nedjelja, 26. svibnja 2013.

Širina

DAVORKA I NJEN SVIJET

DAVORKA I NJEN SVIJET: Udruga FIDA poziva sve ljubitelje alternativnih di...

DAVORKA I NJEN SVIJET: Udruga FIDA poziva sve ljubitelje alternativnih di...: DAVORKA I NJEN SVIJET Udruga FIDA poziva sve ljubitelje alternativnih disciplina i one koji to žele postati, da posjete i  udovolje svoj...

DAVORKA I NJEN SVIJET

Udruga FIDA poziva sve ljubitelje alternativnih disciplina i one koji to žele postati, da posjete i udovolje svojoj znatiželji na danima otvorenih vrata Poziv za dolazak DANI OTVORENIH VRATA Kada? 01.06. - 02.06.2013. (subota i nedjelja) Gdje? Zagreb, Podsused, Pijavišće 27.

DAVORKA I NJEN SVIJET

Udruga FIDA poziva sve ljubitelje alternativnih disciplina i one koji to žele postati, da posjete i 

udovolje svojoj znatiželji na danima otvorenih vrata

Poziv za dolazak

DANI OTVORENIH VRATA

Kada? 01.06. - 02.06.2013. (subota i nedjelja)

Gdje? Zagreb, Podsused, Pijavišće 27.

Program:

09.00 Uvodna riječ i dobrodošlica

10.30 Razgledavanje novog prostora i prodajna izložba slika Davorke Knežević - Novotni,

suosnivačice Udruge FIDA

11.00 - 13.00 Darovi za Vas!

Darivanje u vidu jednog pitanja i odgovora tarota.

Poklon - radiostezijski pregled energetskih blokada vašeg tijela.

od 13.00 -16.00 druženje

16.00 - 16.30 zvučne kupke tibetanskim zdjelama

17.00 - 17.30 meditacija

18.00 - 19 yoga smijehom

Sredstva prikupljena prodajom slika bit će upotrebljena za opremanje novog prostora.

Provedite vrijeme u ugodnom razgovoru sa ljudima koje vode slični interesi i voljni su sa Vama

podjeliti informacije i saznanja o raznim temama.

ULAZ BESPLATAN ZA SVE


nedjelja, 5. svibnja 2013.

Qi Gong

DAVORKA I NJEN SVIJET

http://free-ka.t-com.hr/Dao_qigong/Vjezbe%20qigonga.html

QI GONG - SHAOLIN QI GONG for your early morning exercise


DAVORKA I NJEN SVIJET

Vježbe qigonga

DAVORKA I NJEN SVIJET


 
 
Osam brokata - opis vježbi
 
             "Osam brokata" je vježba koju su radili časnici kineske carske vojske. Jako je dobra za održavanje tjelesne kondicije i gipkosti tijela. Može se u cjelini raditi svaki dan, a mogu se pojedine vježbe raditi izdvojeno.
            Redoslijed vježbi:
  1. Kruženje rukama ("Poduprijeti Nebo")
  2. Gađati iz luka
  3. Pogledati unazad preko ramena
  4. Postaviti dlanove na koljena i istezati se u struku
  5. Lijeva ruka ide gore, desna se spušta
  6. Udarati šakama u visini ramena
  7. Preklon iz struka
  8. Podizanje na prstima
            Napomene pred početak vježbi:
            Sve vježbe raditi bez napora i jako usporeno, kao u "usporenom filmu".
            Detaljan opis vježbi
 
 
A.
B.
C.
1. Stati uspravno, stopala lagano razmaknuti i malo saviti koljena (A). Kružiti u velikom krugu rukama ispred tijela (B); udisati kad ruke idu naprijed i gore, izdisati kad idu u starnu i dolje (C).
2. Napraviti veći razmak stopala (tzv "jahaći stav"). Ruke prekrižiti na grudima (A); ruku koja je bliže tijelu ispružiti u lijevu stranu kao da se nateže luk, a drugom rukom kao da potežemo strelicu unazad (B). Kad dođemo do kraja ruke vratiti u prekriženi položaj na grudima. Učiniti isto na drugu stranu (C). Ponoviti do pet puta.
3. Zauzeti stojeći stav, stopala malo razmaknuta. U visini pupka postaviti lijevi dlan okrenut gore  ispod desnog dlana koji je okrenut prema dolje (kao da se drži zamišljena lopta) (A). Zatim, polako lijevu ruku podizati uvis dok se istovremeno desna spušta do visine kuka (dlan je okrenu k zemlji) (C). Kad se lijeva ruka nalazi na pol puta, okrenuti dlan prema nebu. Samo na lijevu stranu! Ponoviti do pet puta.
4. Stati uspravno, ruke uz tijelo (A). Okrenuti samo glavu unazad kao da nešto gledamo preko ramena (B i C). Ponoviti na jednu i drugu stranu devet puta.
5. Jako široki stav nogu. Postaviti dlanove malo iznad koljena i saviti se u struku (A). Zatim se oduprijeti o koljeno desne noge i nagnuti se na lijevu stranu, pritom istegnuti desnu starnu tijela (B). Isto učiniti na lijevu stranu. Ponoviti do 5 puta.
6. Stojeći stav, noge su malo razmaknute (A). Udišući, podižemo ruke u luku prema gore i natrag (B); zatim, bez zastoja, izdišući, spuštamo ruke u luku prema dolje do nožnih prstiju (C). Bez zastoja ponovo podižemo ruke, potom ih spustimo. Ponovimo te pokrete devet puta.
7. Stati jako razmaknutih nogu ("jahaći stav" kao u drugoj vježbi). Ruke stisnuti u šake i podignuti ih ispred sebe u visinu ramena  (A), i stalno ih tokom vježbe održavati na toj visini! Zatim polako, u usporenom pokretu, udariti šakam naprijed (B i C); kad jedna ruka ide naprijed druga se povlači. Ponovit devet puta.
8. Stojeći stav, noge razmaknute za širinu stopala (A). Podignemo se na prstima (B) i naglo spustimo (C). Ponovimo 36 puta.
   

Qigong - 8 Brokate, Die acht Brokatübungen ( Ba Duan Jin )


DAVORKA I NJEN SVIJET

četvrtak, 2. svibnja 2013.

Dobro je znati-Prirodne zamjene za lijekove

DAVORKA I NJEN SVIJET


svaka biljka je ljekovita

Prirodne zamjene za lijekove i kemikalije u vašem domu i vrtu


Autor: Irena Dujmušić
Matrix World
Ukoliko se shvatili da vam lijekovi i kemikalije za čišćenje te preparati za vrt više štete nego koriste, onda je vrijeme da prijeđete na upotrebu prirodnih sredstava. Naime, u mogućnosti ste da eliminirate sve otrovne spojeve iz svoje okoline te da živite skroz zdravo.

O mnogim prirodnim sredstvima za lječenje svih pa i najtežih bolesti smo već pisali, a stalno i naglašavamo kako je neophodno da se i zdravo hranite organski uzgojenom hranom. Što sve iz prirode liječi,hrani i čisti pokušat ćemo navesti ovdje.
Kućni lijekovi:
Upala uha: – ubrati jedan do dva lista biljke čuvarkuće, izgnječite ih između dvije žlice. Listić bacite ili pojedite ( jako su zdravi), a sok koji je ostao jako blago ugrijete da ne bude prehladan za uho. Ukapajte žlicom u uho.
Zubobolja:  - par klinčića staviti među prednje zube, pridržavajte ih  vrškom jezika i razgrizite. Tu smjesu staviti na šuplji zub koji vas boli. Ubrzo će bol nestati, i moći ćete izdržati bez tableta do posjete stomatologu. Pripazite da vam zub ne zatvore amalganskom plombom !!
Glavobolja:  – kraj dlana jedne ruke prislonite na prostor između obrva, sada taj dlan pritisnite na glavu,a da se kraj dlana ne miče sa svog mjesta. Tamo gdje vam dopire srednji prst na glavi je točka koju treba masirati i pritiskati.
-          Masirati točku između kažipsta i palca, prvo na jednoj ruci, pa na drugoj.
-          Čaj od đumbira – pola žličice đumbira u prahu ili malo narezanog svježeg đumbira preliti s šalicom vode. Ohladiti i piti.
-          Masaža sljepoočnica, čela i potiljka  s eteričnim uljima, menta ili lavanda.
-          Starinski lijek – presijecite krompir na pola, te trljajte po čelu i sljepoočnicama. Kad se krompir osuši, bol bi trebala prestati.
Upala grla: – skuhati čaj od kadulje, ohladiti i ispirati i grgljati usnu šupljinu i grlo više puta na dan. Čaj možete slobodno i popiti ili ispljunuti.
Upala sinusa:  – korijen sljeza se namoći u malo vode. Na primjer u malu čašicu stavite jednu kavenu žličicu korijena, neka odstoji oko 2 sata. Više puta dnevno ukapavajte nos. Osjetit ćete lagano pečenje, možda i malu bol jer vam je sluznica predhodno oštećena od upotrebe raznih kapi za nos, to sljez ujedno liječi i sluznicu nosa. Sljez će vam i pročepiti kanale i ujedno liječiti, za razliku od kapi koje samo trenutno smanjuju otekline u nosu zbog kojih ne možete disati.
-          svinjska mast se nanese na malu pamučnu krpicu i stavi na sinuse te poveže nekom gazom ili maramom preko noći. Svinjska mast ubrzava sazrijevanje sekreta u sinusima. Isti postupak se koristi i za kašalj, za sazrijevanje i lakše izbacivanje iz pluća
-          inhaliranje parama iz sjemena korijandera namočenih u vrućoj vodi
Kašalj: – Napravite svoj sirup od borovih iglica. Uproljeće se na jelkama pojavljuju mladi izdanci grančica, jako su nježni i svijetlo zelene su boje. Njih naberete i slažete otprilike po prst debljine u neku teglu i to red grančica, red meda ( ako nema meda, onda šećer), i tako skoro do vrha. Ostavite na toplom, ali ne direktnom suncu  40 dana. Procijedite i dobili ste izvrstan sirup za iskašljavanje i razrijeđivanje sluzi. Može se koristiti neograničeno !
Posjekotine: – isprati s rakijom ili vinskim octom koji kao i rakija ima antibakterijska svojstva, te ublažava otoke od udaraca
Opekotine: – pripremite katarionovo ulje – oko 4 velike žlice cvjetova kantariona ( gospine trave ) stavite u neku staklenu posudu, teglu ili flašu i dodajte  litru maslinovog ulja. Treba stajati oko mjesec dana, nakon toga procijedite i držite na tamnom i hladnom mjestu ( ne u frižideru). Osim za premazivanje rana i opekotina, odlično je i za ublažavanje hemeroida
-          ljiljanovo ulje – na litru maslinovog ulja staviti oko 10 cvjetova bijelog ljiljana, držati na suncu mjesec dana. Nakon toga procijediti i čuvati u tamnim flašama na hladnom mjestu.
Bolovi u trbuhu: – čaj od divlje metvice, to je metvica koja raste uz potoke i druga vlažna mjesta. Ukoliko je nemate, dobra je i obična pitoma metvica.
Reuma, išijas: – ubrati koprive i lagano se na bolna mjesta izložiti bockanju kopriva. One potiču cirkulaciju i ublažavaju bol.
Kronični bolovi artritis, giht: kombinacija  biljke Lemon Verbena (Aloysia citriodora) – ( limun verbena, Citronela), s omega 3 masnim kiselinama iz ribe nakon 9 tjedana lječenja smanjuje simptome bolova i ukočenost te značajno poboljšava fizičke funkcije
Lijek protiv bakterija, osobito Echerichie coli : 25 dkg korjena peršina, 25 dkg limuna s korom, 20 dkg meda, 2 dcl maslinovog ulja. Korjen peršina i limun samljeti. Sve zajedno izmiješati, dodati 20 dag meda i 2 dcl maslinovog ulja. Uzimati jednu veliku žlicu prije doručka i jednu prije večere.
Sveobuhvatni lijek protiv bakterija, virusa, gljivica: Koloidno srebro, o čemu smo već pisali ovdje.
Kućni pripravci za osobnu higijenu
Zubna pasta:  - kalcijev karbonat u prahu pomiješati s biljnim glicerinom, omjer je 60 % karbonata sa 40 % glicerina, dodati eterično ulje pogodno za oralnu upotrebu, može i usitnjeni listići kadulje ili mente.
-          Ili 1 mala žličica morske soli, 10 – 20 kapi eteričnog ulja pogodnog za oralnu upotrebu, 4 žlice sode bikarbone, 2-3 žlice biljnog glicerina
-          Za paradentozu – mučkati po ustima 15 minuta 1 žlicu maslinovog ulja ekstra kvalitete, ispljunuti ili 15 kapi propolisa razmutiti u pola čaše vode, više puta dnevno ispirati usta ovom otopinom.
-          Zube također možete prati i koloidnim srebrom. To je toliko moćno antibakterijsko sredstvo da se njime mogu sa sigurnošću sterilizirati kirurški instrumenti.
Domaći sapuni i detrerđenti – na netu se može naći jako puno detaljnih recepata za izradu domaćih sapuna, pa da ne prenosimo već viđeno, možemo samo reći da osnovni sastojci sadrže : kaustičnu sodu, biljnu ili životinjsku masnoću, destiliranu vodu i eterična ulja. Pri radu s kaustičnom sodom potreban je oprez i ona je prikladnija za izradu tvrdih sapuna. Za izradu tekućih sapuna bolje je koristiti lužinu od pepela. S tim domaće izrađenim sapunom se kasnije izrađuju i deterđenti za suđe, za veš i sve ostalo.
Sredstva za čišćenje –također ćete na netu naći puno recepata, a svi su na bazi octa, limuna, sode bikarbone  i eteričnih ulja.
Kućni pripravci za zaštitu bilja
Protiv plamenjače:
bordoška juha  je perevntivni fungicid,a za njenu pripremu je potrebno : 10 litara vode, 400 grama živog vapna, 100 grama modre galice
Način pripreme: dan prije tretiranja u jednu bačvu staviti 5 litara vode i preko bačve staviti neki štap na kojem će visiti vrećica ( gaza ) s modrom galicom, tako da je uronjena u vodu. Preko noći će se galica otopiti, a u gazi će ostati sva nečistoća.
Sutradan u drugih 5 litara razmutiti živo vapno, pa u tu otopinu umješati rastopinu modre galice uz stalno miješanje. Pripravak se koristi svježe pripremljen jer stajanjem gubi na kvaliteti.
Ako zbog kiše, ili bilo kojeg drugog razloga morate prekinuti s prskanjem, juha neće izgubiti na kvaliteti i do 14 dana, ako joj dodate 1 dcl prokuhanog mlijeka ili 1 dag šećera na 10 l otopine.
Protiv krumpirove zlatice:  – juha od koprive i preslice.  U veću bačvu ili kacu natočiti vodu, najbolje kišnicu. Na 10 litara vode se stavi ugrubo oko 1 kg bilja. Neka prenoći ili  stoji do 24 sata, ne duže. Tekućinu procijediti i zaljevati krompir, grah, rajčicu i sve na što idu zlatice. Kako ova juha ima izrazito neugodan miris, on će odbijati kukce. Ako koja i ostane, lako ćete je uočiti i skinuti. Ovime se može prskati i cijela biljka protiv nametnika.
Kad ova juha odstoji više od 24 sata ona postaje odlično prirodno gnojivo !
Protiv kupusnog buhača: posuti biljke pepelom, rastvor od pelina.
Protiv puževa : Primjena fizičkih barijera prema starim narodnim običajima: vapno, piljevina, izlomljena kora jajeta, gruba kora drveta.
Sredstvo za prskanje od preslice: – protiv gljivičnih oboljenja, pljesni, hrđe, crvenih pauka i grinja.
Sredstvo za prskanje od pelina: Koristi se protiv lisnih uši, hrđe, grinja, gusjenica i mrava. 300 gr svjezih listova i cvjetova pelina (ili 30 gr osušenih) potopiti u 10 lit vode i ostaviti 2-3 dana. Procijediti i nerazrijedenom tekucinom prskati biljke.
Sredstvo za prskanje od listova rabarbare: Djeluje protiv moljaca koji nagrizaju listove. 1 kg svježih listova rabarbare preliti sa 6 lit vrele vode i ostaviti 24 sata. Procijediti.
Zaštita mladog luka od lukove muhe : na 20 l vode ide otprilike dvadesetak dag šećera. Promiješati i politi po luku čim nikne iz zemlje, a zatim to ponoviti još par puta u toku rasta.
-          Može se i prilikom sadnje zemlja dobro posuti vapnom u prahu
Sredstvo protiv svih vrsta lisnih ušijuu jednu veću teglu uliti vode, i u to dodati jedan cijeli zgnječeni luk i zgnječeni cijeli bijeli luk. Neka odstoji jedan dan. Nakon toga procijediti i u to dodati malu žlicu ljute paprike i žlicu deterđenta za suđe. Time prskati kad god primjetite nametnike. Sredstvo je 100% uspješno.
Biljka čiji miris tjera komarce i muhe:  Tamjan. Nabavite sadnice tamjana i posadite u tegle i stavite ih po kući gdje želite. U prolazu koji put blago pomilujte grančice i one će otpustiti divan miris koji na sreću i tjera dosadne kukce.
Dobri i loši susjedi u vrtu:
Dobri – rana mrkva – luk, kasna mrkva – poriluk, grah-cikla-čubar, celer – poriluk, mrkva-salata-vlasac, rajčica-peršin, rajčica-celer, salata-rotkvica-korabica, kupusnjače-grah, krastavac-kopar.
Loši – salata-peršin, komorač-rajčica, grah-luk, kupusnjače-luk, rajčica-grašak, grašak-grah, krumpir-suncokret, krumpir-rajčica, kupusnjače-gorušica.
Malčiranje tla: – prekrivanje tla prirodnim putem, travom, korovima, lišćem. Malčiranje spriječava prekomjerni rast korova, isušivanje zemlje te zadržava vlagu i jednaku temperaturu tla. Osim toga se raspada u prirodni organski otpad – gnojivo. Da bi spriječili preveliki razvoj buba ispod toga, osobito puževa u vlažno vrijeme, tlo se prekriva u tankom sloju, i obnavlja kad nestane.
Organsko sjeme: bilo bi jako dobro naći izvor za kupnju starinskog sjemena, genetski netretiranog. Na netu imate i za to riješenje, ako ga ne pronađete sami negdje na selu ili u prodavaonicama zdrave hrane. Ukoliko uopće niste u mogućnosti uzgajati svoje voće i povrće, tada možete na tržnicama i prodavaonicama kupovati to što tražite, samo treba obratiti pozornost na domaće, izgledom možda neuglednije proizvode. Također i na internetu imate dostupne informacije o raznim eko farmama koje vam po vašoj narudžbi dostavljaju potrebne namirnice. Zapamtite pravilo: uvijek koristite sezonsko povrće i voće, time smanjujete mogućnost genetski manipulirane hrane (rajčice ne rastu zimi, na primjer).
Ove metode su provjerene i pouzdane za upotrebu.
Sve ove informacije služe ne samo zato da vam pomognu, već i kao polazišna točka od koje ćete krenuti u svoja vlastita istraživanja. Do saznanja se dolazi upravo postavljanjem pitanja i traženjem odgovora. Zapamtite:  gdje je problem – tu je i riješenje !