nedjelja, 26. kolovoza 2012.

Gospina trava i ostala biljna dobra

DAVORKA I NJEN SVIJET

fitoteka
Fitoteka je tematski blog koji promiče prirodne načine liječenja- prvenstveno fitoterapiju i francusku aromaterapiju te komplementarne i holističke metode liječenja i očuvanja zdravlja.
Andrea Šitum, autorica je bloga Fitoteka na Bloger hr., autorica bloga Priroda zna na Večernji.blog.hr i voditeljica Prirode zna, centra obiteljske fitoterapije.
Za sva pitanja, savjete i prijedloge u vezi tekstova možete se javiti na mail info@prirodazna.hr

Blog
srijeda, travanj 23, 2008

 
 
Iako je vrijeme gripa i zimskih viroza daleko iza nas, nije naodmet prisjetiti se biljke koja je po svojim imunostimulirajućim svojstvima jedno od najvećih čuda prirodne kemijske tvornice.
Biljka sjevernoameričkog kontinenta , povezuje se sa starim Indijancima ( oni su je najvjerojatnije žvakali i na taj način izvlačili njen sok) a ime joj polazi od grčke riječi za ježa (echinos)- baš zato što njena sjemena glavica nalikuje na ježića.
 
Arheološka iskopavanja donijela su nam dokaze da se biljka koristila unazad 500 godina na sjevernoameričkom kontinentu kao sredstvo kojim su se Indijanci borili protiv infekcija, podizali svoj imunosni sistem i liječili infekcije i rane na koži kao i ubode insekata.

 Echinacea purpurea
Ova visoka, jaka i otporna biljka bez problema bi se mogla uzgajati i u našim krajevima a od devet vrsti ehinaceje samo tri su u fitoterapijskoj upotrebi: Echinacea angustifolia , Echinacea pallida i Echinacea purpurea a ova potonja: Echinacea purpurea je , čini se prema istraživanjima, najefikasnija kao imunostimulant i to upravo njeni nadzemni dijelovi. Sadrži polisaharide, glikoproteine, esencijalno ulje, alkaloide kavene kiseline, polienske i poliinske amide, amine i ketone. Dovoljno je zapamtiti da kvalitetan preparat ehinaceje mora biti standardiziran na 0,3% alkilamida.
U upotrebi je i korijen E. pallida.


Upotreba:
Brojna klinička ispitivanja dokazala su da ehinaceja djeluje stimulirajuće na imunosni sustav, ublažava bol, smanjuje upalu i ima antivrusno i antioksidativno djelovanje. Ehinaceja povećava broj leukocita u krvi i pojačava fagocitozu bakterija i toksičnih tvari u organizmu od strane makrofaga i granulocita te na taj način djeluje protuupalno.
Tinktura ehinaceje je tinktura izbora kod liječenja i ublažavanja simptoma gripe te kod ostalih i čestih infekcija dišnog sustava. Koristi se i za liječenje infekcija urinarnog trakta i kandidijaze kod žena, kod upale uha, sinusitisa i alergijskih rinitisa a zacjeljujuće djeluje na rane koje sporo zarastaju i kod infekcija kože.
Može se koristiti i preventivno da bi se organizam ojačao i lakše obranio od infektivnih bolesti ali preporučuje se da se uzimanje ograniči na šest do osam tjedana, maksimalno.
 
Na tržištu se nalazi upravo poplava preparata sa ehinacejom ali je jako teško doći do pravog i djelotvornog preparata. Studija neovisnog laboratorija pokazala je da od 11 preparata sa ehinacejom- samo je četiri imalo ono što je proizvođač tvrdio na etiketi, jedan preparat uopće u sebi nije sadržavao ehinaceju, nekoliko preparata je imalo pomiješane vrste i biljne organe od onih koje su naveli a standardizirani preparati su sadržavali drugačije vrijednosti aktivnih supstanci od onih koje su bile označene na etiketi. Zato, oprez pri kupnji!
  
 
Doziranje:
- 6-9ml svježe iscijeđenog soka ehinaceje dnevno
- 1-2g osušenog nadzemnog dijela biljke ili korijena na 200ml vode u obliku čaja
- tinktura 1:5 sa 50% alkoholom- 20-50 kapi / 3 puta dnevno ako se uzima kroz dulje vrijeme( najviše osam tjedana bez pauze) ili do 5 puta dnevno ako se radi o akutnoj prehladi ili gripi jer se tada uzima samo kroz nekoliko dana, dok simptomi infekcije ne oslabe ili nestanu.
Ehinaceja se nakapa u pola čaše (100ml) vode na sobnoj temperaturi i pije između obroka.
- u mastima i preparatima za vanjsku upotrebu za zacjeljivanje rana i ožiljaka ili liječenje upalnih bolesti kože treba biti minimalno 15% svježeg soka ehinaceje
 
U pedijatrijskoj upotrebi potrebno je izbjegavati preparate koji sadrže alkohol a doza za dijete u dobi šest  pa do dvanaest godina je 1/3 doze za odraslu osobu.
 
Kontraindikacije i upozorenja:
Ne koristiti ehinaceju dulje od osam tjedana bez pauze!
Ehinaceja je kontraindicirana kod ljudi sa autoimunim bolestima ( multipla skleroza, reumatoidni artritis, dijabetes, autoimune bolesti štitnjače), kod osoba zaraženih HIV-om, osoba koje imaju oštećenu jetru te osoba koje imaju transplantirani organ i na terapiji su imunosupresivima.
U rijetkim slučajevima izaziva alergijske reakcije koje se mogu očitovati kao blagi osip pa sve do anafilaktičkog šoka ( najčešće zbog alergija na porodicu Asteracee).
U obliku tinkture ehinaceja može izazvati neugodan osjećaj i privremenu neosjetljivost jezika.
Iako nema čvrstih dokaza, treba je izbjegavati za vrijeme trudnoće i dojenja.

 
fitoteka @ 10:31 |Komentiraj | Komentari: 4 | Prikaži komentare
srijeda, ožujak 12, 2008

Neven ( Calendula officinalis) , njegov cvijet, je u upotrebi od davnina. Literatura navodi neke recepture sa nevenom koje datiraju još od 11. i 12. stoljeća a u tradicionalnoj medicini se koristio i još se koristi u obliku masti od kojih je najčešća baza za izradu- svinjska mast( Adeps Suillus), međutim, novija fitofarmacija preporuča ekstrakciju pomoću hladno prešanih i nerafiniranih baznih ulja.
Tako ekstrahirane djelatne sastavnice nevena djeluju protuupalno, antivirusno i  antibakterijski te pokazuje svojstvo ubrzanog zarastanja rana, ožiljaka, opekotina a oralno (infuzi i alkoholne tinkture) se koristi za olakšavanje gastrointestinalnih tegoba, kod želučanog i čira na dvanaestercu, djeluje blagotvorno na spazme glatkih mišića pa i na menstrualne grčeve.


 Calendula officinalis, neven
Doziranje:
Čaj (infuz) nevena: 5g cvijeta nevena/ 250 ml vode/ 2x dnevno
Tinktura nevena: tinktura se izrađuje sa 70%- tnim etanolom u omjeru 1:5 ( jedan maseni dio biljke prelijeva se sa pet dijelova 70%- tnog alkohola) i pije 3x dnevno 5-10 kapi u pola čaše mlake ili vode na sobnoj temperature, između obroka
Macerat nevena: na 10g cvijeta nevena ide 100g nekog baznog ulja, najbolje pšeničnih klica, badema, makadamije ili suncokreta, ostavi se odstajati 3 tjedna uz povremeno miješanje na tamnom mjestu. Ne treba napominjati da bazno ulje mora biti hladno prešano i nerafinirano. S obzirom da je macerat nevena sklon oksidaciji i lako se kvari, nakon što se procijedi i istaloži još jedan dan,  macerat je potrebno uliti u tamnu bočicu i čuvati zaštićeno od svjetlosti.
Koristi se lokalno, po potrebi, ulazi u sastav mnogih masti i krema za njegu kože.
Za djecu do sedam godina potrebno je macerat razrijediti sa jednakom količinom baznog ulja ( npr. 50g macerata+50g baznog ulja).

Upotreba infuza (čaja) I tinkture:
Za ispiranje usne šupljine kod upala zubnog mesa te virusnih i bakterijskih promjena na sluznici.
Uzet oralno djeluje spazmolitički, smiruje grčeve, prvenstveno menstrualne i grčeve probavnog trakta  a  koristi se i kod bolesti žuči i jetre.
Ne preporuča se oralna upotreba za vrijeme trudnoće i dojenja.

Upotreba macerate nevena:
Opekotine, rane , modrice i upotreba u dermatologiji
Djeluje lagano protuupalno I pospješuje proces zarastanja tako da se koristi i kod svih kožnih oboljenja , uključujući i  čireve, psorijazu , seboreju,  dermatitise i neurodermitis te ostale infekcije kože.
 Neka istraživanja pokazuju da pospješuje stvaranje kolagena i na taj način djeluje na zacjeljivanje rana i obnavljanje vezivnog tkiva.
Pospješuje prokrvljenost na nanesenom dijelu tako da se može koristiti I kod varikoznih vena I hemeroida.
Lokalna upotreba nevena je sigurna i u pedijatrijskoj praksi a alergijske reakcije su izuzetno rijetke.
 
Upala uha( otitis media): 2- 3 kapi macerata nevena ukapati u svako uho/ 2-3x dnevno
 
Izrada nevenove masti:
Pčelinji vosak (Cera flava), žuti, nepročišćeni: 4g
Macerat nevena: 30g
Zagrijati lagano u vodenoj kupelji , odmah preliti u posudicu u kojoj će se ohladiti.
Koristiti prema potrebi.

fitoteka @ 11:02 |Komentiraj | Komentari: 0
utorak, veljača 19, 2008


Hypericum perforatum-poznata je od davnina kao ljekovita biljka koja pripomaže zdravlju čovjeka na mnogo načina.
 
Jedan od načina na koji se iscrpe ljekovite tvari iz gospine trave  je izrada uljnog macerata kojeg ćete često naći da se «sunča» na mnogim primorskim i dalmatinskim terasama od početka svibnja pa sve do ljeta.
 Gospina trava se macerira u djevičanskom maslinovom ulju i pravi macerat mora biti duboko crvene boje, čak sa nijansom ljubičaste. Takav macerat ima višestruku primjenu: od zarastanja ožiljaka, do prve pomoći kod opekotina, kod opekotina od sunčanja, kod infekcija kože i bolova u kralježnici.
Potrebno je samo naglasiti da je gospina trava fototoksična i da se nikako ne bi smjela koristiti prije sunčanja nego tek nakon njega.
 
Nadalje , takvim maceratom se može provoditi « tamponiranje» kod ginekoloških infekcija, primarno, virusnih ginekoloških infekcija. Tamponiranje se izvodi tako da tampon umočite u macerat gospine trave, ostavite ga par minuta da upije i aplicirate.
 
 
Jedno od relativno nepoznatih svojstava gospine trave je njeno antidepresivno djelovanje. Pomaže kod lakših i srednje teških depresija i najbolje ju je uvesti pri početnim simptomima depresije ili ako se osoba odluči na «skidanje» sa antidepresiva. U svijetu su izrađene brojne kliničke studije u vezi sa primjenom gospine trave kod lakših i srednje teških depresivnih stanja i potvrdile su njeno djelovanje. U tu svrhu koristi se alkoholna tinktura te biljčice. Biljna droga se macerira mjesec dana u 70%-tnom alkoholu i primjenjuje se doza koju vaš fitoterapeut odredi.
Jedini «problem» jest da se tinktura ne bi smjela koristiti u isto vrijeme sa antidepresivima tako da ta odluka pada na svakog pojedinca. A ono što razlikuje tinkturu gospine trave od klasičnih antidepresiva je «nedostatak» nuspojava kao što su sedacija i ovisnost.
 
Na našem tržištu se od lijekova sa gospinom travom može naći Aktivin H- biljni lijek koji je standardiziran na hipericin.





Hypericum perforatum- gospina trava, kantarion
narodni nazivi:Ivanova trava, bogorodičina trava, krv sv. Ivana





Macerat gospine trave




Tinktura gospine trave


fitoteka @ 18:06 |Komentiraj | Komentari: 2 | Prikaži komentare
petak, veljača 15, 2008


Vrijeme viroza, suhog zraka u stanovima, zimskog smoga i magle udruženo sa velikim okupljanjima ljudi u istoj prostoriji često rezultira nekom virozicom ili upalom grla sa suhim i nadražujućim kašljom.
Pomoć? Vlažiti grlo, čajevima i pastilama. Isprati nosiće fiziološkom otopinom a možete si pomoći i sami u smislu spravljanja domaćih sirupa i macerata sljeza. 
 
MACERAT KORIJENA BIJELOG SLJEZA
 
Korijen bijelog sljeza ( Althea off.) koji se može nabaviti u svakoj ljekarni a djeluje kao antitusik, antiflogistik i lagani ekspektorans, Svojim sluzima oblaže sluznicu ždrijela i na taj način pomaže kod suhog i nadražujućeg kašlja.
 
Kako pripremiti njegov macerat?
 
5-7g sljezovog korijena ( jedna do dvije velike žlice) ostaviti macerirati u 250ml mlake vode dva sata. Nakon toga procijediti i u malim gutljajima  piti tijekom cijelog dana.
 
Ne zagrijavati!
 
SIRUP OD SLJEZA
 
Ovo je za one odvažnije koji će se odlučiti na ovaj način pomoći klincu i sebi  i utrošiti malo love na kupnju gramske, elektroničke vage, staklenih čaša i sterilnih bočica za sirupe od 200 ml.
Ja sve biljne sirupe radim sama jer ne želim ostavljati lovu za šećerne vodice sa slabim djelovanjem iako postoji nekoliko kvalitetnih sirupa na našem tržištu . Jedan od odličnih( i malo reklame za njih) je Subanov sirup protiv kašlja, dobri su i oni na bazi meda i propolisa al ja volim biti sam svoj majstor. Osim toga, spravljanje sirupa me silno zabavlja. 
 
 
Receptura:
 
10-15 g* sljezovog čaja - sljezov čaj je čajna mješavina , najčešće, lista bijelog sljeza ( Altheae folium), korijena bijelog sljeza ( Altheae radix), cvijeta bijelog sljeza ( Malvae flos) i korijena sladića ( Glycyrrhizae radix); koja se ,već pripremljena, kupi u ljekarni.
 
Dakle, 10-15 g* sljezovog čaja preliti sa 400 ml uzavrele vode i ostaviti poklopljeno desetak minuta.
 
Odvagnuti u staklenoj graduiranoj čaši 100g meda od kadulje ili ako ga nemate nekog drugog meda i dodati , još topli, procijeđeni infuz do 200 ml. Miješajući, otopiti med i napuniti u bocu za sirup.
 
Sirup čuvati u hladnjaku i popiti u desetak dana .
 
*10 g mješavine čaja za djecu do dvije godine i piti 3x dnevno  kavenu žličicu
12g za djecu od tri do sedam godina, 3x dnevno čajna žličica
15g za djecu od sedam i odrasle, djeca 3x dnevno čajna žličica, odrasli 3xdnevno jušna žlica
 
 

Nema komentara:

Objavi komentar

DAVORKA I NJEN SVIJET