saznala i toliko je djelotvorno da se o tome jednostavno mora saznati. Ovakva infekcija nastane obično nakon nekog udarca, kao posljedica zaraze, a pogoduje vlaga ispod čarapa, neprikladna i zatvorena obuća. Manifestira se tamnim mjestima na noktu i nokat se sve manje drži pričvršćen. Reklo bi se da se "odljepljuje". Odlazak doktorima rezultirat će vjerojatno antibiotskom terapijom, prijedlogom za čupanje nokta. Ništa od toga nije potrebno. Mnoga iskustva dokazala su da je liječenje eteričnim uljem čajevca djelotvorno i najefikasnije.

Terapija

Utrljate 1-2 kapi na nokat, a jednu kap ispod nokta, recimo dva puta dnevno. Oporavak se počne nazirati nakon mjesec dana, ali za potpuno izlječenje treba i do 6 mjeseci.
Naravno, radi se o 100% eteričnom ulju čajevca nekih provjerenih marki: Pranarom, Primavera i Oshadhi. To su skuplja ulja i obavezno se raspitajte o kvaliteti prilikom kupnje. Pazite da ne bi kupili jeftina ulja, loše kvalitete poput onih u DM-u.
Snaga čajevca je u jedinstvenoj kombinaciji sastojaka protiv gljivica, bakterija i virusa. Teško je naći biljku koja tako efikasno djeluje na sve troje. Čajevac je vrlo složene kemijske strukture i upravo zbog toga je nemoguće da mikroorganizmi postanu rezistentni. Zbog tako složene strukture, nemoguće ga je sintetizirati, a osim toga sadrži i neke vrlo rijetke organske spojeve.

Čajevac se nikada ne smije uzimati oralno jer može uzrokovati ozbiljne nuspojave, a kod primjene na koži treba ga razrijediti. Jedino za gljivičnu infekciju nokta ovo se ulje nanosi direktno i bez razrjeđivanja. Ovo ulje ima izuzetnu sposobnost prodiranja kroz keratin nokta i zato je za ovaj problem idealno sredstvo.

čajevacAustralski čajevac

Naime, čajevac, australski čajevac ili čaj drvo (Melaluca alternifolia) je grm koji raste u Australiji a iz čijih se listova dobiva eterično ulje - ulje čajevca. Da ne bi bilo zabune, Camellia sinensis se isto naziva čajevcem, odnosno kineskim čajevcem. To su sasvim različite biljke iako imamo isti naziv u našem jeziku.

Najstariji stanovnici Australije su poznavali izvanrednu ljekovitost ovog lišća. Nakon otkrića Australije, lišće je doneseno u Europu i postalo je prava senzacija. Ova biljka pokazala se djelotvorna kod gljivične infekcije noktiju, herpesa, svih kožnih upala, akni, rane, opeklina, ugriza kukaca, ekcema, bradavica, lišajeva, u liječenju tvrdih i bolnih čireva, kod kirurških zahvata i rana. Djelotvorno je i u uklanjanju prhuti. Naprosto, prirodni antibiotik. U Australiji je ulje čajevca najosnovniji kućni lijek kojeg svi imaju.

Visoki tlak

DAVORKA I NJEN SVIJET

Visoki tlak

Sastojci

  • 30 dkg češnjaka
  • 3 dcl 96% alkohola
Češnjak očistite i zgnječite. Obavezno pri tome ne koristite metalne predmete. Dakle, u obzir dolazi keramika i drvo. Luk namočiti u alkohol i ostaviti stajati 10 dana na tamnom mjestu i povremeno promućkati. Ocijediti preko gaze (nikako ne koristite metalno cjedilo).
ujutro
prvi dan
1 kap
u podne
prvi dan
2 kapi
navečer
prvi dan
3 kapi
ujutro
drugi dan
4 kapi
u podne
drugi dan
5 kapi
navečer
drugi dan
6 kapi
I tako redom do 15 kapi i to peti dan
...
...
ujutro
šesti dan
14 kapi
u podne
šesti dan
13 kapi
navečer
šesti dan
12 kapi
I tako redom do 1 kapi
...
...
Ostatak popiti ali tako da se uzme 2 puta na dan (uvečer i ujutro) po 21 kap dok ima zalihe.

Nakon 15 kapi obavezno provjeravati tlak da se vidi djelovanje, a isto i nakon zadnje 1 kapi. Ako je tlak skoro u redu ne mora se uzimati 2 puta po 21 kap ne dan već samo jedanput (da ne bi došlo do preniskog tlaka).

Ulje gospine trave

DAVORKA I NJEN SVIJET


ulje gospine traveUlje gospine trave


Ulje od gospine trave je nešto što obavezno napravim. To ulje je odlično za njegu suhe i ispucale kože i zato mi je potrebno kao baza za kreme. Djeluje kao balzam, a pogotovo je učinkovito kod reumatskih tegoba, bolova u mišićima i odlično je sredstvo za masažu. Kantarion ulje pomaže kod rana, opekotina, ožiljaka, strija, akni, proširenih vena, uboda insekata. Pazite, upotrebljava se samo za vanjsku primjenu i nikako se ne koristi za svježe rane. Neki liječnici preporučuju upotrebu kantarionovog ulja u procesu zarastanja rane.
Važno je napomenuti da je kantarionovo ulje izvanredan lijek kod različitih ženskih problema poput cista, upale jajnika i gljivica.
Berete gornje dijelove biljke s cvjetovima i mladim listovima. Kada izrađujete ovo ulje ne možete a da se ne divite toj boji. Kada sam procijedila ulje, stavila sam ga u usku bocu i divila se...Na slici vidite kako je to izgledalo.
Važno je napomenuti da ovo ulje svoju ljekovitu snagu zadržava dvije godine. Ulje je fototoksično, što znači da se nakon mazanje koža ne smije izlagati, jer privlači sunce i  možete izgorjeti.

Recept

  • 40 - 50 g svježih cvjetova i listova
  • 5 dcl domaćeg maslinovog ulja (možete koristiti i laneno ulje)

Usitnjene cvjetove i listove lagano zgnječiti, preliti maslinovim uljem te zatvoreno ostaviti da odstoji na suncu 6-8 tjedana, uz povremeno protresanje.
Ulje uzimati 2-3 puta na dan po 1 čajnu žlicu, ili upotrijebiti izvana kao oblog, te za mazanje, utrljavanje i masažu.

srijeda, 15. kolovoza 2012.

Previše zauzeti sopstvenim odrastanjem, da i ne primjeć

DAVORKA I NJEN SVIJET

Previše zauzeti sopstvenim odrastanjem, da i ne primjećuju da im roditelji stare..... Pazite ih, volite, cjenite, pomozite im..
Jer jednoga dana to nećete moći....D.K

utorak, 14. kolovoza 2012.

Biće-pjesmicu napisala EMA KNEŽEVIĆ(9 godina)

DAVORKA I NJEN SVIJET



 Biće
Biće je drvo,
biće je cvijet.
Biće sam ja.
Biće si ti.
Biće ♥ smo svi mi.
pjesmicu napisala EMA KNEŽEVIĆ(9 godina)

petak, 10. kolovoza 2012.

DAVORKA I NJEN SVIJET




U jednom životu postoji toliko emocija, susreta, veza, oduševljenja i zanosa ali i toliko razočaranja, otuđenja, ljutnje pa i mržnje. ima prolaznih, ali ima i trajnih osjećaja usmjerenih ka bićima koji susrećemo na svom putu.
neki ostaju cijelu život s nama, neke izgubimo po putu, neke otjeramo od sebe.
nekih se nikad više ne sjetimo, neki ostave zauvijek trag.
taj splet likova, osjećaja, događaja
, sjećanja i snova - to je onaj nematerijalni dio života. tu smo svi jednaki, ljubimo, zaboravljamo, preziremo, obožavamo te naše žene, muškarce, ljubavnike i ljubavnice, roditelje, kolege, djecu, ljubimce. i oni nas.

kad pogledam unazad svu reviju likova u svom životu, nekad su pojedini bili toliko bitni, činilo se zauvijek, sad su dobra ili loša sjećanja.
sad sam žena u godinama, s obitelji, ali i još uvijek ona ista koja je imala i 20 i 30 i 40. život je tako "životan" i dalje.
i pomislim kad vidim starce, pa i oni su imali svoje dvadesete,.. tridesete..pa nadalje. i oni su isti sa svojim životima kao i ovi klinci koji sada "vladaju".
i u pedesetoj se može jednako voljeti, žudjeti i uzdisati, patiti kao nekad, nema velike razlike. možda se lakše može sagledati s odmakom; znaš već da sve uglavnom ima svoj početak i kraj.
svima, HVALA

utorak, 7. kolovoza 2012.

Wakan Tanka me čuje

DAVORKA I NJEN SVIJET

Wakan Tanka me čuje



"Wakan Tanka, Veliki Duh, u svim je stvarima: on je u zraku koji dišemo. Veliki Duh naš je otac, a zemlja je naša majka. Ona nas hrani; ono što stavimo u nju, ona nam vraća."
Velika Grmljavina (Bedagi), Wabanaki Algonquin
 
"Iz Wakan Tanke, Velikog Misterija, dolazi sva snaga. Wakan-Tanka daje svetom čovjeku mudrost, moć liječenja i izrade svetih čini. Čovjek zna da je sve ljekovite biljke dao Wakan-Tanka; zato su svete. Tako je i bizon svet, jer je dar Wakan-Tanke."
Željezna Ploča, Oglala Sioux
"Sve što Indijanac radi je u krugu, a to je zato što snaga svijeta uvijek djeluje u krugovima, i sve pokušava biti okruglo… Nebo je okruglo, a čuo sam da je i Zemlja okrugla poput lopte, a takve su i sve zvijezde. Vjetar, kad je najmoćniji, vitla. Ptice grade gnijezda u krugovima, jer njihova je vjera ista kao i naša… čak i godišnja doba u svojoj izmjeni čine veliki krug i uvijek se ponovo vraćaju tamo gdje su bila. Čovjekov život je krug od djetinjstva do djetinjstva i tako je u svemu u čemu se snaga kreće."
Crni Los, Oglala
"Liječio sam snagom koja je dolazila kroz mene. Naravno, nisam ja bio taj koji liječi, bila je to snaga iz izvanjskog svijeta, vizije i ceremonije učinile su od mene samo rupu kroz koju dolazi snaga dvonošcima. Da sam mislio kako ja to sam činim, rupa bi se zatvorila i nikakva snaga ne bi mogla proći. Tada bi sve što bih ja mogao učiniti bilo budalasto."
Crni Los, Oglala
"Kad čovjek učini nešto vrijedno divljenja, kažemo da je to čudesno; no gledajući izmjene dana i noći, Sunce, Mjesec i zvijezde na nebu, promjenu godišnjih doba na zemlji, s plodovima što zriju, moramo shvatiti da je to djelo nekoga moćnijeg od čovjeka."
Onaj Koga Gone Medvjedi, Santee-Yanktonai Sioux

"U srcima svih nas postoji skrivena cesta kojom se rijetko putuje, a koja vodi do nepoznatog, tajnog mjesta. Stari su ljudi doista voljeli zemlju, na njoj su sjedili ili počivali i osjećali da su blizu majčinske snage. Svoje su tipije gradili na zemlji, a svoje oltare od zemlje. Zemlja je umirivala, snažila, pročišćavala i liječila. Zbog toga stari Indijanac još uvijek sjedi na zemlji, a ne ustaje i ne odvaja se od njenih snaga koje život daju. Za njega sjediti ili ležati na zemlji znači moći razmišljati dublje i osjećati snažnije. On može jasnije proniknuti u misterije života i doći u bliži odnos sa životom oko sebe."
 
Luther Medvjed Koji Stoji, Oglala Sioux
"Rođen sam u preriji, gdje vjetar puše slobodno, gdje nema ničega što bi prelamalo svjetlost Sunca. Rođen sam tamo gdje nema ograda i gdje sve slobodno diše… Poznajem svaki potok i svako stablo između Rio Grande i Arkanzasa. Lovio sam po toj zemlji. Živio sam kao moji očevi prije mene, i poput njih, živio sam sretno."
Deset Medvjeda, Yamparethka Comancha
"Ja sam crveni čovjek. Da je Veliki duh htio da budem bijel, učinio bi me takvim. U tvoje je srce stavio jedne želje i planove, u moje srce druge. Svaki je čovjek dobar u njegovim očima. Orlovi ne moraju biti vrane. Mi smo siromašni, ali slobodni. Nijedan bijelac ne nadzire naše korake. Ako moramo umrijeti... umrijet ćemo braneći svoja prava."
Bik Koji Sjedi (Tatanka Yotanka), Hunkpapa Sioux
"Mi nismo tražili od vas, bijelih ljudi, da dođete ovdje. Veliki Duh dao nam je ovu zemlju kao dom. Vi ste imali svoju zemlju. Mi vas nismo dirali. Veliki Duh dao nam je puno zemlje da na njoj živimo, dao nam je bizone, jelene, antilope i drugu divljač. Ali vi ste došli ovdje; vi nam uzimate zemlju, vi ubijate našu divljač, i nama je teško živjeti. Sad nam kažete da radimo za život, ali nas Veliki Duh nije tjerao da radimo, već da živimo od lova. Vi, bijeli ljudi, možete raditi ako želite. Mi se ne miješamo u vaše poslove, a vi nas pitate zašto ne želimo postati civilizirani. Mi ne želimo vašu civilizaciju! Mi želimo živjeti poput naših očeva i očeva naših očeva."
Ludi Konj, Oglala Sioux 
"Bijelci su uvijek pokušavali prisiliti Indijance da napuste svoj način života i da žive poput njih – da se bave zemljoradnjom i teško rade. Ali Indijanci nisu znali kako to činiti, a nisu to ni željeli. Da su Indijanci pokušali natjerati bijelce da žive poput Indijanaca, bijelci bi se opirali, a tako je bilo i s mnogim Indijancima."
Veliki Orao (Wamditanka), Santee Sioux
"...Tražite od nas da odaberemo neko drugo pogodno mjesto umjesto ovog ovdje, gdje oduvijek živimo. Vidite li ono groblje tamo? Tamo počivaju naši očevi i naši djedovi. Vidite li onu planinu, Orlovo Gnijezdo, tamo, i planinu Zečja Rupa? Kada ih je Bog stvorio, podario nam je ovo mjesto. Oduvijek smo ovdje. Ne zanima nas ni jedno drugo mjesto... Oduvijek smo ovdje živjeli. Radije bismo umrli ovdje. Naši očevi su ovdje umrli. Ne možemo ih ostaviti. Naša djeca su ovdje rođena. Kako sada možemo otići odavde? Ako nam i date najbolje mjesto na svijetu, za nas ono ne može biti tako dobro kao ovo ovdje... Ovo je naš dom... Mi nigdje drugdje ne možemo živjeti. Ovdje smo rođeni i naši su očevi ovdje pokopani... Želimo ovo mjesto, a ne neko drugo..."
Cecilio Crnozubi, Kalifornijski Indijanci
"Uskoro će doći vrijeme kad će moje unuče čeznuti za zovom gnjurca, mesom lososa, šapatom iglica omorike, ili krikom orla. Ono se neće sprijateljiti ni sa jednim od ovih bića, a kad ga srce zaboli od čežnje, proklet će me. Jesam li sve učinio kako bih sačuvao zrak svježim? Jesam li se dovoljno brinuo o vodi? Jesam li ostavio orla da se slobodno vine u visinu? Jesam li učinio sve za ljubav svog unučeta?"
Dan George, Salish
"Naše je uvjerenje da je ljubav prema posjedovanju slabost koju treba nadvladati. Ona privlači materijalni dio, a ako joj se dozvoli, s vremenom će poremetiti čovjekovu duhovnu ravnotežu. Zbog toga djeca zarana moraju naučiti ljepotu darežljivosti. Uči ih se da daju ono što najviše vole, kako bi mogli osjetiti radost davanja."
Ohiyesa (Charles Alexander Eastman), Wahpeton Santee Sioux
"Indijanci nisu imali pisane zakone. Običaji koji su se prenosili iz generacije u generaciju bili su jedini zakoni koji su ih vodili. Svatko se mogao ponašati drugačije od onoga što se smatralo ispravnim ako je tako odlučio, ali bi ga zbog takvih djela narod osudio… Taj strah od osude djelovao je kao moćna spona koja povezuje sve u jednu društvenu, časnu cjelinu."
George Copway, Ojibwa
"Pohvala, laskanje, prenemaganje i prazne riječi nisu bile dio uljudnosti Lakota Indijanaca. Prenemaganje se smatralo neiskrenim, a onaj tko neprestance govori nepristojnim i lakomislenim. Razgovor se nikad nije započinjao odjednom, niti užurbano. Nitko nije ishitreno postavljao pitanje, ma koliko važno ono bilo, i nikoga se nije požurivalo na odgovor. Stanka za razmišljanje bila je uistinu uljudan način razgovaranja. Tišina je kod Lakota Indijanca imala značenje, a poklanjanje trenutka tišine sugovorniku i vlastiti trenutak tišine prije govora, bili su izraz istinske uglađenosti i uvažavanja pravila da 'misao dolazi prije govora'".
Luther Medvjed Koji Stoji, Oglala Sioux

"Kakvim to jezikom govore bijelci kad mogu učiniti da ispravno izgleda pogrešno, a pogrešno ispravno?"
Crni Sokol, Sauk

"Govorite jasno tako da vaše riječi mogu ući u naša srca poput Sunčeve svjetlosti. Govorite, bijelci. Ja neću lagati vama, nemojte ni vi meni."
Cochise, Chiracahua Apache

"Mudar čovjek duboko vjeruje u tišinu – znak savršene ravnoteže. Tišina je potpuna uravnoteženost tijela, uma i duha. Onaj tko uspije ostati miran i netaknut olujama postojanja - da mu list ne zatreperi na stablu, niti se valić pokrene na površini sjajnog jezera – ima, po shvaćanju mudraca, savršen odnos i način života. Tišina je temelj karaktera."
 
Ohiyesa (Charles Alexander Eastman), Wahpeton Santee Sioux

"Posebno odijevanje u pripremi za bitku nije zbog uvjerenja da će to pomoći borilačkoj sposobnosti. Ono je priprema za smrt, u slučaju da do nje u sukobu dođe. Indijanac želi izgledati najbolje kad ide u susret Velikom Duhu, tako da se posebno odijeva u slučaju prijeteće opasnosti kod nadolazeće bitke ili bolesti i ozljede u mirnim vremenima."
 
Drvena Noga, Cheyenne
"Živi svoj život tako da strah od smrti nikad ne uđe u tvoje srce. Ne opterećuj nikoga zbog njegove vjere, poštuj tuđa mišljenja, i traži da oni poštuju tvoje. Voli svoj život, usavršavaj ga i uljepšavaj sve oko sebe. Nastoj živjeti dugo i u službi svog naroda. Pripremi uzvišenu pjesmu smrti za dan kada ćeš prijeći na drugu stranu.
Uvijek pozdravi prijatelja kad ga sretneš ili prolaziš pored njega, čak i pored stranca na osamljenom mjestu. Poštuj sve ljude i ne klanjaj se nikome.
Kad se ujutro ustaneš, zahvali se za hranu i radost življenja. Ako tome ne vidiš razloga, greška je jedino u tebi. Ne iskorištavaj nikoga i ništa, jer to pretvara mudrace u budale i zarobljava duh vizije."
Tecumseh, Shawnee

Snovi i sjene

DAVORKA I NJEN SVIJET

Snovi i sjene



SPOSOBNOST SANJANJA
Svakog filozofa, koliko god bio malen dio puta koji je prošao u osvajanju mudrosti, karakterizira njegova sposobnost sanjanja.
Sanjati, u ovom slučaju, nije posljedica spavanja. To znači graditi aktivnu imaginaciju, sličnu oniričkom stanju, ali uz budnu svijest. Takva imaginacija omogućuje da vidimo stvari koje se nalaze izvan svakodnevnih egzistencijalnih poslova i izvan sadašnjeg trenutka. Pomaže nam da razbijemo vremenske barijere i da prijeđemo "veo" koji stvaraju objekti koji nas okružuju.
Sanjati je način da vidimo napredak u stvarima, vidjeti ih onakve kakve će biti u budućnosti. Nadasve, to je način da vidimo sebe kako djelujemo na adekvatan način, kako bi promjene bile djelotvorne.
Sanjati znači osjećati stalno nepodudaranje sa svijetom, ne zbog čistog hira ili zbog običnog nezadovoljstva nastalog iz nedovoljno odgojenih emocija. Taj osjećaj nepodudaranja ima filozof koji neprestano traži bolji svijet i ne zadovoljava se onime što je postigao. To je zdrava ambicija onoga tko shvaća budućnost kao evoluciju i želi s njom aktivno surađivati. To znači željeti više i bolje za sebe i za ostale ljude, za danas i za sutra.
Sanjati znači osloboditi se "običnosti" koja nas opterećuje kada nam život izgleda sveden na najneposrednije potrebe preživljavanja. Nije loše tražiti adekvatna sredstva za preživljavanje. Loše je "utopiti se" u sredstvima i izgubiti iz vida ciljeve. Kada sredstva imaju prednost, tada običnost dobiva povoljne uvjete za život. Kada su glavne odrednice ciljevi, tada se rađa sjaj nastojanja da ih osvojimo.
Ima onih koji miješaju sposobnost sanjanja s lutanjem i razbacivanjem uma i emocija bez smjera i reda u traženju svega i svačega, kada se više bježi od stvarnosti nego što je se pokušava promijeniti.
Lutanje pripada slabim i nesređenim umovima. To je odlična prilika za gubljenje vremena a da se pritom ne postigne nikakav rezultat.
Da bi sanjali, moramo urediti mental, ideje, ono što nam je poznato i ono što još moramo upoznati, ono što možemo učiniti i ono što još moramo naučiti. Jednostavno, trebamo biti filozofi. Tada snovi dobivaju snagu da se pretvore u stvarnost.
Trebamo postići to da snovi stignu do vidljivog plana, odnosno da rezultati budu vidljivi i da ih netko ili mnogi mogu koristiti.
GDJE SE NALAZI SREDIŠTE SVAKOG ČOVJEKA?
Odgovor na ovo pitanje je relativan jer, pored arhetipske ideje središta koja je poput nepomičnog svjetionika u plimama i osekama života, svatko posjeduje svoje središte ondje gdje se nalazi njegova vlastita svijest. Jedno je “zamišljati” središte u uzvišenim duhovnim dimenzijama, a nešto posve drugo otkriti stvarno svakodnevno središte kako bi ga pokušali malo uzdići prema gore.
Što je to što obilježava naše središte? To je visina svijesti.
Ako se svijest gotovo nikada ne odvaja od tijela i njegovih zahtjeva, očito je da se, u tom slučaju, središte nalazi u tijelu. Ako je svijest prvenstveno zauzeta svakodnevnim brigama, uz popratne psihološke i mentalne nemire, središte se nalazi u emocijama ili u najboljem slučaju, u konfuznom razumu. Ako se uspijevamo koncentrirati na čitanje ili učenje, središte će se nalaziti u idejama koje usvajamo. Ako intenzivno proživljavamo neko mistično iskustvo, središte će se pomaknuti na plan čistog uma ili intuicije.
Ukratko: kao ljudska bića, ne posjedujemo fiksno središte. Zato se naša zadaća sastoji u tome da ustanovimo onu idealnu središnju točku za naš sadašnji trenutak evolucije. Trebamo otkriti kako postići da se svijest održi u tom središtu i tako izbjegne gotovo stalne oscilacije koje trpimo.
RASVIJETLITI NAŠE SJENE
Svako malo nastaje neki mračan period, težak i tmuran. Iako nastojimo vidjeti izlaz, okružuje nas jedino mrak. Zapadnemo u beznađe, a sve što poduzmemo krene loše, čak i prije nego što započnemo.
To su naše posebne noći, u kojima također trebamo pobijediti. Nitko neće umjesto nas u sjene unijeti svjetlo. Naučimo se ne očekivati rješenja koja dolaze izvana.
Ako negdje vani postoji svjetlost, to znači i da unutar nas, u nekom nepoznatom kutku, također postoji svjetlo. Mi nismo posebna stvorenja na svijetu: posjedujemo ono isto što postoji u Univerzumu: svjetlo i tamu, a posjedujemo i dovoljno energije da bi stvarali jedno ili drugo.
Upali svoje svjetlo. Upali jedan osmijeh, iako ti na početku on izgleda usiljen. Upali želju da naučiš nešto novo ili nešto što nikad dotad nisi razumio.
Upali sposobnost slušanja onih koji te okružuju.
Upali sposobnost pažljivog promatranja svega što se događa oko tebe; otkrit ćeš neočekivana čuda. Upali nadu za sutrašnji dan i štoviše, nadu za danas. Gledaj s veseljem to što činiš i čini to tako dobro da bi bio zadovoljan. Neka te ne ogorči ono što čine ili ne čine drugi; koncentriraj se na svoje područje i vidjet ćeš da ostali ne rade toliko loše koliko si isprva mislio. Baci se u avanturu s osjećajem uspjeha; ne otvaraj prolaz porazu niti u mislima.
Uvidi koliko je važna tvoja sudbina, koliko god ona bila skromna, jer tada ćeš moći mijenjati vlastiti život, pa čak i povijest čiji si dio. Jer, tada si počeo pobjeđivati u noći.

Heraklo - sunčani heroj

DAVORKA I NJEN SVIJET
 Heraklo - sunčani heroj


ASTROLOGIJA I MIT
Astrologija i mit dva su blaga iz bogate riznice prošlosti. I jedno i drugo jezikom simbola govore o čovjeku i čovječanstvu; o njihovoj prirodi, porijeklu i sudbini. Dubinu značenja i snagu tih simbola toliko prisutnih u susretu s drevnim civilizacijama ponovno otkrivaju moderne discipline poput psihoanalize i kulturne antropologije. Ponovno otkrivamo univerzalni arhetipski jezik, učimo čitati riječi kojima su ispisane knjige prastarih disciplina. Čuveni Jung govori o dvanaest velikih arhetipova, duboke psihičke procese opisuje služeći se jezikom alkemije. Tek poznavanjem simbolizma i svih onih disciplina koje govore njegovim jezikom simbola, u stanju smo u pravom svjetlu upoznati astrologiju i astrologe Starog svijeta; upoznati jedno dublje značenje alkemije i njenih simbola, i također, značenje mita. U mitološkim formama naći ćemo isti arhetipski prauzor prepoznatljiv kako u astrologiji tako i u alkemiji. Već jednostavna usporedba astrologije i mita pokazuje da su astrološke karakteristike nebeskih tijela u osnovi identične karakteristikama istoimenih božanstava grčke i rimske mitologije. Ratoborni planet Mars u astrologiji može se usporediti s bogom rata Marsom/Aresom, a isto vrijedi i za Merkur, Jupiter, Saturn, itd. Ova usporedivost nije samo slučajnost, već je izraz univerzalnih zakonitosti ljudskog duha izraženih jezikom astrologije, odnosno mita; možemo je pratiti do samih početaka pisane povijesti "naše" astrologije u drevnoj Mezopotamiji, a naći ćemo je isto tako u Indiji ili u kulturi Maya.
Astrološke ere
Danas se često govori i piše o eri Vodenjaka (Aquariusa) i o astrološkim erama općenito. Astrološke ere su vremenski definirane gibanjem proljetne točke kroz dvanaest zviježđa zodijakalnog pojasa. Položaj Sunca na nebu u trenutku proljetnog ekvinocija, (oko 21. ožujka), naziva se proljetna točka. Iako prema astrologiji Sunce tog dana ulazi u znak Ovna, astronomski ono općenito nije u istoimenom zviježđu zodijaka, jer se zbog precesije, jednog elementa složenog gibanja Zemlje kao nebeskog tijela, ova točka neprestano pomiče duž zodijakalnog pojasa. Njeno gibanje je tako sporo, da je potrebno gotovo 26. 000 godina da proljetna točka prođe cijeli zodijakalni krug. Ovaj period se naziva Velika ili Platonova godina, a dvanaestina tog perioda tj. vrijeme koje proljetna točka provede u jednom zviježđu zove se astrološka era. Trajanje jedne ere je prema tome otprilike 2160 godina, a ime nosi po zviježđu u kojem je proljetna točka, tj. Sunce u vrijeme proljetnog ekvinocija. Svaka astrološka era jedna je etapa na putu evolucije čovječanstva, a opće stanje njegove svijesti, tip senzibiliteta i način njegovog djelovanja definira znak po kojem nosi ime. U svakoj eri čovječanstvo treba savladati određene prepreke, pobjediti vlastite neprijatelje i tako postupno buditi vlastitu svijest i nutarnje potencijale. Simbolička mitska paralela astrološkim erama je mit o Heraklu i njegovim radovima. On je morao izvršiti dvanaest radova da bi ostvario besmrtnost, a svaki njegov rad odgovara jednoj astrološkoj eri.
Era Vodenjaka
U proteklih dvije tisuće godina Sunce se u trenutku proljetnog ekvinocija nalazilo u zviježđu Ribe (bila je to era Ribe) pomičući se iz godine u godinu sve više prema zviježđu Vodenjaka. Sredinom ovog stoljeća proljetna točka je ušla u to zviježđe, pa prema tome sada živimo početak ere Vodenjaka.
MIT O HERAKLU
Heraklo (Herkul u starom Rimu) sin boga Zeusa i tebanske kraljice Alkmene bio je najveći heroj u mitologiji antičke Grčke, i najveći heroj helenskog svijeta općenito. Zeus, najveći među bogovima, objavio je na Olimpu: "Stvorit ću jednog heroja za Tebu, tako jakog i hrabrog da će mu svi željeti nalikovati ..."
Heraklovo rođenje
Mitovi nam govore o nebrojenim Zeusovim ljubavnim avanturama s boginjama i smrtnicama, no nakon svega Alkmena će biti posljednja smrtna žena koju je Zeus obljubio. Smatrao je da ni s jednom smrtnicom više nije moguće začeti heroja većeg od Herakla; heroja dovoljno moćnog da zaštiti i ljude i bogove od uništenja. Budući da je Alkmenu osim izvanredne ljepote krasila i vjernost mužu, Zeus joj se približio uzevši na sebe lik njenog muža Amfitriona, dok je ovaj bio na jednom vojnom pohodu. I u noći koju je Zeus učinio tri puta dužom zapovijedivši Heliju, bogu sunca, da ispregne svoje konje, Seleni, boginji mjeseca, da polako plovi nebom, a Hipnosu, bogu sna, da čovječanstvo uljuljka u dugi san, začet je Heraklo. Devet mjeseci poslije toga Zeus se hvali na Olimpu da će uskoro postati otac dječaka koji će se zvati Heraklo i koji će vladati Perzejevim domom. Heraklo je mogao ostvariti pravo na prijestolje jer je Alkmena bila Perzejeva unuka. Hera, Zeusova zakonita žena, sluteći još jednu nevjeru izmamila je od njega obećanje da će onaj kraljević koji se prvi rodi u Perzejevom domu (to jest kao Perzejev potomak) prije no što padne noć biti veliki kralj. Tu neprekršivu zakletvu Hera je iskoristila za osvetu. Naime, Nikipa, žena mikenskog kralja Stenela, Perzejevog sina, bila je tek u sedmom mjesecu trudnoće, ali je Hera ubrzavši njen porođaj postigla da se Euristej, Stenelov sin, iako nedonošče, ipak rodio jedan sat prije Herakla, što je bilo dovoljno da prema Zeusovoj zakletvi on postane kraljem, a ne Heraklo. Saznavši od same Here za prijevaru, Zeus, neizrecivo gnjevan, od Here zahtijeva i dobiva obećanje da će Heraklo postati bog ako za Euristeja izvrši deset radova ma kako oni bili teški. Da će Heraklo moći izvršiti takve zadatke pokazalo se vrlo brzo. Mit govori da je ljubomorna Hera poslala dvije velike zmije da ubiju Herakla i njegovog brata blizanca Ifikla, Amfitrionovog sina. Heraklo ih je, iako star tek godinu dana, uz smijeh obje zadavio rukama. Njegovo prvo ime je bilo Alkid po djedu Alkeju, a jedan od njegovih nadimaka je Palemon (hrvač). Ime Heraklo (Herakles - Herina slava) dobiva tek kasnije zbog podviga koje je ostvario.
Heraklovo ludilo
U nizu velikih djela koje je učinio još u mladosti bilo je oslobađanje grada Tebe od plaćanja danka minijskom kralju Erginu. Zauzvrat je od tebanskog kralja Kreonta dobio pola kraljevske palače i njegovu kći Megaru za ženu. S njom je živio u miru i blagostanju i imao tri sina. Heraklo je time već bio postigao sve ono za čim je jedan smrtnik mogao čeznuti. Sve dok se ponovo nije umiješala ljubomorna Hera. Na Herakla je najprije poslala ludilo i on je u pomračenom stanju svijesti pobio sve svoje sinove i dva sina svog polubrata Ifikla, a onda mu je vratila razum. Srhvan bolom napustio je Tebu kao onaj koji je počinio zločin i uputio se po savjet u Apolonovo proročište u Delfima. Tamo mu se Apolon preko proročice Pitije obratio riječima: "Više se nećeš zvati Palemon! Feb Apolon te je nazvao Heraklo, jer ćeš zahvaljujući Heri zaslužiti besmrtnu slavu među ljudima!" Morao se, po zapovijedi proročišta naseliti u Tirintu i služiti Euristeju dvanaest godina i obaviti sve što mu Euristej bude zapovijedao, a nagrada za to bit će besmrtnost.
Oružje
Bogovi su se takmičili tko će bolje darovati Herakla za te pothvate. Od mnogobrojnih darova svakako je najčuveniji štit što mu ga je darovao otac Zeus. Bio je to dugačak neprobojni štit ukrašen slonovačom, jantarom, zlatom i lapis lazulijem. U štit su umetnute glave dvanaest zmija koje su otvarale čeljusti kad god bi Heraklo stupao u borbu, pa je njime sijao strah kod njegovih protivnika. Unatoč tome Heraklo je prezirao oružje, a osim luka i strijele najradije se koristio batinom koju je napravio tako što bi iz korijena iščupao divlju maslinu. Prvu je iščupao na gori Helikon, drugu u Nemeji i konačno treću na obali Sredozemnog mora. Ova posljednja batina je pustila korijen kad ju je u Trojzenu prislonio uz Hermesov kip. Na nekim zadacima ga je pratio i bio mu pomoćnik najmlađi Ifiklov sin Jolaj.
Heraklovi radovi
Po zapovijedi bogova Heraklo dolazi u Mikenu kralju Euristeju koji mu zadaje radove koje treba za njega izvršiti. U početku je Heraklo trebao izvršiti samo deset radova, međutim dva od njih mu Euristej nije priznao: jedan za kojeg je smatrao da ga nije izvršio sam, a drugi zbog toga što je taj rad htio naplatiti. Tako konačno imamo dvanaest radova u kojima je Heraklo ili morao pobijediti strašna čudovišta poput nemejskog lava - ogromnog lava kojemu ni kamen, ni bronca, ni željezo nisu mogli ništa; hidre iz Lerna - čudovišta s tijelom psa i devet zmijolikih glava od kojih je jedna bila besmrtna; stimfalskih ptica s brončanim perjem koje su ispuštale s visine na svoje žrtve; ili je morao savladati gotovo nepremostive poteškoće poput čišćenja Augijevih staja; donošenje zlatnih jabuka iz vrtova Hesperida ...
Pobuna giganata
Osim ovih radova Heraklo je sudjelovao u mnogim ratovima i bojevima i uvijek izlazio kao pobjednik. Sudjelovao je u borbi bogova protiv giganata. Giganti, nakazni, dugokosi sinovi boginje zemlje Geje, rođeni iz kapljica krvi boga neba Urana, na nagovor majke pobunili su se protiv Zeusa. Kad su od majke Geje dobili biljku koja ih je činila otpornim na oružje bogova napali su Olimp. Bitka bi kobno završila za bogove da Zeus nije pozvao Herakla. Njegovo, tj. ljudsko oružje, bilo je smrtonosno za gigante.
Oslobađanje Prometeja
Prometeja je Zeus osudio na kaznu da vječno bude prikovan za Kavkaz jer je pomogao ljudima ne samo time što im je dao vatru, već ih je naučio i nizu drugih vještina: od pisma, liječenja do obrade polja. Prometej je trpio žegu i studen, a ogromni orao mu je svaki dan kljucao jetru koja bi preko noći ponovo narasla. Dugo se nadao da će mu slobodu donijeti ljudi jer je zbog njihovog dobra toliko trpio. I doista jednog se dana pod stijenom pojavio najveći od svih ljudi - Heraklo. Orla je oborio strijelom, a svojom strašnom batinom razbio je Prometejeve okove. Od okova je izrađen prsten u koji je ugrađen djelić kavkaske stijene. Taj prsten je Prometej morao zauvijek nositi kako bi makar na simboličan način bila ispunjena Zeusova zakletva da će zauvijek ostati prikovan za Kavkaz. U počast Prometeju ljudi i dandanas nose prstenje s kamenom, iako su odavno zaboravili porijeklo tog običaja.
Heraklova smrt
Nijedan protivnik nije mogao pobijediti Herakla u dvoboju ili ratu, ali je za njega bila kobna ljubomora vlastite žene. Pobijedivši Hidru Heraklo je umočio svoje strijele u njenu otrovnu krv. Od tog otrova nije bilo lijeka. Kad se nakon vjenčanja sa svojom drugom ženom Dejanirom vraćao u Tirint, zamolio je kentaura Nesa da je prenese preko rijeke Euene. Nesu se Dejanira veoma svidjela pa ju je pokušao ugrabiti, ali Heraklova otrovna strijela je bila brža. Na samrti Nes savjetuje Dejaniru neka uzme malo njegove krvi i ako je ikad Heraklo prestane voljeti, neka Heraklov plašt natopi tom krvlju s nutarnje strane i ljubav će se vratiti. Dejanira je doista pokupila malo krvi ne znajući za njenu otrovnost. Kad je nakon mnogo godina Dejanira postala ljubomorna, s razlogom ili bez njega, poslušala je Nesov savjet. I to je bilo kobno. Heraklo je trpio takve bolove zbog Hidrinog otrova da je odlučio dobrovoljno napustiti ovaj svijet. Prema savjetu Delfijskog proročišta zamolio je svoje drugove da na gori Eti podignu pogrebnu lomaču. Položili su ga na nju, ali nitko je nije htio zapaliti unatoč Heraklovih molbi. Konačno je mladi Filoktet prinio baklju lomači, ali, mit govori, jače od plamena baklje planula je lomača od Zeusovih munja. S njima je s Olimpa sišla boginja Atena, vjerna Heraklova zaštitnica, i glasnik bogova Hermes, i oni su odvezli Herakla na zlatnim kolima na Olimp.
Besmrtnost
Cijeli Olimp je pozdravio najvećeg junaka, čak je i Hera nadvladala svoju mržnju i za ženu mu dala svoju krasnu kćer Hebu, boginju vječne mladosti. Zeus ga je posjeo za stol s bogovima, pogostio ga je nektarom i ambrozijom, a kao nagradu za njegova djela i njegove patnje proglasio ga je besmrtnim. I dandanas na nebu se vidi zviježđe Herkula.
TUMAČENJE MITA
Značenje mita možemo dati kroz niz simboličkih slika: Simbolizam heroja Heraklo je sin Zeusa i Alkmene, tj. sin boga i smrtnice. Upravo u preplitanju sudbina besmrtnih bogova na njihovim nebeskim prostranstvima i smrtnih ljudi na zemlji leži dramska snaga mita. Uloga heroja je da bude most između neba i zemlje, jer u samoj svojoj prirodi on spaja nebesko i zemaljsko budući da za jednog roditelja ima božanstvo, a za drugog ljudsko biće. Heroj nije samo naziv za nepobjedivog junaka, već je to prije svega oznaka porijekla. Uz Herakla najpoznatiji heroji grčke mitologije su Perzej, Tezej i Ahilej. Perzej, koji je ubio Meduzu, jednu od Gorgona, sin je Zeusa i kraljevne Danaje. Tezej, pobijednik nad strašnim Minotaurom, sin je boga mora Posejdona i kraljevne Etre, a Ahilej, najpoznatiji junak pod Trojom, sin je kralja Peleja i boginje mora Tetide.
Heraklo - simbol čovjeka
Simbolizam heroja se može istraživati na nivou čovjeka i na nivou čovječanstva. Sve ezoterijske tradicije, od egipatskih i orfičkih misterija, do gnostičkih i hermetičkih doktrina, uče da čovjek posjeduje besmrtni duh i smrtno tijelo. Besmrtni duh je njegova prava priroda, a smrtno tijelo je samo biološki robot, prolazni vehikl onog vječnog u čovjeku. Heroj simbolizira čovjeka; besmrtni dio ljudske prirode je ono božansko u nama, naslijeđeno od simboličkog božanskog roditelja, a ono smrtno u nama potječe od smrtnog roditelja. U funkcionalnom smislu on predstavlja psihu, onu koja premošćuje bezdan između duha i tijela, između onog besmrtnog i onog smrtnog. Heroj je svjestan svog božanskog porijekla, i boreći se protiv nemani i čudovišta, simbola animalnog i prolaznog on ostvaruje to božansko u sebi i stječe besmrtnost. Suprotnost su heroju, onom koji spaja nebo i zemlju, čudovišta, protivnici heroja, ona koja spajaju zemlju i podzemni svijet. U mitovima su najčešće prikazane kao porod boginje zemlje Geje s bogovima podzemnog svijeta ili bogovima mora. Čudovišna Meduza jedna je od kćeri morskog boga Forkija i morske boginje Kete. Forkij je zaštitnik morskih čudovišta, a njegova žena Keta, stara i ružna već od rođenja, utjelovljenje je svih grozota u moru i na njemu. I jedno i drugo je rodila boginja zemlje Geja s bogom morskih dubina Pontom.
Heraklo - simbol čovječanstva
Heroj, osobito Heraklo, simbolizira i cjelokupno čovječanstvo na putu duhovne evolucije. Svi zadaci, sve prepreke koje se postavljaju pred heroja i sve njegove pobjede simbolička su slika onoga što mora ostvariti samo čovječanstvo. Mit putem simbola govori o onom što još nije manifestirano, što je još u arhetipskom svijetu ideja, što pripada budućnosti. Heraklo je mitska simbolička slika i čovjeka i čovječanstva. Oslobađanje Prometeja simbolizira duhovno odrastanje čovječanstva. Čovječanstvo je konačno postalo samostalno i oslobađa učitelja njegove okovanosti na koju se dobrovoljno žrtvovao. Da čovječanstvo slijedi primjer učitelja znak je prstena s djelićem "Kavkaza".
Sunčani heroj
Arhetipska slika pobjede svjetla nad tamom, pobjede duha nad materijom, pobjede zakona/kozmosa nad kaosom prikazana je pobjedom solarnog božanstva protiv inkarnirane sile tame ili kaosa. U grčkoj mitologiji to je borba Apolona protiv Pitona, zmaja sa zmijskim tijelom, sina boginje zemlje Geje. Apolon ga progoni i konačno usmrćuje strijelama na rubu jednog dubokog ponora. Na tom mjestu, kojem je dao ime Delfi, Apolon je podigao proročište hram u čast Zeusu, a svećenica Pitija je u stanju ekstaze objavljivala volju samog Zeusa. U astrološkom smislu Heraklo je vezan uz Sunce, ta sam Feb Apolon mu je dao ime, a po savjet odlazi u Apolonovo proročište u Delfima. U jednom od radova sam Helije mu posuđuje svoj pehar da u njemu preplovi more. Heraklo, kao onaj koji svojim djelima oponaša ono što je učinio Apolon, bog svjetla i Sunca, je u svom punom značenju Sunčani heroj. Dvanaest njegovih radova odgovara prolasku Sunca kroz dvanaest znakova zodijaka. Taj simbolički put što ga prolazi Sunce je drevni inicijatski put od dvanaest kušnji. To je put što ga je prolazio onaj koji je imao biti iniciran u Misterije. Ovaj isti drevni put treba prijeći svatko od nas ili kako se to još kaže: svatko je heroj svoje vlastite drame. Svatko u sebi mora prepoznati Herakla, onako kako je to u himni izrekao Homer.
Homerova himna Heraklu
Pjevat ću Zeusova sina, daleko najvećeg od svih
ljudi na zemlji - Herakla, kog rodi Alkmena u Tebi
igrišta krasnih kad s njom crnooblačni leže Kronion.
On je nekada prije po beskrajnoj zemlji i moru
lutao i stradavo i silnu je mučio muku:
mnogo je smionih djela učinio sam, a bez premca.
Ali sada na lijepom sijelu Olimpa snježnog
veselo živi te ima za ženu ljeponogu Hebu.
Zdravo, Zeusov sine! Vrsnoću daj mi i sreću!